Karnosiini poisti migreenin.

näinkin voi käydä

Itselläni oli aika usein aurallisia migreenikohtauksia, varsinkin kevättalvella kun valoisuus lisääntyi. Luin jostain että karnosiini parantaa lihasten palautumista, ja kokeeksi söin 400-800mg päivässä aluksi kuukauden ajan, nykyään noin 3* viikossa 400mg, treenien yhteydessä. Nyt on kulunut kolmisen vuotta edellisestä kohtauksesta. Eli tuollainen sivuvaikutus ilmeni, valmisteessa myös e-vitamiini, en tiedä vaikuttaako asiaan. Jälkeenpäin uteliaisuuttani googlailin asiaa, ja jossain olikin että karnosiinilla olisi positiivisia vaikutuksia migreeniin. Onko jollakulla vastaavia kokemuksia?

3

845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittaja44444

      Lisäyksenä vielä, annoskehoitukset vaihtelevat aika lailla, jonka vuoksi en itse popsi enää kovin suuria määriä. Tuolla asiasta lisää, jos jotakuta kiinnostaa.

      Among advocates of carnosine, there is a controversy regarding whether the proper dose is 50–150 mg per day or nearer to 1,000 mg daily. However, until carnosine has actually been shown to have any medical benefits, this argument cannot be settled.

      http://www.med.nyu.edu/content?ChunkIID=40019

    • päänsärkijä

      Mielenkiintoista. Itse olen kärsinyt migreenityyppisestä päänsärystä varsinkin kuukautisten aikaan jo vuosia.
      Satuin sitten tilaamaan erinäisen läjän erilaisia valmisteita, mm. karnosiinia ekan kerran elämässäni.
      En osaa sanoa kauanko olin syönyt mutta lähes viikottaiset päänsärkykohtaukset (joihin ei edes särkylääke tehoa!) hävisivät. Ajattelin että pakko olla joku valmisteista mutten osannut sanoa mikä niistä.

      No sitten multa loppui karnosiini ja päänsäryt palasi takasin eli kai mun on ostettava tuota lisää ja tajuttava että se auttaa. Sinänsä ihana asia että löytyy apua! :)

      Toivottavasti aloittaja palaat linjoille.

      • Se auttaa

        Samoin minulla migreeni on pysynyt poissa, kun olen käyttänyt karnosiinia 60 mg/vrk. Ennen tuli aurallisia kohtauksia vähintään kerran vuodessa. Samoin olen kestänyt tupakanhajua paremmin karnosiinin aikana. Aikaisemmin migreeni puhkesi äärettömän helposti tupakanhajusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3563
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2399
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2228
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1997
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1439
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1230
    9. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1219
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1215
    Aihe