Kun olen poissa kotoa, tai matkoilla, on vuokraisäntä käynyt omilla avaimillaan kyttäämässä asunnossa.
Käsittääkseni hänellä on oikeus tarkistaa asunnon kunto, mutta VAIN jos on syytä epäillä jotain vahinkoa, esimerkiksi vesivahinkoa tai että joku on rikkonut ikkunan/oven, tai lukon ja on syytä epäillä että poissaollessani on murtauduttu taloon.
Kyttäysoikeutta hänellä EI OLE, ja asuntoon meneminen poissaollessani on murroksi luokiteltava rikos, pitääkö paikkansa?
Onko minulla oikeus pistää videovalvonta asuntoon ja nostaa syyte kun hän jää kiinni?
vuokraisäntä käy luvatta asunnossa
4
412
Vastaukset
- Kaappiarska
On oikeus, mutta jos aiot käyttää videota todisteena, pane oveen lappu, jossa kerrotaan, että asunnossa on videovalvonta.
Murtomiesten oikeusturva on niin hyvä, että videovalvonnasta tulee ilmoittaa. - Kyylää
"Kyttäysoikeutta hänellä EI OLE, ja asuntoon meneminen poissaollessani on murroksi luokiteltava rikos, pitääkö paikkansa?"
Pitää. Hän on luovuttanut korvausta vastaan asunnon hallintaoikeuden sinulle. - kerranmäerehdyin
Taidat asua mun edellisessä kodissani..... millanen asunto?
- luotisade9mm
Täällä on myös sama ongelma,kyttäävät paskiaiset.
Oudon yleistä tämä tuntuu olevan.Onko ulvilalaiset jotenkin sisäsiittoista paskasakkia vai mikä on?
Aivankuin ihmisillä ei olisi mitään muuta tekemistä kuin kytätä toisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko252195Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy162163Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1561748Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82231261Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1241251Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861134Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661055Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.98914Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70852- 80843