Mikä vitun maadoitus ? Honda cb 750 k

Kun maadoitus hävis

Pyröä on Honda cb 750 k. Sähköt, sitä ei ole. Eilen oli ja kaikki toimi.
Nyt ei.
Akussa on virtaa ja akun maajohto ok.
Varmaan sateessa vesinmennyt paikkoihin jonne ei kuulu.
Missä on ko. Pyörän maadoituksut. Tai sitten se on virta-lukko paskanna.

11

2576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun maadoitus hävis

      sulakkeet tsekattu ja ok.

    • Oi voi Sinua

      Kysymyksesi on luokkaa: Eilen auto toimi, tänään ei. Missä vika?
      Eli vikapaikkoja on rapiat tuhat... eikä kukaan voi antaa neuvoja, kun ei mistään mitään tietoa...

    • Ei osaa sanoa

      Pitänee mennä jollekin oikealle prätkäpalstalle, ellei peräti merkkikerhojen sivuille joissa ne pyöräntuntijat osaavat opastaa tarkistamaan tyypilliset vikapaikat mikäli samaa vaivaa on muillakin esiintynyt. Yleispäteviä ohjeita ei osaa näkemättä antaa.

      Esimerkki: miksi Aprilian 500cc skootteri ei lähde välillä käyntiin, mutta kun lähtee niin käy ettei mitään? Kun ei lähde, ajoneston merkkivalo vilkuttaa.
      Merkkihuolto ei vikaa löytänyt mutta tarjotteli seisontatuen anturia. Oikea vastaus: ajonestolaitteen antennin johdon juotos irti mittariston sisällä. Hetken kesti ennenkuin vian löysin.

    • Mittari ja kaavio
    • silakkaoneläim

      jos ei kova hinku ajamaan niin anna kuivua 48h ja kokeile uudestaan, auto meni kans mykäks kerran pohjapesus...

    • virraton

      Tarkista tappokatkasin,vaivas tutulla,oireili ajoittain.

    • HondaileVille

      Kysymyksesi on aivan asiallinen, huolimatta noista vittuiluvastauksista.

      Maadoitettuja kohtia on jostain syystä pyörissä kuin aupettuutoissakin vähän siellä ja täällä, ja on hyvin tuttua että vanhemmissa sitten hapettuu jostakin niin että eristettä muodostuu, ja siinä sitä ollaan.
      Alkaa kova etsiminen että missä kohdassa se voisi olla.

      Koska Hondassta on kyse, kantsisi purkaa vähän vasemmanpuoleisessa sarvessa olevaa sähkökytkinten koptelointia, ja jos sieltä löytyy maadoitus, niin ei muuta kuin sen kimppuun: irti, vähän viilaa tai santapaperia, CRCtä (tai vaikka vaseliinia hätätilassa) ja takas kii; luulen että sillä korjaantuu :)

    • hondamies833

      Itselläni oli sama vika samanlaisessa pyörässä kun se seisoi jalalla 500km vesisateessa. Menin crc:llä kaikki liittimet läpi mitä pyörässä on ja alkoi toimimaan.

    • pojfapojapojs

      Ottakaa yleismittari käteen ja mittailkaa sillä minne jännite katoaa (siellä katkos, esim. pätkivän liitoksen yli löytyy akun jännite).

      1. Ihan jännitemittauksella ensin tarkastat ettei rungon ja akun miinusnavan välillä ole jännitettä kun laitat esim. valot päälle. Näin tarkastat että akun miinus toimii. (olettaen ettei ole kahta katkosta samaan aikaan) Akun toimivuus kannattaa kokeilla myös kuorman ja volttimittarin kanssa ettei jännite putoa kun siihen kytkee vaikkapa ajovalopolttimon.

      2. Tämän jälkeen mittaat rungon ja akun plussa välistä että jännite tulee ja lähdet johtosarjaa eteenpäin tutkimaan minne väliin katoaa. Johtosarjan mittaamisessa säästää aikaa kun mittaa ensin puolestavälistä johtosarjaa tuleeko jännite (esim. virtalukolta), jos tulee katkos on pidemmällä, jos ei tule on katkos akun ja ko. mittauspisteen välissä.

      3. Maadoitukset tarkistat samoin ettei runkoon tulevan maakontaktin ja rungon välillä ole jännitettä kun kuorma esim. valaisimen tulisi palaa.

      Jännitemittaus on yleensä varmempi kuin resistanssimittaus, koska resistanssimittaus tapahtuu liian pienellä virralla, eli ei välttämättä kerro liitoksen toimivuudesta suuremmalla virralla.

      Tällä keinolla olen 70-luvun pyöristä aika nopeasti löytänyt katkospaikan. Varsinkin japanilaisissa liitokset hapettuu. Suurin ongelma on että pitäisi tuntea ko. johtosarjat, eli kytkentäkaavio auttaa tai vaihtoehtoisesti täytyy lähteä seuraamaan johtimia johtosarjassa. Satula, tankki, sivuposket irti ja mahdollisesti etuvalaisin auki jonka sisällä on liittimiä.

    • ei aloittaja

      Sitten toinen kysymys. Miksi vilkku toimii välillä ja toisinaan taas ei. Silloin kun se ei toimi, niin kiertää kaasua ja se rupeaa toimimaan, kun saa kierroksia.

      • Voisi olla

        liian alhainen jännite tyhjäkäynnillä tai, kuten itselläni, laiska vilkkurele. Vaihdon jälkeen toimii museopyörässä vilkut moitteettomasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      94
      1855
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      86
      1313
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      117
      986
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      863
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      781
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe