Onko kesäteatteri katettu?

Katto vai taivas

En valitettavasti löydä Rauman sivuilta ainoatakaan kuvaa kesäteatterista.
Kesän ohjelmisto on taatusti hauska.
Mutta onko katsomo katettu, sitä kyselen... :)

10

1431

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostoskeskuspoliisi

      On kateettu, ainakin osa katsomoa, voi olla kokonaankin, en oo aikoihin käyny...

    • Katto vai taivas

      Ahaa, no ainakin osakiitos täältä Turusta sinulle ....poliisi ;)

    • Qwert212

      Koko katsomo katettu

    • pelko pois Ros-Marie

      Juu, ei kannata arkailla Raumalle tulemista.

      Raumalla joskus kaupunginteatteri haki uutta paikkaa (sijoittui sitten entiseen kaupunginkirjastoon) ja silloin vitsailtiin että maauimala voisi olla sopiva kun siinä on jo katsomo valmiina, mutta se oli vain leikkipuhetta, ei kannata vetää kaikkea henkeensä.

      Maauimalaan olisi kyllä saanut ihan hyvän esiintymispaikan kun olisi ajanut siihen altaaseen soraa niin että olisi tullut pohja vaateriin;-)

    • Blond Girll

      Oikee sija muoto olisi kyllä otsikkoon: onko kesäteatterilla jo katettu. Et silleen. En normaalisti korjaile sija muotoja, koska se ei oo tarpeellista mut nyt piti ettei merkitys muutu.

      Voiks noit otsikoita jotenki muuttaa vai? Jos ottaa yhteyttä yllä pitoon tai jonneki? Mun mielstä olis siistii jos koitettais täl rauma-palstalla antaa fiksu kuva raumasta vaiks just niin että otsikot olis siistit ja järjestyksessä. Vois muut kaupungit sit tulla oppiin oppia meiltä.

      • Pilkun n****ja

        Voi Blond Girl - missä kieliopin osaamisesi ja suomen kielen tajusi on?

        Otsikko on aivan oikein: `Onko kesäteatteri jo katettu?` - Vaihtoehtona voisi toki olla `Onko kesäteatterilla jo kate?`

        Voi myös kysyä `Onko kesäteatterilla jo katetta`, jolloin kysymys viittaa siihen, että kesäteatteri olisi OSITTAIN katettu. Toinen tulkinta tähän viittaisi kesäteatterin rahalliseen/taloudelliseen katteeseen. Asiayhteydestä kuitenkin selviäisi mitä kysyjä tarkoittaa...

        Ehdottamasi `Onko kesäteatterilla ja katettu` viittaa pöydän kattamiseen... heh :) Sekin tietysti sopii, jos kysymys viittaa teatteriravintolaan :)


    • mun veikkaus tää on

      Lappeen rannassa tuskin on kesä teatterilla katetta yhtään.

    • Kesäfani

      Viekää toi sairas Blond.... hoitoon!
      Ei se niitä lääkkeitään ota vapaana ollessaan. Käy täällä julkisella sivulla sekoilemassa. Yhdyssanat yhtä hukassa kun koko järki.

      Eipä todellakaan ole ylimainostettu meidän kesäteatteri, kuvat kutsuisivat maksavia asiakkaita. Siis mikäli niitä olisi. Katettu kesäteatterikatsomo on aina puoleensavetävä. Ja se tietää rahaa.

      Näin se vaan on!
      Raumallakin ;)

      PS Kiitti sulle "mun veikkaus tää on" kivasta tekstistä. Sulla huumori kotona.

    • Suklaasydän

      Iäkäs tuttavani kertoi olleensa Rauman kesäteatterissa Fåfängassa ja saaneensa paikan katsomon yläosasta.Hänelle tuotti vaikeuksia kivuta ylös paikalleen,koska hän olisi tarvinnut kaidetta,johon nojata.Toivottavasti myös seniorit otetaan huomioon.Kyllä hekin haliavat nauttia kesäteatterin esityksistä.

    • Anonyymi

      On.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3844
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2448
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1756
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1487
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe