Karnosiini poisti migreenin.

näinkin voi käydä

Itselläni oli aika usein aurallisia migreenikohtauksia, varsinkin kevättalvella kun valoisuus lisääntyi. Luin jostain että karnosiini parantaa lihasten palautumista, ja kokeeksi söin 400-800mg päivässä aluksi kuukauden ajan, nykyään noin 3* viikossa 400mg, treenien yhteydessä. Nyt on kulunut kolmisen vuotta edellisestä kohtauksesta. Eli tuollainen sivuvaikutus ilmeni, valmisteessa myös e-vitamiini, en tiedä vaikuttaako asiaan. Jälkeenpäin uteliaisuuttani googlailin asiaa, ja jossain olikin että karnosiinilla olisi positiivisia vaikutuksia migreeniin. Onko jollakulla vastaavia kokemuksia?

3

1006

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittaja44444

      Lisäyksenä vielä, annoskehoitukset vaihtelevat aika lailla, jonka vuoksi en itse popsi enää kovin suuria määriä. Tuolla asiasta lisää, jos jotakuta kiinnostaa.

      Among advocates of carnosine, there is a controversy regarding whether the proper dose is 50–150 mg per day or nearer to 1,000 mg daily. However, until carnosine has actually been shown to have any medical benefits, this argument cannot be settled.

      http://www.med.nyu.edu/content?ChunkIID=40019

    • päänsärkijä

      Mielenkiintoista. Itse olen kärsinyt migreenityyppisestä päänsärystä varsinkin kuukautisten aikaan jo vuosia.
      Satuin sitten tilaamaan erinäisen läjän erilaisia valmisteita, mm. karnosiinia ekan kerran elämässäni.
      En osaa sanoa kauanko olin syönyt mutta lähes viikottaiset päänsärkykohtaukset (joihin ei edes särkylääke tehoa!) hävisivät. Ajattelin että pakko olla joku valmisteista mutten osannut sanoa mikä niistä.

      No sitten multa loppui karnosiini ja päänsäryt palasi takasin eli kai mun on ostettava tuota lisää ja tajuttava että se auttaa. Sinänsä ihana asia että löytyy apua! :)

      Toivottavasti aloittaja palaat linjoille.

      • Se auttaa

        Samoin minulla migreeni on pysynyt poissa, kun olen käyttänyt karnosiinia 60 mg/vrk. Ennen tuli aurallisia kohtauksia vähintään kerran vuodessa. Samoin olen kestänyt tupakanhajua paremmin karnosiinin aikana. Aikaisemmin migreeni puhkesi äärettömän helposti tupakanhajusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe