Olen ollut Ifolorin tyytyväinen asiakas monien vuosien ajan. Nyt heidän tilausohjelmassaan 3,7 on jatkuvasti ongelmia eikä sitä enää kuulemma saada päivitettyä eikä kuntoon, kertoi asiakaspalvelun ihminen.
Silloin tällöin Ifolorilla on ollut tarjouksia, kymmppikuvat netin kautta 9c/kpl. Mutta koska e.m. ohjelma reistailee, on tilattava tietokoneen kautta ja se on kamalan hidasta, yhden kuvan lataaminen kestää noin minuutin.
Neuvoisiko joku ystävällisesti, oilsiko vaikka Eirikuva (sielläkin parhaillaan tarjous) hyvä mun tulevien kuvieni kehittäjä?
Ja mitä muita vastaavia liikkeitä mahtaa valtakunnasta löytyä?
Ifolor vai Eirikuva vai ???
13
1379
Vastaukset
- Testaa
Pixum.
- juueijuuei
Tee kuvakirja www.kuvatkirjaksi.fi
- Coralie
Tai Photobox www.photobox.fi sielläkin on usein hyviä tarjouksia.
- fotofoto
www.smartphoto.fi
- hdfufg
Viime vuonna tein vertailua ja tilasin samoja kuvia useammasta eri firmasta. Erot olivat loppujen lopuksi pieniä, ja Ifolorilla hinta/laatu-suhde on yksi parhaista, etenkin tuolla 9 c hinnalla.
Eirikuvalla homma tökkäsi siihen, että kun tunnin värkkäämisen ja pään seinäänhakkaamisen jälkeen sain vihdoin ladattua kuvat palveluun, siellä ei pystynyt määrittelemään epämääräisen muotoisille kuville omia kokoja, vaan esim. normaalia pidemmänmallisessa potrettikuvassa olisi lähtenyt puoli päätä pois. Esim. Ifolor tekee automaattisesti juuri sen pituisen kuvan kuin kuvatiedosto määrää, vain lyhyen sivun mitta pitää ilmoittaa. Joissakin muissa palveluissa voi valita kuvan koon eri vaihtoehdoista.
Joten kuvat jäi Eiriltä tilaamatta kokonaan, enkä pysty sanomaan heidän laadustaan mitään. Saattaa toki olla, että siellä oli palvelimella vain huono päivä, mutta minulle jäi tosi huono maku siitä palvelusta.
Edellä mainittujen lisäksi on esim. Fotonetti (aika ok) ja Fotoyks (ok mutta kallis - erityismainintana panoramat 90 cm leveyteen asti) .- Birdlifer
Ammattivalokuvaajana panostan laatuun. www.kuvatkirjaksi.fi
- Outi Otos
Kiitos teille kaikille!
Kun noin avuliaita on oltu, rohkenenpa kysyä vähän lisää:
Onko normaalia, tavallista siis, että yhden kuvan lataaminen nettitilauksessa kestää minuutin verran?- luultavasti on
Riippuu tiedostokoosta ja nettiyhteydestä. Jonkin verran myös vastaanottavan pään nopeudesta, jos siellä on ruuhkaa.
Joissakin palveluissa kuvatiedosto pakataan lähetysvaiheessa pienemmäksi, riippuen siitä minkä kokoisia kuvia ollaan tilaamassa. Kymppikuvaan ei tarvita kymmenen megan tiedostoa.
- 45455
photoboxista luin liiikaa viivytyst ä 4vk eikä kuviae ees tullut,, nmuistaako kukaan jonku uuden lehden kuvakrijatestiä, ifolor oli kai 3s
- 920
Epson Pro
- Dodgecaliber_
Ifolor.fi toimii, ei mitään moittimista!!
- Dodgecaliber_
Dodgecaliber_ kirjoitti:
Ifolor.fi toimii, ei mitään moittimista!!
Ja kannattaa ladata se "ifolor designer" koneelle, koska voit tallentaa kirjan aina ja jatkaa vaikka seuraavana päivänä :)
- Eiri ei vaihtoehto
Eirikuva nyt ei ainakaan ole enää mikään vaihtoehto, se kun on lopettanut toimintansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,914533Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273324- 203105
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt422946Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492777Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1182773Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142115- 71881