HINNAT laskivat LATVIASSA

downdown

Latviassa kuluttajahinnat putosivat huhtikuussa vuoden takaisesta.

Latvian kuluttajahinnat laskivat huhtikuussa 0,4 prosenttia vuotta aiemmasta.

Hintakehityksen painoi deflaation puolelle muun muassa liikkumisen ja viestintäpalvelujen halventuminen, kertoi maan tilastovirasto.


Deflaatiota eli kuluttajahintojen laskua pidetään ongelmallisena taloudelle, koska se saa kuluttajat lykkäämään hankintojaan ja yritykset siirtämään investointejaan.

Muissa Baltian maissa kuluttajahinnat nousivat. Viron inflaatio oli 3,1 prosenttia ja Liettuan 1,2 prosenttia.

Baltian maista Viro käyttää euroa ja Latvia on hakenut euroalueen jäsenyyttä.

STT

7

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutut kertoneet

      Voi kumpa pysyisivät omissa valuutoissaan, sillä Euron käyttöönottaminen tarkoittaa samalla sitä, että hinnat kallistuvat ja vieläpä huomattavasti. Se nähtiin Virossakin. Tästä johtuen siellä tavallisella kansalaisella on entistä tiukempaa ja kurjempaa, vaikka eihän siitä tietenkään kauheasti huudella virallisessa mediassa. Totta se kuitenkin on.

      • kokemusta on...

        Riiassa on samat hinnt kuin Suomessa - kokemus joulukuulta 2012.


      • niin minullakin
        kokemusta on... kirjoitti:

        Riiassa on samat hinnt kuin Suomessa - kokemus joulukuulta 2012.

        Ai jaa! Mistä ravintolasta Suomessa saa ison nelosoluen alle puolentoista euron tai 5 senttilitraa 45 prossasta liköriä? Junalippu naapurikaupunkiin jurmalaan on tätäkin halvempi . Riiassa 4 km.n taksimatka maksaa alle 5 latia eli n.7 euroa. Suomessa et sillä hinnalla pääse edes liikkelle.
        En jaksa luetella muita esimerkkejä, mutta totean vain olevani kanssasi täysin eri mieltä.


    • Riganieki

      Täällä Latviassa on hintojen suhteen se parempi, että lati on euroa arvokkaampi valuutta. Sumutusta silti tulee varmasti. Euroon ei vaihdettaisi täälläkään, mikäli asiaa kysyttäisiin kansalta. Kenties juuri siksi sitä ei kysytäkään.
      Inflaation osalta suuri vaikutus lienee polttoaineiden hinnoilla. Tänä keväänä on ollut selkeästi edullisempaa kuin vuosi sitten, ja pienessä taloudessa se näkyy kyllä heti. Toisaalta joltain osin se vanha ahneus on palailemassa, mutta aika näyttää onko opittu mitään.

      • lomalle tulossa

        Maseratit, avomersut, Porschet ja Ferrarit häipyivät katukuvasta jälkeen kesän 2008. Niitä kävivät ostamassa mm. virolaiset ja kauppasivat edelleen Suomeen.
        Mennee aikansa, kun ilmestyvät takaisin. Se ei haittaa. Hienoa on sensijaan se, että kaupunki pysyy kauniina puistoineen ja restaurointityöt jatkuvat. Jokohan tuo uusi kirjasto on valmistunut? Oletko jo päässyt käymään siellä Riganieki?


      • vilnafani
        lomalle tulossa kirjoitti:

        Maseratit, avomersut, Porschet ja Ferrarit häipyivät katukuvasta jälkeen kesän 2008. Niitä kävivät ostamassa mm. virolaiset ja kauppasivat edelleen Suomeen.
        Mennee aikansa, kun ilmestyvät takaisin. Se ei haittaa. Hienoa on sensijaan se, että kaupunki pysyy kauniina puistoineen ja restaurointityöt jatkuvat. Jokohan tuo uusi kirjasto on valmistunut? Oletko jo päässyt käymään siellä Riganieki?

        Me maksamme nuo restauroinnit eli rahat tulevat EU:n kassasta Brysselistä.


      • korvamerkitty
        vilnafani kirjoitti:

        Me maksamme nuo restauroinnit eli rahat tulevat EU:n kassasta Brysselistä.

        Avustuksen saaja maksaa aina vähintää puolet tai enemmän sääntöjen mukaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      92
      2945
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      91
      2431
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      36
      2237
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1756
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1486
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1277
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1160
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe