Kun olen poissa kotoa, tai matkoilla, on vuokraisäntä käynyt omilla avaimillaan kyttäämässä asunnossa.
Käsittääkseni hänellä on oikeus tarkistaa asunnon kunto, mutta VAIN jos on syytä epäillä jotain vahinkoa, esimerkiksi vesivahinkoa tai että joku on rikkonut ikkunan/oven, tai lukon ja on syytä epäillä että poissaollessani on murtauduttu taloon.
Kyttäysoikeutta hänellä EI OLE, ja asuntoon meneminen poissaollessani on murroksi luokiteltava rikos, pitääkö paikkansa?
Onko minulla oikeus pistää videovalvonta asuntoon ja nostaa syyte kun hän jää kiinni?
vuokraisäntä käy luvatta asunnossa
4
405
Vastaukset
- Kaappiarska
On oikeus, mutta jos aiot käyttää videota todisteena, pane oveen lappu, jossa kerrotaan, että asunnossa on videovalvonta.
Murtomiesten oikeusturva on niin hyvä, että videovalvonnasta tulee ilmoittaa. - Kyylää
"Kyttäysoikeutta hänellä EI OLE, ja asuntoon meneminen poissaollessani on murroksi luokiteltava rikos, pitääkö paikkansa?"
Pitää. Hän on luovuttanut korvausta vastaan asunnon hallintaoikeuden sinulle. - kerranmäerehdyin
Taidat asua mun edellisessä kodissani..... millanen asunto?
- luotisade9mm
Täällä on myös sama ongelma,kyttäävät paskiaiset.
Oudon yleistä tämä tuntuu olevan.Onko ulvilalaiset jotenkin sisäsiittoista paskasakkia vai mikä on?
Aivankuin ihmisillä ei olisi mitään muuta tekemistä kuin kytätä toisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382191Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten662047Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891675Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241474Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75925
- 27899