tupla lattilämmitys pesuhuoneeseen?

jyyyyy

olen rempaamassa pesuhuonetta ja kodinhoitohuonetta.talo on 92 valmistunut omakotitalo.jossa pesuhuoneeessa on betonin sisään valettu lattialämmitys(sähköinen) lämmitys toimii täydellisesti, mutta mielessä on käynyt että, asentaisin uuden lämmistyksen varalle ja tasottasin lattiat.ja upottasin johdot seinään valmiiksi jos entinen lämmitys hajoaa, oisipa ainakin valmiina jos vanha hajoaa. mietityttää vain että kauvonkohan tälläisen lämmtyksen kesto on? tuleekohan vielä kestämään toisen 20vuotta? onko järkeä asentaa toista varalle? kertokaa te viisaammat,kiitos!

7

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävaantaas

      kestää elämättömässä rakenteessa jopa 40 vuottakin.
      saneeraussetti varalle ei ole hullumpi idea.

    • Termostaatti rikki

      Kvartsilämmitin voisi olla toinen vaihtoehto. Mutta eikös noista lattialämmitys systeemeissä ole se termostaatti, joka on se heikoinlenkki.

    • lisää habaa

      Hohhoijaa. Termostaatin saa vaihdettua ja anturinkin, jos asennus on tehty oikein. Mutta harvalla riittää muskeli rikkoontuneen kaapelin kiskomiseen lattiasta. Puhumattakaan siitä, kun pitäisi työntää uusi tilalle.

      Varakaapeli ei siis ole lainkaan pöllömpi idea.

    • ehkä kannattaa

      Vanhemmilla on -74 rakennettu talo ja alkuperäinen lattialämmityskaapeli pesutilojen lattiassa käy ja kukkuu edelleen. Termostaatista taitaa olla kolmas tai neljäs malli menossa.

      Eihän se yhtään huono idea ole että vetää pintatasoitteeseen uuden kaapelin (matalatehoinen saneerauskaapeli), mutta samaan aikaan niitä ei kannata koskaan käyttää vanhan kaapelin kanssa, ettei lämmöt nouse liikaa ja kaapeli vaurioidu.

      Tosin voi olla että nykyinen kaapeli toimii vielä seuraavaankin remonttiin asti, ainakin jos et laita nyt uutta kaapelia.

    • 2+4

      Kaapelin voi korjata myös paikallisesti, jos se on poikki. Toisaalta tuollainen kaapeli ei montaa kymppiä maksa, joten samahan se on sinne lattiaan valaa.

      • juuri näin

        Sehän se helppo korjaus onkin, kun siinä sivussa pääsee uusimaan koko lattian vesieristyksen.


    • nerokas99

      Voi myös kysyä miksi uudisasennuksessa ei asenneta varmistuslämmitystä. Silloinhan se kannattaisi asentaa. Yksi miljoonasta hajoaa kuitenkin. Säästyisi useita tuhansia euroja korjausvaiheessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe