Miten

Miten hoidan talven yli lukinliljaani? Pidänkö ihan kuivana,lehdet on alkaneet kellastua.
1249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei!

Ainakin Kauniit Huonekasvit (Gummerus 1989) kirjassa on lyhyt artikkeli lukinliljoista. Siinä todetaan mm, että lukinlilja viihtyy valoisassa paikassa, ei kuitenkaan suorassa auringonpaisteessa. Kasvin lehtiä kehotetaan myös pyyhkimään kostealla sienellä kerran viikossa. Koska lukinlilja on sipulikasvi, lehdet kuolevat kukinnan jälkeen ja sipuli jätetään talvehtimaan ja odottamaan uutta kevättä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mummo kirjoitti:

Miten hoidan talven yli lukinliljaani? Pidänkö ihan kuivana,lehdet on alkaneet kellastua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu