Olen rakentamassa 32 m2 mökkiä (ei sauna) lamellihirrestä 20 m2 terassi. Paikallinen rakennusfirma antoi mökin rakentamiselle ns. avaimet käteen tarjous johon sisältyy lvi- (pelkkä poistovesi) ja sähkötyöt hintaan 33 000 euroa. Tarjoukseen ei sisälly mitään materiaalia. Yrittäjä väitti, että rakentamiselle täytyy laskea 23 tuntia per neliö talolle ja terassille 2 tuntia per neliö. Mökki rakennetaan pilariharkkojen päälle. Onko 23 tuntia per neliö yksinkertaiselle mökille realisten arvio?
Lamellihirsimökki rakentaminen - hinta
6
2067
Vastaukset
- mökki-ihminen
Jos verollinen tuntihinta on vaikak 50€ niin eihän tuo työ ole kuin tonnin neliö. Jos mukana on sähkö ja putkia niin ihan ok. Tietysti paljon riippuu palvelun tarkemmast a sisällöstä.
- mökkirakentaja 4
Onko se verollinen hinta?
Kuuluuko siihen myös kaikki pohjatyöt, anturavalut, kalustot, konetunnit yms?
Jos tuo hinta on verollinen, ja sisältää mökin rakennustyöt sammalmättäästä piipun pellitykseen niin että sinulle luovutetaan Abloy Sento uuden terassin kahvipöydässä niin ei kai se kauhean kallis ole.
Mutta kyllä todella valmiiksi pitää saada tuolla rahalla. Tuo on kuitenkin aika nopea tehdä. En kauheasti väärässä varmaan ole jos sanon että pitäisi harjakaiset olla ensimmäisen työviikon perjantaina. - Lamellihirsi
Mökki rakennetaan kallion päälle, joten kaivinkone hommia ei ole. Pilareiden määrä on noin 60 kpl. Mökkiin ei myöskän tule takkaa. Suurin osa tavararoista tuodaan rakennuspaikalle, joten kantamista ei juuri ole. Minua kiinnostaa tietämään, onko 23 työtuntia per neliö liioiteltu?
- mökkirakentaja 4
Jos se noin yksinkertainen homma on niin sitten todella kallis. Siis 800 miestyötuntia laskettu?? Eli 20 työviikkoa?
Tuo olisi ehkä ok jos homma tehtäisiin metsäpohjalle ja sisältäisi puunkadot, massanvaihdot, routaeristykset ja kaikki. Mun mielestä pitäisi saada kymppitonni pois.
Kehottaisin harkitsemaan tuntiporukkaa (jos pystyt itse valvomaan) ja kyselemään muita urakkatarjouksia. Mitä vastaava mestari tuumaa? - muutaman rakentanut
kyllä tuolla hinnalla melkein pitäis saada myös tarvikkeet. Kova on hinta pelkälle rakentamiselle. Parin kolmen viikon hommahan tuo on kahdelta mieheltä.
- Rakentaja
Rakensimme 30 neliön parvellisen mökin. Ppohjatyöt kaivinkone ja pilarivaluineen 3pv ja siihen päälle 4pv niin mökkiin jo katto! Kuukausi niin avaimet käteen!!!! Ei voi mennä 4-5 viikkoo kauempaa jos asialla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1102483- 842181
- 561707
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai601683- 1551590
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461496Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1541481- 1161236
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket271197Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261196