Kuulin just hysteerikko-ystävältä,että MISSÄÄN TAPAUKSESSA vauvalle ei käy käytetty patja, jos ostat käytetyn sängyn! vauvasta tulee muuten koliikkivauva!
Rupesimpa tuossa sitten miettimään,että meillä on vanha kehto, jossa ei patjaa. MILLAINEN vauvan patjan pitäisi olla? Superloonia? Kuinka paksua? Voiko siitä irrota jotain vaarallisia "yhdisteitä"/"kaasuja" tms. jos on ihan tavallista superloonia, vai pitääkö se ostaa jostain erikoisliikkeestä? Mitähän sellaisia erikoisliikkeitä on suomessa?
pinnasänkyyn PATJA
3
956
Vastaukset
- mammalainen
Sorry, mutta meinasin revetä ihan kunnon nauruntyrskähdykseen !
Mistä h***sta tulee tommonen käsitys?????
Esikoinen sai uuden pinnasängyn ja siihen uuden patjan. Samainen sänky patjoineen siirtyi seuraavalle lapselle. Ei koliikkia kummallakaan. Niitä normaaleja pieniä vatsakipuitkuja, mutta varsinaisesta, todellisesta koliikista minä en tiedä mitään. Käytetystä patjasta huolimatta.
Ja vaunutkin, patjoineen, oli esikoiselta peritty.
Kolmas lapsi nukkuu niinikään käytetyssä pinnasängyssä jossa on käytetty patja petauspatja. Petarin pesin ennen käyttöä, patjan tuuletin. Ihan tavallinen vaahtomuovipatja, ihan tavallinen vanutäytteinen petari.
Vaikka hän oli -tuon edell. patjajutun lisäksi- pullovauva (ja äidinmaidon korviketta) , ei hänellä mitään koliikkia ollut !! Ne tavalliset vatsanväänteet, joita jonkin verran on kaikilla vauvoilla; helpottavat kun saa pierastua ja/tai kakattua.
Mutta koliikkivauvoja minulla ei ole ollut, siitä en tiedä mitään. Onneksi.
Mistä kummasta tulee tommonen käsitys????? Jos patja on siisti, puhdas ja tiedät kenellä / millaisessa perheessä se on ollut käytössä , ei siinä ole mitään "koliikkivaivan aiheuttajaa"
Pölypunkeista pääset eroon kun viet patjan 60 asteiseen saunaan tunniksi ja sitten imuroit patjan.
Mistä kummasta tommoset (idioottimaiset ja hölmöt) käsitykset oikein syntyvät????
Uusia patjoja saa sieltä, missä niitä myydään.. lastentarvikeliikeistä, marketeista. Ota mitta sängyn pohjasta niin ei tarvitse miettiä tai arvailla..
Ei uudessakaan siis mitään vikaa ole, senkun ostat. Mutta tuo ystävättäresi väittämä on huuhaata. - Ellu
Laskettu aika lähestyy ja kokosimme juuri isoveljen pinnasängyn. Olisimme ottaneet myös vanhan patjan käyttöön, mutta sitä ei jostain syystä löytynyt mistään, päätelimme siis että olimme heittäneet sen roskiin edellisen käytön jälkeen, pissojen takia kenties?!?
Paikkakunnallamme on eräs liike, joka valmistaa vaahtomuovipatjoja myös sairaaloiden käyttöön, ja haimmekin sieltä uuden vaahtomuovipatjan, joka maksoi 15 euroa. Lisäksi myyjä tiesi heti, kuinka paksu patja vastasyntyneellä pitää olla. Kun siinä juttelimme patjoista hän sanoi että kannattaisi jokaisen lapsen välillä vaihtaa, mutta sehän voi olla vain myyjänkin myyntikikka.
Nyt meillä on siis vaahtomuovipatja ja mietimme vielä, kannattaisiko siihen ostaa jonkinlainen sijauspatja päälle, mutta luultavasti emme vielä osta. Koliikkiin en patjaa kyllä myöskään yhdistä!- mammalainen
Itse laitan patjan( tai siis petarin) ja lakanan väliin muovitetun froteen. Koko sänkyä ei tarvitse vuorata, riittää semmonen suikale sängyn poikki, olisiko leveys 30 cm??? siihen peffan kohdalle.
Kun vaippa flaskaa, pyykkiin menee vaan lakana ja muovitettu frotee.
Näitä sukaleita minulla on useampi kappale, on siis vaihtovaroja.
Eikä hiosta edes kesäkuumalla.
Suosittelen.
Säästää sitä patjaa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi564556Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal884262- 713718
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963647Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1172687- 352488
- 372382
- 242369
- 382359
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232234