Tää on siis TOSI tyhmä kysymys, mutta olen ihan tumpelo tällaisessa. Mun pitäisi soittaa Venäjälle ystävälleni, asia olisi tärkeä. Lankapuhelimeen pääsen, mutta jos siihen ei siellä vastata, niiin miten saan soitetuksi sinne kännykkään?
Kännykän puhelinnumeroksi olen saanut tällaisen: 8 - 814 - 274**** eli nuo neljä viimeistä tähteäkin on numeroita, mutta en viitsi niitä kaikkia tänne ilmoittaa.
Olen yrittänyt kaikilla mahdollisilla tavoilla, mutta ei onnistu. Kuuluu vain kolme piippausta ja sitten ei mitään. Ohjeita netistä kyllä löytyy, niissä neuvotaan laittamaan ensin 7 kännykän numero. Olen niin tyhmä, etten edes tiedä, miten tuo plussa näppäillään siihen seiskan eteen. Ei minun puhelimeni numeroissa edes ole mitään plussaa. Kai se tarkoittaa jotain numerosarjaa mutta mitä? Ja mikä noista sitten on se varsinainen kännykkänumero, onko se se, joka alkaa kahdeksikolla vai kakkosella? Mikään kokeilu ei tuota tulosta.
Neuvokaa tyhmää!
puhelu Venäjälle
Olen tumpelo mutta..
3
3425
Vastaukset
- Missäpäin?
Itse ainakin soitan Pietariin näin 79219******,,en kyllä itsekkään tiedä mikä on kännykän numeroa ja mikä maan numeroa.
Mulla plussa ainakin löytyy nollan vierestä vasemmalta kun painaa 2 kertaa. - veronika69
Kännykästä sinun täytyy soittaa: sinun pääsy kansanvalissille yhteus - esymerkiksi 00, sitten 7-814-xxxxxxx
Koska 7 on Venäjä, 814 on kaupungin koodi, sitten on puhelintilaajan numero - suurissa kaupungissa 7 numeroa, pienissa - 5numeroa.
8-814-xxxxxxx on matkapuhelin, ei kännykä. - veronika69
Virhe - 814 xxxxxxx on kotipuhelin, ei kännukä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342704Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2562264Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?171393- 1151062
- 961011
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041003Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13892Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55788Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50741Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277732