No, kännissä se vielä jotenkuten onnistuu, mutta selvinpäin ei tule mitään. Siis vaikka kuinka yrittäisi tolkuttaa itselleen, että miten hienoa on, että edes joku joskus haluaa tutustua muutenkin kuin vain baariympäristössä.
Eli ainakin minun kohdallani on niin, että vaikutan tylylylta ja inhottavalta, koska käytännössä menen täysin lukkoon ja paniikkiin, mikäli joku tuntematon mies alkaa jutella kanssani. Ainoat asiat, mitä mielessäni pyörii, on "Apua, kuka toi on ?; Mitä mun pitää sanoa sille ?; Mitä toi musta haluaa ?; Tästä tilanteesta täytyy päästä pois."
Ja sama on, vaikka olisin aikaisemmin jutellut baarissa ihan sujuvasti jonkun miehen kanssa, Niin heti kun koittaa tavata uudelleen selvinpäin, niin ei vaan tule mitään. Koska käytännössä istun mykkänä, ja en vain keksi mitään mitä puhuisin sille miehelle, tai sitten kaikki keskustelunaiheet, mitä mieleeni tulee ovat niin läpeensä tylsinä ja kuluneita small talk juttuja, että ei niitä todellakaan kehtaa ottaa puheenaiheeksi
En osaa suhtautua luontevasti kiinnostuneisiin miehiin
4
208
Vastaukset
Sama vika mulla. En osaa auttaa.
- ............
Häpeätte itseänne. Älkää ottako noin suuria paineita. Jos mies lähestyy, niin hän on silloin kiinnostunut. Mieluummin niitä kuluneita small talk juttuja kuin ei mitään.
- panic panic...
Mulla sama!
Viimeisin sattunut tilanne pari päivää sitten meni jotenkin niin, että suunnilleen ikäiseni mies istahti viereeni puiston penkille ja heitti jotain hauskaa tervehdystä. Itse säikähdin ja varmaan hyppäsin kauhusta ilmaan, enkä saanut sanaakaan suustani. Mies nousi loukkaantuneen näköisenä ja katsoi vielä mennessään hyvin merkitsevästi. Meni varmaan kotiin kirjoittamaan nettiin tylyistä naisista ;-(.
Olen alkanut inhoomaan noita tilanteita, koska mokaan ne kuitenkin..
Humaltuneena en ole ihan noin arka ja jumissa. No helppoahan se on tässä yksinänsä koneen ääressä itselleen tolkuttaa, että ei se mies tulisi juttelemaan ellei olisi kiinnostunut. Mutta sitten livetilanteessa päässä pyörii vaan kaikkea omituista: "Näytänkö lihavalta tästä kulmasta katsottuna?", "Onko mulla ruokaa naamassa?", "Se varmaan hymyilee siksi kun näytän niin tyhmältä."
Yllättävä tilanne saa aikaan paniikin joka sumentaa kaiken järjen. Ja mies voi sitten tulkita tuon omituisen jäykän käytöksen kiinnostuksen puutteeksi.
Tiedän kyllä, ettei täällä parane miehille mitään ohjeita jakaa, ellei halua turpiinsa. Mutta silläkin uhalla kysyn miehiltä, että olisiko liikaa vaadittu, että antaisitte naiselle hetkisen aikaa koota itsensä, niin se juttu voisi lähteä sujumaankin. Jos mies vain pakenee heti paikalta, niin mitä siinä nainen enää muuta voi tehdä kuin soimata jälleen kerran itseään onnettomista sosiaalisista taidoistaan? Meille naisille, joita ei ihan joka päivä lähestytä, tuo on sen tason järkytys, että toipuminen kestää hetken aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465335Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1333448"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263309Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432694Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372265- 222208
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292046prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111884Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk891795