Olen pulassa.
Viime pääsiäisenä menetin neitsyyteni vasten tahtoani eräälle pojalle. Hän käytti kondomia, mutta minulla on myöskin syytä uskoa, että poika kävi sisässäni monesti ilman mitään suojaa. En laskisi tapausta raiskaukseksi, mutta erittäin paha mieli jutustä jäi siinä mielessä etten haluaisi harrastaa seksiä enää ikinä, sillä kärsin monta viikkoa virtsaputkentulehduksestakin. Mutta siis, otin vuorokauden sisään episodista jälkiehkäisypillerin. Lisäksi kuukautisiani ei ole näkynyt sitten vuodenvaihteen alipainon takia. En sitten tiedä, vaikuttaako kuukautisten poisjääminen/hyvin harvat kuukautiset raskautumisen mahdollisuuteen.
Kuitenkin viimeisten kolmen viikon aikana alavatsaa on painanut ja kihelmöinyt jatkuvasti. Tuntuu, kuin menkat olisivat tuloillaan, mutta eipähän ole näkynyt. Nälkä on jatkuva ja vatsaa turvottaa koko ajan. Alavatsa ikään kuin pömpöttää oudolla lailla juuri häpyluun päältä. Rinnat eivät ole aristaneet eikä mitään pahoinvointia ole ilmennyt. Ainoastaan tämä alavatsan outo tunne ja mahan turvotus. Onko raskauden merkkejä?
Kävin viikko sitten koulun terveydenhoitajalla tekemässä raskaustestin, ja se näytti negatiivista. Kysymykseni siis kuuluu, että onko mahdollista, että olen raskaana huolimatta jälkiehkäisypillerin käytöstä ja kuukautisten poisjäämisestä? Kuinka luotettava virstasta tehtävä testi on? Pitäisikö kotitesti tehdä uudelleen, vai marssia suoraan lääkäriin tekemään verikokeesta testi? Toivon myötätuntoa ja ymmärrystä, sillä olen aivan yksin tämän ongelman kanssa. Tunnen oloni likaiseksi ja typeräksi. En olisi koskaan kuvitellut näin itsestäni, sillä olen aina pitänyt itseäni vastuuntuntoisena ja älykkäänä. Mietin jatkuvasti mitä teen jos olen raskaana, kenelle kerron ja mitä sanon. Tiedän, että äitini tukisi varmasti mutta en tiedä miten kertoisin hänelle.
Jos oikeasti olen raskaana, niin abortti on ainoa ratkaisu. Mikäli olen oikein ymmärtänyt, niin jos olisin nyt raskaana olisin noin 9:llä kuulla. Voiko tällöin aborttia enää suorittaa? Keneen otan yhteyttä? Paljon se maksaa ja voiko sen suorittaa ilman, että vanhemmat saavat tietää?
Koko kevät on mennyt pilalle tämän paskan takia. Olen erittäin kiitollinen sille, joka osaa vastata asiallisesti esittämiini kysymyksiin, sillä se on ainoata tukea jota nyt voin saada. Muutenkin lukiossa paineet ovat kovat, ja olen oikeastaan opiskelun puolesta aika loppuunpalanut. Masennuksen ja lievän syömishäiriön lisäksi tälläinen pettymys ei ole tuottanut mitään hyvää mielenterveydelleni. Itsemurha on mielessä joka päivä, kun kaikki on tuntuu niin ylitsepääsemättömältä. Kuitenkin ilmeisesti jotain toivoa tulevasta löytyy, kun viitsin kysyä edes täältä neuvoa.
17 v, apua...
umpikujassa
2
125
Vastaukset
- Joop
Tarkoitat varmaankin 9 viikolla?:) Mut luulisin et et oo raskaana:/
- .apuja.
Muistelisin, että abortin voi tehdä viim. 12. raskausviikolla eli jos olet raskaana niin se kohdallasi onnistuu.
Sanoit, että tämä poika luultavasti tuli sisääsi ilman kumiakin - olisiko kenties sukupuolitaudista johtuvaa tuo vatsakipuilu? Mitäs jos vaikka soitat terveyskeskukseen ja varaat ajan kunnolliseen tarkastukseen niin asialle saisit päätöksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1657335Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142688Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk501985Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141481Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901385Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.601207Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271159- 711157
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631133- 1121048