Pelkään että romahdan

väsynytN

Olen 6 kk tyttövauvan äiti. Rakastan vauvaani mutta nyt viimeaikoina on väsymys niin ylitsepääsemätöntä että tuntuu että hajoan tähän paikkaan. Vauva nukkuu huonosti päiväunia (30-40 min pätkissä) ja yölläkin herää ainakin 2-3 kertaa. En ole päässyt vielä yöimetyksestä eroon, kun syö ainakin kaksi kertaa yössä. Jos en anna tissiä, ei lopeta itkemistä. Tutti ja tuttipullo ei kelpaa.

Jos yö on mennyt huonosti nukkuessa herääminen aamulla on yhtä tuskaa ja silloin on vaikeaa näyttää vauvalle aina iloista naamaa. Tästä minulle tulee syyllinen olo. Kerran säikähdin itseäni, kun vauva ei nukkunut kuin 30 min päikkärit ulkona, hain hänet sieltä melko kovakouraisesti (siis vaunun kopan missä makasi) ja vauvankin otin kovin ottein syliin. Tämä tapahtui siis univajeisena, päätä särki ja hermot olivat kireällä. En koskaan satuttaisi vauvaa, mutta melkoiseksi hampaidenkiristelyksi tämä joskus menee. Joskus kun oikein ottaa päähän, jätän vauvan vain johonkin yksin ja menen koneelle vähäksi aikaa tuulettamaan ajatuksia.

Minulla ei ole täälläpäin yhtäkään ystävää, minulla on mies, mutta hän on päivät töissä eikä häneltä hirveästi apua saa kun on hänkin väsynyt töiden jälkeen. Olen ottanut tämän neuvolassa puheeksi ja saisin kyllä heti apua kun tarvitsen... mutta en tiedä uskaltaisinko pyytää apua. Vauva ei ole koskaan ollut toisten huomissa hoidettavana.

Nukkuminen on minulla ollut viimeaikoina hankalaa, päässäni pyörii vain huolia ja murheita ja elämä tuntuu vain suorittamiselta. En vain yksinkertaisesti jaksa seurustella ja viettää aikaa vauvan kanssa, energia ei riitä. Ja eikä tilannetta yhtään helpota se, että vauva kitisee hampaiden takia niin että korvia särkee. Huoh... milloin tämä helpottaa?

2

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werxxcz

      Kuulostat aika normaalilta pienen vauvan äidiltä! Vauvavuosi on rankka, sitten se helpottaa, lupaan sen! (siis ainakin öiden suhteen yleensä, mutta sitten tulee taas uhmaikä...). Itse en nukkunut kunnolla 3 vuoteen kunnolla, kun lapset syntyvät peräjälkeen ja voi sitä väsymystä, mutta siitäkin selvittiin...kyllä minullekin tuli joskus samanlaisia tuntemuksia (mitään en tehnyt) kun väsyneenä hain vauvan ja uhmaikäinen roikkui lahkeessa ja lapsilla vielä eri rytmit :-(. Tässä ainoat (mielestäni toimivat) vinkit vauvavuoteen:

      - Nuku tai edes lepää AINA SILLOIN KUN SE LAPSIKIN. Hyväksyt sen tosiasian hetkellisestä tässä elämäntilanteessa, että käyt ajoissa nukkumaan etkä varsinkaan tee niitä kotitöitä silloin kun se lapsi nukkuu. Tämän säännön ansiosta selvisin hengissä kahden vauvaikäisen kanssa (esikoinen oli 1v6kk kun kuopus synty). Tein siis kotityöt lasten ollessa hereillä tai lasten kanssa lähes AINA tai sitten kun mies oli kotona. Kun lapset menivät päiväunille, niin minäkin nukuin heidän kanssaan!

      - Tee arki itsellesi helpoksi. Jos väsyttää, älä siivoa tai kokkaa runsastöisiä ruokia

      - Vuorotelkaa miehen kanssa (toinen voi aina nukkua välillä pitkään tai ottaa päiväunet tarvittaessa vloppuna)

      - Pyydä lastenhoitoapua kun imetys loppuu

      - Unikouluja meillä kokeiltiin, mutta ei vaikutusta, tosin tutista luopuminen rauhoitti meillä yöt

    • et ole kone sinäkään

      Kyllä sinä tarvitset myös omaa aikaa.Ota vain vastaan apua, vaikka kotitöitä tekemään jos et jaksa. Se on silloin vauvasikin ja parisuhteen etu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2322
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      243
      2282
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1518
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      57
      1330
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1289
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      979
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      968
    Aihe