Minulle suositeltiin kesäkukka tsinniaa, koska se kukkii runsaasti ja houkuttelee pölyttäjiä ja myös tuholaisia, niin että jos kasvin istuttaa hyötykasvien lähelle, saavat laimeammin kukkivat hyötykasvit olla paremmin tuholaisilta rauhassa.
Nyt kiinnostaisi tietää, miten aikaisen keväällä tsinnian voi istuttaa? Veisin sen kesämökille, mutta sinne se jäisi omiin oloihinsa pitkiksikin ajoiksi.
Kannattaisiko edes yrittää?
Tsinniat
2
818
Vastaukset 2
- ZinZinZin
Kannattaa yrittää. Istutuksen jälkeen kyllä olisi hyvä, että taimet saisivat vettä jonkun aikaa. Et kai yhtä istuta ? Istuta toki useampi. Matala malli onnistuu paremmin, korkeista tulee honteloita hujoppeja. Zinnialla ei ole mitenkään näyttävät lehdet. Lyhyissä lajeissa zinnia on enemmän edukseen, mutta kaikki ovat sanoisko taivaallisen kauniita kukinnoltaan ja sinullahan on hyötytarkoitus mielessä. En ole kyllä huomannut sellaista vaikutusta, mutta saattaapi hyvinkin olla.
Miten aikaisin voi ulos istuttaa, se riippuu missä päin asut, etelässä istuttaisin kesäkuun alun jälkeen. Riippuu säistä tietysti, kesäkuun alun yöt saattavat olla jopa etelässä hallaisia. Jos kerran taimena jostain saat, se on hyvä alku istuttaa kesäkuun ensimmäisellä puoliskolla säitten mukaan.- romualdo3
zinnia on minustakin kauneimpia kukkia ja leikkokukkana ehkäpä se kaikkein pitkä-ikäisin! Niitä voi esikasvatteuina taimina toki istuttaa ruukkuihinkin, jolloin niistä voi nauttia kaupunki-asunnossakin parvekkeella... itse olen kasvattanut niitä ainoastaan kasvihuoneessa. Ja niin varmaan käy tänäkin kesänä, koska omat kylvössä myöhästyneet taimeni ovat vasta noin 15 cm:n korkuisia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901369
- 46748
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit56673- 85661
- 20659
- 53618
- 51592
- 47591
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o133587Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191557