Vaihto 5w-30 -> 5w-50

Vanhahkon koneen käyntiääni parani hitusen, samoin paineet, ja öljyä pitää lisätä
vähemmän vaihtojen välillä. Merkkinä Mobil, eikä paluuta entiseen.
2257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Saman olen havainnut.

Äänestä

No noin kuuluukin tapahtua jos menee viskositeettiä paksuntamaan. Tosin paine nousi virtauksen kustannuksella. Eli nyt siellä koneessa öljyn virtaus on vähentynyt, paksumman öljyn lämpötila on korkeampi ja voi jopa olla, että moottorikin kuluu nopeammin. Riippuu tietysti voiteluaineen kyvystä voidella.

Hyvä valinta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voitelua kirjoitti:

Vanhahkon koneen käyntiääni parani hitusen, samoin paineet, ja öljyä pitää lisätä
vähemmän vaihtojen välillä. Merkkinä Mobil, eikä paluuta entiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu