Vatsaläskit kesäksi pois

Moikkis kaikille ja tulis yksi kysymys: ajattelin pitää kesällä bikineitä, mtta haittana on vain se että mulla on läskiä n. 2 kourallista vatsassa. Ja ihan hyvä itsetunto löytyy. Mutta jos laihistan-> mun napa kertoo kuinka paljon mulla löytyy läskiä(se on n.1½cm syvä) Joten, voitteko auttaa:)? Ja lifemocker, sun viestit on tervettulleita, kunhan et rupee kenenkään kanssa riitelee. Kiitos kun jaksoit lukea(ja olen sitten 11v tyttö:))PS.. pituus on n. 167cm ja paino...63kg
8317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Totu siihen

ps. mulki on syvä napa vaik oon laiha

Äänestä

tuota noin. mä en oikein usko, että sulla on aikaa saada itseäsi ns "rantakuntoon". siihen tavoitteiseen kuntoilu olisi pitänyt aloittaa jo vuoden alussa!

toki jos tarkkailet syömisiäsi (ja syöt terveellisesti) ja käyt joka päivä lenkillä/kuntoilet jotain (vähintään 40min, mielellään yli tunti ja ainakin 4-5 kertaa viikossa) niin voit ehkä hieman kiinteytyä ja saada jokusen kilon (ehkä) pois. nämä kuntoilut/laihduttamiset kun eivät ole mitään parin viikon/kuukauden juttuja vaan näkyviä tuloksia halutessaan, sun pitää elämäntapasi muuttaa kokonaan ja se on vuosien urakka!

mutta noin muuten niin sä oot niin hemmetin nuori vasta, että tokkopa tuossa iässä tarvitsee kauheesti kropastaan huolehtia. siis sähän oot vasta ihan lapsi (jos oikeasti 11 olet)!

ja ihan tiedoksesi, minä en rähise kellekkään. sanon kyllä takaisin jos mulle auotaan päätään!

Äänestä
  • Joo aika totta mitä lifemocker tos sano, mut mää luulen et ei oo iha vuosien urakka kuitenkaan jos haluut näkyvii tuloksii.
    Noin nuorena kyl laihtuu jos liikkuu sopivasti ja syö sopivasti! Eikä tarvi ees vetää mitää himo reeniä.
    Joo ja ei kantsi välttämättä ajatella omaa painoo/kroppaa, ainakaa kovin paljoo, oot tosi nuori vielä! En ainakaa ihte ajatellu paljoakaa, tein ja söin sitä mitä halusin ja iha "normaali" musta on tullu :p
    Mut tieten jos sua se haittaa nii voithan sää yrittää vähä kuntoilla, eihä tuosta haittaakaa oo, kuha vaa kohtuuvella.

    Äänestä

Ei sun tarvii liikkua 5 kertaa viikossa jotta laihtuisit. Vähennät ruokaa niin paino tippuu.

Äänestä
  • Syö terveellisesti, treveelinen ruoka EI lihota. Mitä paremmin syöt, sitä enemmän jaksat liikkua. Tee joka päivä illalla 2h ennen nukkumaan menoa tälläinen treeni:
    -kyykkyhyppyjä 20
    -pito 30s (kysy vaikka liikunnan opettajaltasi ellet tiedä asentoa)
    -5-10 punnerrusta
    -vatsalhaksia 30
    Toista 3 kertaa :) (voit myös käydä säännöllisesti reippaalla kävely lenkillä

    Tsemppiä! Laihduttamisessa tarvitaan sisua.

    Äänestä

Kannattaa varmistaa että sun aineenvaihdunta on hyvä... Syö tarpeeks ja terveellisesti, mut älä liikaa!
tossa jotai vinkkejä avittamaan laihutusta VÄHÄN , aika tyhmiäki mitä oon lukenu mut aattelin laittaa tähä:
> Juo paljon vettä, mieluiten jääkylmää!
> Kylmä suihku nopeuttaa myös aineenvaihduntaa.
> Syö hedelmiä ja semmosta ruokaa mikä ei jumitu suolistoon. Hedelmät saa muutenkin suoliston toimimaan ja jotkut, kuten omena auttaa painonhallinnassa. Jätä muutenkin kaikki roskaruoka ja herkut pois > NE turvottavat vatsaa ja saattavat olla suolistossa jopa 2 viikkoa :D
Kahvistakin oon kuullu et kofeiini nopeuttas aineenvaihduntaa, mut oon myös kuullu et se lihottaa. En sit tiiä kumpi on totta.

JA Tohtori jyyrgen; jos syö liian vähän tai tolleen vähentää ruokaa radikaalisti ja paljon, eli laihduttaa nälkälakolla niin elimistö menee säästöliekille ja silloin voi olla varma että paino ja mitkään muutkaan läskit eivät todellakaan lähde.

Äänestä

oho olet siis hiukan tukeva mut ei siinä mitään, reeniä ja ruokavalio kuntoon/kuriin nii saattaa ne kilotki karista jos pysyt skarppina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


riinuliinuhiirulaine kirjoitti:

Moikkis kaikille ja tulis yksi kysymys: ajattelin pitää kesällä bikineitä, mtta haittana on vain se että mulla on läskiä n. 2 kourallista vatsassa. Ja ihan hyvä itsetunto löytyy. Mutta jos laihistan-> mun napa kertoo kuinka paljon mulla löytyy läskiä(se on n.1½cm syvä) Joten, voitteko auttaa:)? Ja lifemocker, sun viestit on tervettulleita, kunhan et rupee kenenkään kanssa riitelee. Kiitos kun jaksoit lukea(ja olen sitten 11v tyttö:))PS.. pituus on n. 167cm ja paino...63kg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu