Ongelmia Fujifilm Finepix HS20 EXR:n kanssa. Apua?

apua kaipaava

Eli siis olen omistanut kyseisen kameran nyt muutamaa kuukautta vaille kaksi vuotta, kunnes kävi tälläinen pieni onnettomuus. Kamera siis tippui koulun penkiltä ehkä puolen metrin korkeudelta kivilaatoille. Kamera käynnistyi ihan normaalisti ja pystyin selaamaan ottamiani kuvia, mutta kuvaustilassa näytössä lukee "Tarkennushäiriö". En osaa tehdä asialle mitään ja olen antanut kameran olla vajaan kuukauden.En yhtään tiedä onko vika iso vai pieni. Olo on ihan orpo ilman kameraa, mutta huoltoon vieminen pelottaa (esim. maksaisiko huolto saman verran kuin uuden kameran ostaminen). Onko kellään ollut ikinä vastaavanlaisia ongelmia tai kokemuksia kameran viemisestä huoltoon? Arvostaisin kaikenlaista apua todella!

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuntematta henkilökohtaisesti ko. kameratyyppiä niin yleisesti arvelen nykypokkareiden ja bridgejen olevan enimmäkseen "kertakayttöisiä" eli niin kauan kuin se toimii jos takuu on ummessa.

      Uusia käyttökelpoisia pokkareita saa 200€ - 500€ hintaan ja taitavat nuo bridgetkin joihin kysymäsi kamera kuuluu käsitykseni mukaan olla samaa luokkaa.

      Toisaalta kyseessä voi olla pelkkä kosketushäiriö jonka korjaaminen ei olisi kovinkaan kallista, kamera vain pitää purkaa ja tarkastaa mutta jos vika on mekaaninen ja siinä optiikassa niin sen vaihtaminen ei taida juurikaan onnistua. Tuo putoaminen saattaa indikoida juuri tuollaista mekaanista ongelmaa.

      Noita bridgejähän saa ainakin Canonin ja Nikonin oman kamerasi valmistajan lisäksi joten valinnan varaa riittää. Kyse on tietysti myös rahasta koska ei 500€ ole välttämättä pikkuraha jokaiselle. Jos löydät huoltopaikan niin kysyminen on vielä halpaa joten se kannattaa tehdä ja sen jälkeen päättää miten toimitaan.

      Valitettavasti veikkaukseni on -> uusi kamera jossa on takuut päällä. Nykyisin saa sellaisiakin jotka pystyy tiputtamaan jopa 1,5m korkealta mutta ne eivät ole yhtä monipuolisia kuin omasi.

      Ymmärränb myös orpoutesi ilman kameraa ja siksi minulla on yleensä vähintään pari kameraa mukanani, isompi järkkäri ja pienempi taskuun menevä. Noilla on yleensä pärjäilty tilanteessa kuin tilanteessa.

    • Iskä ostaa uuden....

      Osta uusi. Laita nyöri kaulaasi ettei enää tipu.

    • Joo, siis ei

      Ammattitaitoinen huolto kertoo ilmaiseksi, kannattaako kameraa avata vaurioiden tarkistamiseksi. Avaaminen yleensä maksaa. Tuon hintaluokan kameroissa korjaus harvemmin kannattaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      271
      4979
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      46
      3569
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3484
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2659
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1843
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      17
      1510
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1448
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1055
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1045
    Aihe