Lampinsaaari,millainen paikka?

Olen helsinkiläinen ja olen ajatellut muuttaa ehkä pohjoisemmaksi.Millainen paikka on Lampinsaari?
Millaisia palveluita,mitä puuttuu? En omaa ajokorttia joten onko siellä julkista liikennettä ja miten se pelaa?
Olen 30wee kundi, mikähän mahtaa olla paikan keski-ikä,eli millainen on yleinen "meininki" Lampinsaaressa?
222428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Ootko tosissas????? ja vielä ilman ajokorttia????
Pieni kylä keskellä metsää, lähin pieni kyläkauppa taitaa olla alpuassa ja sinnekin taitaa olla matkaa yli 10km.
Onhan se ihanaa seutua jos tykkää metsästä, luonnosta ja hiljaisuudesta.

Vihannin kunta on varmaan myös noin 10 kilsan päässä vai oisko peräti 20 kilometriä, siellä onkin sit pankit,postit, isommat kaupat, kirpparit, kirjastot ym. Hyvää kuntoiluahan se ois pyöräillä, eikä kesällä ois pahakaan pyöräillä sitä matkaa mut talvella sit vähän ikävämpi :)

Lapset taitavat kulkea taksilla koulussa, luoja tietää missä asti on edes lähin koulu.

Todella kaunis ja ihana kaivoskylä (ennen ollut siellä kaivos, joka työllisti paljonkin ihmisiä, mutta kun kaivos suljettiin niin aika moni on tainnut muuttaa pois sieltä)

Eli paljon on tyhjiä autiotaloja, onhan siellä joitakin uusiakin taloja joissa lapseperheitä taitaa asustella. On siellä myös kerrostaloja ja rivitalojakin muutama, en tiedä kyllä ovatko käytössä... joku siellä asuva tietäisi varmaan enemmän.

Suosittelisin kyllä nyt kun kesä tulee niin käymään ensin teltalla tai asuntovaunulla siinä lampinsaaren campingilla, on todella halpa, ei tainnut telttapaikka yötä kohden olla montaa euroa ja siinä on sauna/suihku/uinti mahdollisuudet sekä leirintäalueen talo jossa on keittiö ja hyvä ruokailutila. Siitä on sit hyvä käydä kävellen katselemassa seutua :)

Äänestä
  • Eikö Alpuan kauppakin ole juuri loppumassa?

    Äänestä

  • Onhan Lampinsaaressa yhä toimiva koulu luokille 1-6.

    Äänestä

  • Lampinsaaressa on oma koulu.

    Äänestä

Kattomaan ois tarkotus mennä, tosin aika pikasesti nyt lähiaikoina. Katsotaan kuin käy.
Kiitti vastauksesta.
Onhan se pieni paikka kun ei googlellakaan paljon irtoa aiheesta.

Äänestä

Juu ton sivun oon löytäny..siinä on noita historia/fakta juttuja.Kiinnostaakin juuri että millanen paikka tosissaan on tänä päivänä?
Aivan kuollut,ei palveluja,yhteyksiä vai?
Täynnä eläkeläisiä?

Äänestä
  • Jonkin verran lapsiperheitä sekä paljon eläkeläisiä pääasiassa.

    Äänestä

Pirusti sääskiä ja äkäisiä!!!

Äänestä

Millanen on meno Lampinsaaressa näin kesällä? Onko tullut mitään uusia palveluita? Tai poistunut jotain? Plussia ja miinuksia kuullaan mielellään. Edelleen etsinnässä uusi kaupunki.

Äänestä

Kerro minkä alan koulutus sinulla on, niin se helpottaa paikkakunnan valintaa.

Lampinsaari on niin pieni kylä, että siellä ei edes kioskin pito kannata.

Äänestä

Rakennusalalla ollut n.20 vuotta, kaikkea mahdollista remppaa, asennusta ja raksa hommaa.

Äänestä
  • Lampinsaaresta voisi edullisesti saada jonkin hylätyn rakennuksen kunnostettavaksi, siellä niitä on useita. Sijoitusasunnoiksi tosin kovin huono sijainti. Eivät ole aktiivisessa myynnissä, mutta kiertelemällä näet kohteet.

    Äänestä

  • Ahkera oot ollu ku kolmikymppisenä on jo 20 vuoden raksa kokemus ???????????

    Äänestä

,,,,,,,,,,,,,,

Äänestä

En suosittele. Miksi et mene vihantiin tai raaheen jossa olis hieman enemmän elämää.
Ei lampinsaaressa yrittäjyys kannata, eihän siellä ole mitään se camping on myös aika kuollut 1-2 vaunua per päivä ja nekin yleensä eläkeläisiä.
Suosittelisin Raahea paljon mieluummin kuin lampinsaarea.
Raahessa myls niitä NAISIA ;)

Äänestä

Tuu vain tänne,oottelen jo sinua.

Äänestä

joo just, 30 v kundi joka on ollut rakennusalalla 20 v

Äänestä

Muuta mieluummin Raahen keskustaan. Tosi idyllinen paikka palveluiltakin löytyy mm kolme markettia. Puu- Raahe, meri. Patio.

Äänestä

älä vain tule tänne, nää on niin sisäsiitoista porukkaa,-- kaikki mitä tuolla netissä luvataan on täyttä paskaa,-- tenniskenttäkin on sitä vaille että täytyy ottaa lauma lampaita että saadaan edes rajat syötyä selväksi-- älä usko kaikkeen hyvään, koska pahaa on enemmän-- ÄLÄ tule

Äänestä
  • Tennistä pelataan Wimbledonissa. Lampinsaaressa tennismailat ovat vain sääskien tappamista varten.

    Äänestä

Paskaa puhuu aloittaja. Raahenlainen ex nisti tai 200miehiä tuntuu olevan. Meehän näppittään kotias.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Joonahtan kirjoitti:

Olen helsinkiläinen ja olen ajatellut muuttaa ehkä pohjoisemmaksi.Millainen paikka on Lampinsaari?
Millaisia palveluita,mitä puuttuu? En omaa ajokorttia joten onko siellä julkista liikennettä ja miten se pelaa?
Olen 30wee kundi, mikähän mahtaa olla paikan keski-ikä,eli millainen on yleinen "meininki" Lampinsaaressa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu