Outo ääni yöllä (klo 01:00)

suhinani

Olin viimeyönä mökillä kello yhden aikoihin lähössä valokuvaamaan.
Nappasin läppärin, jalustan, kameran, piuhat ja taskulampun mukaan ja käppäilin pilkkopimeässä rantakalliolle johon pystytin vermeet. Hetken kun olin nappaillut kuvia ja säätänyt asetuksia kuulin kuinka joku lähenee lentäen.

Ääni oli aivan täysin tasainen ilman viuhuna. Mikä se ikinä sitten olikaan lähestyi ja lähestyi kunnes ohitti minut arviolta noin 2 metrin päästä yläpuolelta. Ääni kuului jo suht kaukaa, se ei ollut mikään nopea suhahdus. Tuosta voikin siis jo päätellä että ääni oli oikeasti kova, arviolta vähintään joutsenen kokoinen lintu.

Ääni läheni metsän puolelta ja katosi järven puolelle. Missään vaiheessa ei kuulunut mitään muuta kuin tasaista ilman viuhunaa enkä nähnyt mitään vaikka koitin äänen suuntaan suht tehokkaalla lampulla sohia.

Linnuista mitään tietämättömänä kysynkin että mikäs hitto tuo oikein voi olla?

5

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suhinani

      Tarkennuksena vielä sen verran, että tuo tapahtui kesäkuussa keskisuomessa päijänteen rannalla hieman klo 1 jälkeen

      • suhinani

        Korjaan: Toukokuussa.


    • joutsen....

      taikka hanhi ne lentävät yöllä

    • sippuliina2

      Joutsen se ei ainakaan ollut, koska ne huutelee aina jotain lentäessään. Ehkä se oli huuhkaja, kurki tai sitten joku hanhi.

      • cygnus1

        Kyhmyjoutsen! Sen siivistä kuuluu viuhina. Laulujoutsen huutelee lentäessään, mutta kyhmy pitää ns. nokkansa kiinni. Pöllöt lentävät äänettömästi, hanhi tietty voisi olla mahdollinen... mutta edelleen sanon, että kyhmyjoutsen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe