Pelkään että romahdan

väsynytN

Olen 6 kk tyttövauvan äiti. Rakastan vauvaani mutta nyt viimeaikoina on väsymys niin ylitsepääsemätöntä että tuntuu että hajoan tähän paikkaan. Vauva nukkuu huonosti päiväunia (30-40 min pätkissä) ja yölläkin herää ainakin 2-3 kertaa. En ole päässyt vielä yöimetyksestä eroon, kun syö ainakin kaksi kertaa yössä. Jos en anna tissiä, ei lopeta itkemistä. Tutti ja tuttipullo ei kelpaa.

Jos yö on mennyt huonosti nukkuessa herääminen aamulla on yhtä tuskaa ja silloin on vaikeaa näyttää vauvalle aina iloista naamaa. Tästä minulle tulee syyllinen olo. Kerran säikähdin itseäni, kun vauva ei nukkunut kuin 30 min päikkärit ulkona, hain hänet sieltä melko kovakouraisesti (siis vaunun kopan missä makasi) ja vauvankin otin kovin ottein syliin. Tämä tapahtui siis univajeisena, päätä särki ja hermot olivat kireällä. En koskaan satuttaisi vauvaa, mutta melkoiseksi hampaidenkiristelyksi tämä joskus menee. Joskus kun oikein ottaa päähän, jätän vauvan vain johonkin yksin ja menen koneelle vähäksi aikaa tuulettamaan ajatuksia.

Minulla ei ole täälläpäin yhtäkään ystävää, minulla on mies, mutta hän on päivät töissä eikä häneltä hirveästi apua saa kun on hänkin väsynyt töiden jälkeen. Olen ottanut tämän neuvolassa puheeksi ja saisin kyllä heti apua kun tarvitsen... mutta en tiedä uskaltaisinko pyytää apua. Vauva ei ole koskaan ollut toisten huomissa hoidettavana.

Nukkuminen on minulla ollut viimeaikoina hankalaa, päässäni pyörii vain huolia ja murheita ja elämä tuntuu vain suorittamiselta. En vain yksinkertaisesti jaksa seurustella ja viettää aikaa vauvan kanssa, energia ei riitä. Ja eikä tilannetta yhtään helpota se, että vauva kitisee hampaiden takia niin että korvia särkee. Huoh... milloin tämä helpottaa?

2

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werxxcz

      Kuulostat aika normaalilta pienen vauvan äidiltä! Vauvavuosi on rankka, sitten se helpottaa, lupaan sen! (siis ainakin öiden suhteen yleensä, mutta sitten tulee taas uhmaikä...). Itse en nukkunut kunnolla 3 vuoteen kunnolla, kun lapset syntyvät peräjälkeen ja voi sitä väsymystä, mutta siitäkin selvittiin...kyllä minullekin tuli joskus samanlaisia tuntemuksia (mitään en tehnyt) kun väsyneenä hain vauvan ja uhmaikäinen roikkui lahkeessa ja lapsilla vielä eri rytmit :-(. Tässä ainoat (mielestäni toimivat) vinkit vauvavuoteen:

      - Nuku tai edes lepää AINA SILLOIN KUN SE LAPSIKIN. Hyväksyt sen tosiasian hetkellisestä tässä elämäntilanteessa, että käyt ajoissa nukkumaan etkä varsinkaan tee niitä kotitöitä silloin kun se lapsi nukkuu. Tämän säännön ansiosta selvisin hengissä kahden vauvaikäisen kanssa (esikoinen oli 1v6kk kun kuopus synty). Tein siis kotityöt lasten ollessa hereillä tai lasten kanssa lähes AINA tai sitten kun mies oli kotona. Kun lapset menivät päiväunille, niin minäkin nukuin heidän kanssaan!

      - Tee arki itsellesi helpoksi. Jos väsyttää, älä siivoa tai kokkaa runsastöisiä ruokia

      - Vuorotelkaa miehen kanssa (toinen voi aina nukkua välillä pitkään tai ottaa päiväunet tarvittaessa vloppuna)

      - Pyydä lastenhoitoapua kun imetys loppuu

      - Unikouluja meillä kokeiltiin, mutta ei vaikutusta, tosin tutista luopuminen rauhoitti meillä yöt

    • et ole kone sinäkään

      Kyllä sinä tarvitset myös omaa aikaa.Ota vain vastaan apua, vaikka kotitöitä tekemään jos et jaksa. Se on silloin vauvasikin ja parisuhteen etu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      167
      14008
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      105
      10132
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      101
      9209
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8439
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      7143
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      48
      6837
    7. 151
      6226
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      108
      5190
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      4365
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      407
      1372
    Aihe