ABBA sucks

LZÅS

5

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • positivegosse

      Sinne ei huolita posetiivareita.

    • asdjfsldfj

      Tuo on ihan jenkkilista, muutama brittibändi mukana tietysti.

      Joku Tom Petty ja Jay-Z mukana, mutta ei Abbaa...

      Jay-Z!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Rollarit vois olla vaikka ykkösenä, mutta kyllä Abba voisi olla 20. joukossa ihan hyvin.

      Ihan älytön lista.

    • Kai_Maar_Kaimari

      Abba kuuluu kymmenen parhaan joukkoon.

    • rummutusjatkuu

      Rock-lehtien listaukset voi suosiolla unohtaa, sillä ne ovat aina kapean (pääasiassa) jenkki kriitikkokunnan tehtailemia kliseitä. Niissä ei koskaan noteerata ruotsalaisia, espanjalaisia tai ranskalaisia artisteja. Vain jenkit ja tunnetuimmat brittiyhtyeet. Abba ei breikannut Yhdysvalloissa kuin vain yhdellä biisillä (Dancing Queen), mutta Euroopassa se oli suurtapaus. Mamma Mia -elokuvan myötä myös suosio Amerikassa on jälkikäteen alkanut laajeta. Mutta ainahan samat beachboysit, pinkfloydit, beatlesit, nirvanat, rollingstonesit ja thewhot jyräävät rock-listoilla. Kaikki kunnia kyseisille yhtyeille, mutta otos on silti kapea.

    • Rouffittaq

      "Rock-lehtien listaukset voi suosiolla unohtaa, sillä ne ovat aina kapean (pääasiassa) jenkki kriitikkokunnan tehtailemia kliseitä. Niissä ei koskaan noteerata ruotsalaisia, espanjalaisia tai ranskalaisia artisteja. Vain jenkit ja tunnetuimmat brittiyhtyeet. Abba ei breikannut Yhdysvalloissa kuin vain yhdellä biisillä (Dancing Queen), mutta Euroopassa se oli suurtapaus. Mamma Mia -elokuvan myötä myös suosio Amerikassa on jälkikäteen alkanut laajeta. Mutta ainahan samat beachboysit, pinkfloydit, beatlesit, nirvanat, rollingstonesit ja thewhot jyräävät rock-listoilla. Kaikki kunnia kyseisille yhtyeille, mutta otos on silti kapea. "

      Hurjan hienosti kirjoitettu! The Whon Pete Townshend ja Beatlesien John Lennon ovat molemmat jumaloineet Abban S.O.S-biisiä. Lennon sanoi sen olevan oma suosikkibiisinsä ja Townshendin mukaan "SOS by ABBA is, perhaps, the best pop song ever written"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      156
      3352
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2667
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      133
      2487
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe