Kumpi on parempi jäteilmakanavaksi?
A)
Lyhyempi, missä on 90 asteen mutka - varmaankin loivemmista kulmapaloista tehtynä, mutta yhteensä siis 90 astetta.
B)
Pidempi, missä on vain 45 asteen mutka?
Lyhyt mutkalla vai pidempi loivempi?
3
159
Vastaukset
- tarpeen mukaan
C) Suora putki
C on paras- 90 vai 45?
Yläpohjaan sijoitettava malli IV-kone, missä kanavien päät ovat koneen sivussa.
Koska jäteilma pitää viedä katon kautta pois, niin mutkaa joutuu tekemään joka tapauksessa. Nyt vain mietityttää, että kumpi aiheuttaisi pienemmän vastuksen A) vai B).
- ei sen niin väliä
45-asteen kanavanosat aiheuttavat pienemmän nk. kertavastuksen kuin 90-astetta, mutta ko. tapauksessa sillä tuskin tulee olemaan mitään merkitystä.
Välimatka koneelta vesikatolle ei voi olla pitkä, joten vastukset ovat joka tapauksessa pienet.
Oleelllisempaa on, ettet supista jäteilmakanavan kokoa koneen ja vesikaton välillä ja asennat riittävän väljän ulospuhallushajottimen vesikatolle.
Myös koneelle tulevan ulkoilmakanavan ulkosäleikön tulee olla väljä.
Suuri kertavastus muodostuu ulkosäleikössä, joten suositeltavaa on käyttää jopa kaksi dimensiosta suurempaa ulkosäleikköä, kuin on itse ulkoilmakanava.
Kokomuutos on kätevä tehdä niin,että ulkoseinän läpimeno tehdään suuremmasta kanavaputkesta ja sen sisään työnnetään pienempi kanva, jonka päälle on liimattu riittävän paksu solukumieristematto, jotta läpimenosta tulee tiivis.
Sisään työnnetty pienempi kanava ei saa ulottua ulkosäleikköön asti, vaan pelkästään seinän lämpöerisstyskerroksen ulkopintaan asti. Koneelle imettävälle ilmalle jää näin pieni väljä "kammio" ulkosäleikön taakse ja näin asennettuna vältytään kylmäsillalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5932075- 1021030
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18977Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4837Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101835Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50749- 70747
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74678- 65563