Kaupan kassa varastaa ?

Rosvo kaupassa

Se on asiakkaalta varastamista, jos kaupan kassa ei vähennä tuotteesta alennusta, joka on merkitty tuotteeseen näillä alennus lappusilla.
Kun kerran kaupan asiakkaalta edellytetään rehellisyyttä, niin eikö sama koske kaupan kassoja.
Vai saako asiakkailta yrittää maksattaa alennus tuotteesta täyden hinnan alennus lapuista huolimatta, jolloin jää asiakkaan huolellisuuden varaan jälkeenpäin tulla vaatimaan tuotteesta hyvitystä, koska kassa sitä ei hyvittänyt.

Osa näistä on tietenkin inhimillistä huolimattomuutta kiireisellä kassalla, mutta kyllä alennus lapun huomaa, kun tuotteen asettaa kassahihnalle niin, että alennus lappu on selvästi näkyvissä.
Kyllä se on kassan tehtävä rahastaa oikein, eikä asiakkaan selvitellä jälkikäteen kassan möhläyksiä.
Varsinkin, kun elintarvikkeiden hintoja on jatkuvasti korotettu.
Kyllä se arvonlisäveron korotus on pientä verrattuna siihen mitä kaupat itse elintarvikkeiden hintoja korottavat.
Samalla tuotteella on jopa yli 10% hintaero halvemman ja kalliimman kaupan välillä.

4

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vai että varastaa..

      Tässä puhuu taas ihminen, joka ei varmasti ole päivääkään ollut kaupan kassalla.

      Se että ei huomaa tai unohtaa antaa alennuksen asiakkaalle, ei vaikuta millään tavalla kassan palkkaan. Parasta mielestäni olisi jos kassalla alettaisiin panostamaan hyvään ja tarkkaan asiakaspalveluun, niin tämmöiset turhat virheet vähentyisivät. Se että lasketaan läpivientiaikoja ja pidetään kassahenkilöstö todella vähällä määrällä vaikuttaa suuresti siihen että näitä virheitä tapahtuu.

      Onneksi sentään asiakas saa kuitin, että saa rahansa takaisin.

    • Mää

      Nykyään S-marketissa on viivakoodit tuotteissa (alennus viivakoodit). Kassa lukee sen, jolloin kone osaa lukea alennuksen

    • KokkolanTOSIrealisti

      Senttipelä senttipeliä.

    • Anonyymi

      Mukla on usein jäänyt alennuket pois . Tätä on tapahtumat noin 20 kertaa biime buoden aikana . Kauppa sitten hybitto ensin jopa 10 e kupunhilla mutta biimeeksi kun 20 kwrta tuli niin sain bain koevausta 2 e

      Ensi kerran soitan ooliist paikalle onhan joku saanut sakot vain 10 c varkaudeta

      Rehellineasikas epä eehellisessä kaupassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe