Suomenlapinkoirien värit

Pentutoiveita

Moikka!

Olen aikeissa astuttaa parkinvärisen siis ruskean narttukoirani. Onko lapinkoirien värityksissä jotain ohjeistusta/sääntöjä eli voinko astuttaa narttuni esim parkki-uroksella? Muistaakseni esim sheltti/collie bluemerle on sellain että niitä ei voi astuttaa keskenään..?

5

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pentu tulossa

      Kannattaa ehkä laittaa tämä kysymys tuonne lemmikkipalstat.net - keskustelu - lappalaispalstalle. Siellä on tullut hyviä vastauksia näihin värikysymyksiin. Tai tietenkin paras vaihtoehto on ottaa yhteyttä rotujärjestöön.

      • pentutoiveita

        Kiitos; yritin hakea sitä palstaa onnistumatta :( Voisitko laittaa linkin, kiitos!


    • 666
      • pentutoiveita

        Kiitos :)


    • neuvoni mun

      Tule juttelemaan kysymyksinesi facebookin ryhmiin esim Lappalaiskoirat tai Suomenlapinkoirat. Siellä on porukaa, täällä ei, ja lemmikkipalstojen lappalaisosio on aina ollut pystyynkuollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2298
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2063
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1495
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1434
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1371
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      964
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      108
      917
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe