Soneran liittymien nopeudet pielessä

Onko tämä Soneralle tavallinen toimintatapa, että myydään 10 megan valokuitu ja annetaan maksimissaan 5 megan nopeus...Saksalassa ainakin on näin. Aivan perseestä. Jos olette liitymää ottamassa niin kestäkää kaukana sonerasta.
17296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Joku aika sitten vaihdoin Soneraan, 24 Megasesta maksan ja 10 saan. Lisäksi katkoo aina välillä. Huvittaa kun kun telkkarista tulee se Soneran mainos siitä katkovasta netistä. On ainakin rehellinen mainos.

Mutta mistä tänne periferiaan (Mikkelin keskusta) saisi kunnon netin? Eihän täällä ole kuin Sonera ja Mpy tarjoamassa yhteyksiä.

Äänestä
  • Moi myös "24=10"

    Kyselen vähän liittymästäsi, jos voisin auttaa sinua jotenkin.
    Mitä toimenpiteitä ole kerennyt kokeilemaan tuolle kaistalle? Onko nopeus mitattu johdon päästä vai WLANin yli? Millainen modeemi on käytössäsi, tukeeko ADSL2-modulaatiota? Onko kyseessä perus ADSL-yhteys? Kuinka pitkä puhelinjohto on käytössä?

    Lauren@SoneraPartio

    Äänestä

  • old_profile_77697 kirjoitti:

    Moi myös "24=10"

    Kyselen vähän liittymästäsi, jos voisin auttaa sinua jotenkin.
    Mitä toimenpiteitä ole kerennyt kokeilemaan tuolle kaistalle? Onko nopeus mitattu johdon päästä vai WLANin yli? Millainen modeemi on käytössäsi, tukeeko ADSL2-modulaatiota? Onko kyseessä perus ADSL-yhteys? Kuinka pitkä puhelinjohto on käytössä?

    Lauren@SoneraPartio

    Lauren@Sonera Partio ????

    TW-EA501 ADSL modem, onko tämä pelkkä lelu, vai mikä.

    Tässäkö vika hitaaseen ja katkovaan nettiin..

    Äänestä

  • . ., . kirjoitti:

    Lauren@Sonera Partio ????

    TW-EA501 ADSL modem, onko tämä pelkkä lelu, vai mikä.

    Tässäkö vika hitaaseen ja katkovaan nettiin..

    Moro ". ., ."

    Ei nää leluja ole kuiteskaa, mutta herkkiä kapistuksia modeemit ovat kylläkin. Siksi jos vain mahdollista, olisi hyvä testata toisellakin modeemilla yhteyttä (Onnistuisiko saada kaverilta tai naapurilta lainaan?)

    Testasitko nopeutta verkkokaapelin päästä, mitä antaa tulokseksi silloin?
    Kuinka pitkä puhelinjohto käytössä on (http://bit.ly/YNZ2IA) ?

    Jos tuo probleema edelleen jatkuu niin ilman muuta meihin kannattaa olla yhteydessä. Onhan tuo saatavaselvitettyä ja kuntoon. Netinkin kautta päätee tekemään tuon häiriöilmoituksen: http://bit.ly/13QNXZi tai sitten perinteisesti soittamalla p. 0206 90101

    Pörrään vielä pari päivää tässä ketjussa, jos tulee lisäkysymyksiä tai kommentteja :)

    Lauren@SoneraPartio

    Äänestä

Ne myy yhteyksiä mitkä teoriassa ovat mahdollisia.
Käytännössä ne ei koskaan vastaa sitä, mitä voisi olla mahdollista.
Ihmettelen vaan, miksi ne ei voi sitä suoraan sanoa myydessään niitä.
Saunalahti ainakin kertoi kun kysyin, että ei niihin päästä mitä luvataan.
Kysyin että miksi sitten mainostatte nopeuksia, mihin ei pääse.
Sanoi että se on teoriassa mahdollinen.
Nyt mulla 4G 50 megaa ja parhaillaan pääsee 15- 25 megaan.
Eli alle puolet saa siitä mistä maksaa.

Äänestä

Moi "...."

Jopas jarruttelee...

Olisko näistä vinkeistä mitään apua tilanteeseesi? Kun sinulla on aikaa niin kurkkaathan: http://bit.ly/WDs7B9 ("Ongelmatilanteet"). Koitetaan saada se pörräämään vauhdikkaammin!

Valokuidussahan kuitu tuodaan taloyhtiön jakamoon ja sieltä taloyhtiön sisäverkkoa pitkin huoneistoihin.Nopeuteen ja mittaustulokseen vaikuttavia esimerkkitekijöitä ovat mm. taloyhtiön sisäverkon kunto, monelleko laitteelle on yhteys jaettu huoneistossa, suojaamaton modeemi, pitkä puhelinjohto, nopeuden mittaaminen WLANin kautta yms.

Jos vinkeistä ei ole mitään apua, niin skriivaatko meille vaikka netin kautta häiriöilmoituksen niin pääsemme tutkimaan tarkemmin linjaa, mistä tuo liittymän hidastelu oikein johtuu. http://bit.ly/13QNXZi.

Lauren@SoneraPartio

Äänestä

Meillä ihan sama juttu.. Ostin jo hätäpäissäni uuden koneen ja sama juttu, pätkii,
ja katkoo, ja on niin hidas,että kerkiää kahvit keittää ja suihkussa käydä ennekuin on sivu aunnut..

Äänestä
  • Mitä tarkoittaa suojaamaton modeemi ? ja mite se suojataan.

    Äänestä

  • ö ö ö ö kirjoitti:

    Mitä tarkoittaa suojaamaton modeemi ? ja mite se suojataan.

    Modeemissa palomuuri pitää olla päällä. No mutta eipä sekään auta. 10 megan liittymästä saa 100% oikeilla asetuksilla maksimissaan 6 megaa alaspäin ja pätkiminen on jatkuvaa, tässä viime aikoina saanut käynnistää modeemin kerran päivässä. Siis saksalan alueella. On se v*ttu kumma että ei voida uusia laitteita kun alkavat olla tiensä päässä, laskut kyllä tulee ajallaan mutta mitään verkon ylläpitoa ei vaan voi tehdä.

    PS. näillä samoilla laitteilla on toiminut erään toisen operaattorin liittymä 100% nopeudella ja pätkimättä pari vuotta ja wlanista jää käyttämättä 90% tällä nopeudella.

    Äänestä

  • ö ö ö ö kirjoitti:

    Mitä tarkoittaa suojaamaton modeemi ? ja mite se suojataan.

    Heippa "ö ö ö ö"

    WLAN-modeemista kannattaa myös tarkastaa, että se on salattu eli silloin langatonta nettiyhteyttäsi pääsee käyttämään vain ne laitteet ja hemmot, joilla on tiedossa nettiyhteydellesi määrittämäsi salasana.

    Jos yhteys on salaamatta niin netti on käytettävissä kaikilla, jotka sen laitteellaan löytää. Tämä taasen tarkoittaa hidastelua ja tahmaista yhteyttä kun kaikki naapurin jampat ratsastaa samalla yhteydellä.

    Netistä googlaamalla oman modeemimallin löytää salausohjeet ja jos modeemi-paketti on vielä hyllyn perällä tallessa niin kandee kurkata myös sen sisältä valmistajan käyttöohjeita. Meidän sivuilta löysin tällaisen esittelyn turvallisesta WLAN-yhteydestä: http://bit.ly/10PbeFv

    Lauren@SoneraPartio

    Äänestä

Miten salaus tapahtuu..

Äänestä
  • "ö ö ö ö"
    Mikä modeemi sinulla siellä nurkassa köllöttää? Mikä malli? Mä voin etsiä niihin salausohjeet :)

    Lauren@SoneraPartio

    Äänestä

  • old_profile_77697 kirjoitti:

    "ö ö ö ö"
    Mikä modeemi sinulla siellä nurkassa köllöttää? Mikä malli? Mä voin etsiä niihin salausohjeet :)

    Lauren@SoneraPartio

    tele well TW-EA501 ADSL modem

    Äänestä

  • tämmöinen...... kirjoitti:

    tele well TW-EA501 ADSL modem

    Morjesta,

    Tarkoittanet EA510, siinä mallissa on WLAN? :)

    Tuosta modeemista on neljä eri versiosta, pohjassa olevassa tarrassa pitäisi lukea että mikä versio se on, versiot ovat 1-4.

    Täältä löydät noihin ohjekirjat --> http://bit.ly/12tpjK3

    Ja jos katson esimerkiksi versio kolmosen ohjekirjaa niin WLAN:n salausohjeet löytyy sivulta 33

    Tuolla sivulla on myös oma ohje/pikaohje "WLAN-KÄYTTÖÖNOTTO JA TURVA-ASETUKSET (WLAN-SALAUS)" mutta ainakaan minun koneella ne linkit ei näköjään toimi joten katsoin Ohjekirja-linkin kautta.

    Mut noilla pääset varmasti eteenpäin :)

    Tero@SoneraPartio

    Äänestä

Ei nuo nopeudet pidä ikinä paikkaansa.

Äänestä

tänään on taas pätkinyt reilusti...

Äänestä
  • Voihan nenukka!

    Kurkkaas nää läpi http://bit.ly/10xfqgy ja jossei näilläkään vinkeillä pääse eteenpäin niin näppäile meille häiriöilmoitus joko netissä http://bit.ly/13QNXZi taikka puhelimitse p.0206 90101. Pistetään se yhteys surraamaan taas.

    Lauren@SoneraPartio

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

Onko tämä Soneralle tavallinen toimintatapa, että myydään 10 megan valokuitu ja annetaan maksimissaan 5 megan nopeus...Saksalassa ainakin on näin. Aivan perseestä. Jos olette liitymää ottamassa niin kestäkää kaukana sonerasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu