Kerrostalorappumateriaalin putsaus

sitten?

Pitäisi tehdä miten, että vuosien pinttymät saisi poikkeen? Pistin itse mietoa emästä, neutraloin varoen, mutta yhä kuluneissa portaissa on alemmat varvit Mustempia, hyvä kun vaaleammat läiskät on saanut ees vaaleiksi- sitä mitä lie puristetta jossa on jotai kovaa täytemassaa ja pikkukiviä...Vahanpoistoainettahan ei se pinta kestä. luulen että joku on joskus työntänyt jotai ainetta rappuja suojaamaan, ja se on oikein imenyt likaa.
Ja vahaahan tälle pinnalle ei laiteta, mutta mitä? Minun ta:lla ainakaan ollut kuin metalloitua vahaa.

Muutes keikka menikin hyvin ihan, siisti vahauspinta jäi...

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+18

      Ei oikein selvinnyt, mitä teit.
      Ja mitä se neutralointi oikein tarkoitti?
      Portaat ilmeisesti kvartsivinyyliä ja se kestää vahanpoistoainetta.
      Pahasti pinttyneitä portaita ei saa kunnollisesti puhtaiksi.
      Joutuu käyttämään kovia aineita ja hankaamaan runsaasti. Pinta saattaa vaurioitua.

    • Alkup-

      Vanhan krstalon vahanpoisto/peruspesut/ikkunanpesut, plus ne rappuset... Koitin niiden rappujen kanssa voitavani, mutta ajattelin kysyä, onko niihin ikivanhoihin pinttyneisiin mitään pintaa kuluttamatonta(jo valmiiksi kaameita naarmuja), menetelmää. ei kait sit- käytin itse käsin hankauslevyä pahimpiin kohtiin. Ja aikaa paloi.
      Neutralointi? No se, mil estetään pinnan vaurioituminen joko happaman tai emäksen jälkeen, eli huuhtelupesu miedolla vastakkaisella, otti sekin likaa lisää.

      • 17+6

        Olet laittanut miedosti emäksistä ja ilmeisesti neutralisoinut sen siis happamalla.
        Päin p:tä on mennyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1479
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      911
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      573
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      504
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      462
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe