Minulle tuotti Mammuttitori pettymyksen, sillä kovin paljon muuta ei sielläkään näyttänyt olevan myynnissä kuin vaatteita ja jotain muuta kangastavaraa.
Jos pelkästään tuollainen valikoima on esillä tulevaisuudessakin, niin epäilen riittääkö asiakkaita. Valitettavasti sama ilmiö näyttäisi vaivaavan muitakin kirppiksiä, joten oma valintani käytettyjen tavaroiden ja vaatteiden hankintaan tulee olemaan Kierrätyskeskus. Sieltä löytyy varmasti yhtä hyvää kuin muualtakin mutta huomattavasti halvemmmalla, ja mikä tärkeintä niin muutakin tarjontaa on kuin vaatteita.
Mammuttitori
72
4404
Vastaukset
- cece1
maammutitori on mahtava tänään löysin sieltä tosi paljon tavaraa mutta lasten kypäriä pitäisi olla enemmän
- reppukansalainen
En voi suositella. Työntekijöitä on paikassa liian vähän ruuhka-aikana, jolloin jonot sekä kassoilla että infopisteessä aiheuttivat pahimmillaan kymmenien minuuttien odottelun. Ostojen lisäksi myyntipaikkojen lopputilitykset voi hoitaa kassoilla, mikä vain lisää jonotusaikoja. Hälyttimet kannattaa ehdottomasti ostaa etenkin hyväkuntoisiin tai kalliimpiin tuotteisiin. Kymmenen sentin hinta hälyttimestä on pienempi harmi kuin menetetty tuote. Toisaalta hälyttimien piippauksiin suhtaudutaan henkilökunnan puolesta melko väljästi, eikä myyntipaikaltani pois kuljettamiani tuotteita tarkistettu millään tavalla. Varkaat pääsevät alittamaan kassojen vieressä olevan puomin ja ulos portittomista ulko-ovista. Ihmetystä herätti myös erillinen osasto hintalaputtomille ja eksyneille tuotteille, joita oli ostoskärryittäin sekalaisissa pinoissa. Viisaimmat käyvät varmaan nappaamassa omaan puotiinsa ja laittavat myyntiin. Uudella kirpparilla on vielä paljon opittavaa!
Positiivista oli se, että ihmiset selkeästi vielä uutuuden viehätyksessään suuntaavat Mammuttitorille ja myynti kulki. Parhaiten omistajaansa vaihtoivat vaatteet ja kengät, mutta myös hyväkuntoiset koriste-esineet. Myyntipaikat olivat järkevästi suunniteltuja ja omaa paikkaansa oli mahdollisuus muokata eri hylly- ja tankokorkeuksilla. Henkareita sai kätevästi itsepalvelupisteestä. En silti ostaisi uutta myyntipaikkaa täältä. - sirpa kl
En tykännyt minäkään. Mahdotonta jonottamista jonottamisen perään. Kun on kerran iso kirppis laitettu, niin luulisi, että olisi voinut sen suunnitella toimivaksi suurelle kävijämäärälle. Juuri sen takia infon pitää erikseen olla, että myyjien paperihommat ei hidastuta ostajien jonoja, mutta ei toimi täällä.. Ja käytävät ihan liian kapeat, hyvä että mahtuu kahdet kärryt vastakkain. Ruuhkassa ei mitää toivoa pysähtyä katselemaan, ellei halua jatkuvaan tyrkityksi, täytyy vain kulkea virran mukana. Muutenkin liian iso jo, puuduttaa jo ennen puolta väliä.
- ei toista kertaa
Minusta tuo jonottaminen oli ihan älytöntä. Kyllä Kyösti Kakkonen on pyörittänyt yrityksiä ennenkin, niin luulisi olevan tietoa , koska pitää olla henkilökuntaa olla paikalla riittävästi.
Sopimuksen allekirjoittamiseen pääsy vei minulta liki 2 h, kyllä jos netissä maksat omilla pankkitunnuksillasi, niin sen pitäisi riittää sopimukseksi. Hyväksyy samalla ehdot siinä.
Henkikökuntaa ei ole koulutettu määrätyihin asioihin, kuten esim. kun hälyttimet soi kassalla, niin hlökunta antaa mennä tai sitten unohtaa ottaa hälyttimen pois. Minuakaan eivät tarkastaneet, kun vein omia tuotteinani pois, no en varastanut mitään, mutta silti.
Tilitykset voisi hoitaa neuvonta yksistään, koska kassoilla se aiheuttaa jonon kasvamista sekä jos yksi kassa vain palvelee, siinä moni asiakast pitkästyy ja jättää tavaransa sekä poistuu. Huomasin asian eilen asioidessani, että kun kassa tilitti, niin pari asiakasta heitti tavarat pois ja menivät menojaan. Tämä on pois siltä paikan vuokraajalta.
Sitten he hakevat nuoria sinne töihin, kuulin eilen sisäpiirin juttuna, että kokoomusnuoria otettavat töihin sinne , minusta työhön kun haetaan pitäisi olla tasapuolista kohtelua katsomatta siihen puoluekirjaan????. Menossa taaksepäin kehitys, jos näin on. Työpaikkahakukin oli ollut Joensuun kokomuusnuorten sivuistoilla, oliko se muidenkin polittiisesti järjestyiden nuorten sivuistoilla, sopii kaitten kysyä?
Tässä mietittävää, Joensuu on pieni kaupunki ja sana kiertää aika äkkiä.
Minulle jäi vähän huono kokemus kokonaisuudesta, en saanut palvelua henkilökunnalta, istutaan neuvonnassa kädet puuskassa ja vastaus on en tiedä, kun kysyn. Minulla ei päiväkään olisi töissä sellaiset henkilöt jotka vastaisivat en tiedä, eivätkä etsisi tietoa.
Lycka till silti.- Äimän käkenä
Eikös kokoomuksen periaate ole että jokainen on oman onnensa seppä.
Kyösti Kakkonen varmaan kertoo onko asia niin ? - yrittäjä
Äimän käkenä kirjoitti:
Eikös kokoomuksen periaate ole että jokainen on oman onnensa seppä.
Kyösti Kakkonen varmaan kertoo onko asia niin ?Anettaanko omistajan valita on henkilöstönsä. Vaikka teidän kepujen ja sössökraattien jäsenkirjassa luvataan se varma työpaikka... Se luvattu työpaikka on vaan... julkiselta sektorilta. Eihän romauteta ihan koko järjestelmää kerralla ....vaan se julkinen.
- Hyvä mesta
Minusta oli hyvä! Harvoin käyn kirppareilla ja 4 eri kirpparia kävin saman päivän aikaan ja mammutista löysin ainoita kunnon miesten vaatteita....
- Voi olla jos...
...vaatteista puhutaan, mutta muutapa siellä ei käytännöllisesti katsoen olekaan, eikä sellainen kaikkia kiinnosta vaan monipuolisemmat valikoimat.
Tästäkään huolimatta ei sentään kenenkään tarvitse raahata jotain ikivanhaa, ruosteista ja lommoutunutta, taipunutta ja maalitonta peltistä lumikolaa sinne, kuten joskus kauan sitten oli Tavaratorin kirppikselle joku sankari tehnyt. Melkeinpä kävi naurattamaan vaikka totinen mies muuten olenkin.
- jossefiina
Mullakin oli pöytä ko. kirpparilla.. Tuntuu, ettei tavara mene noin isossa paikassa niin hyvin kaupaksi = runsauden pula, eikä kukaan tuollaisessa hehtaarihallissa jaksa penkoa kaikkia hyvältä vaikuttaviakaan myyntipisteitä.
Lisäksi varastettiin paljon tavaraa.. mm. kalliit kengät hälyttimestä huolimatta :(- jossefiina
ja lisäys.. se hukkuneiden, hintalaputtomien ym. tavaroiden piste on KAAAAAOOOOOS!!!!
- Tietävä Turust.a
Vaadi korvaus, kirpputori on vastuussa myynnissä olevista tavaroista.
Aina yrittävät sanoa etteivät olisi. Ei edes myyntiohjeissa oleva vastuuvapautuslauseke poista tätä vastuuta.
- Pettynyt6
En toista kertaa vie myyntiin tavaraa, niin minulta kuin usemmalta muultakin kuulin tavaroiden hävinneen, vartiointi huonoa sisään ja ulos voisi kantaa tavaraa miten tykkää, ei mitään kontrollia...ahtaat välit.. huonosti kauppa kävi, vaikka oli kunnon tavaraa, vaatteiden lisäksi. Liian iso paikka.
- kävijä
kirpparilla kuin kirpparilla sama ongelma ostajat ottaa tavaran mukaan ja kun on löytyvinään parempi tuote jätetään edellinen tavara minne sattuu , harvoin paikan vuokraaja lähtee koko kirpparia kiertämään ja keräilemään niitä omia tavaroitaan takaisin myyntipaikalleen , siellä ne sitten on siellä epämääräisessä laputtomien ym kasassa .
kirppareilla paljon käyneenä toivoisin myös myyjiltä kriittisyytä mitä laittaa myyntiin ,jos puuttuu nappi, vetoketju on rikki , tupakan polttama reikä takissa ym ei kukaan sitä osta jos hinta on 10-20 eur , tarpeeks halpa hinta ja reilusti maininta virheestä niin voi työvaatteeksi vielä mennä.
lasi ja muut keräilykohteet jos kauppaa haluaa tehdä hinta kohtuullinen ja nimenomaan kunnon mukaan ei saa piilottaa virhettä hinta lapun alle niin kuin moni myyjä harmittavasti yrittää tehdä, kolhusella kipolla ei ole keräily esineenä kovinkaan suurta arvoa ei ainakaan samaa kuin mitä jossain antiikki ohjelmissa arvioidaan
mammuttiorillekin toivoisin tuotavaksi myyntiin tai ainakin tarjolle muutakin kuin pelkkää vaatetta - jokr
Se hyvä puoli tuossa Mammuttitorissa on läheiseen Joen jättikirppikseen verrattuna, että sieltä puuttuvat ne ärsyttävät huomioväriselle paperille printatut infolappuset, joita jättikirppiksellä on niin paljon, että silmiin sattuu. Lisäksi pidän mahdollisuudesta muunnella myyntipaikkaa. Toinen tarvitsee hyllyjä, toinen vaaterekkejä, riippuen myytävästä tavarasta.
- NäinSEon
Mammuttitorilla on vielä opittavaa..
Ei sen omistajat älyä, et hälyttimet pitää olla asiakkaille ilmaiset. Kovat hälyttimet maksaa 0,10c kappale, kuin muilla ne on täysin ilmaiset.
Ja mammutti on melkein kokonaan tyhjä, kuin muut myyvät ei oota..
Halpakaupan ex-kauppiaat ei oikein osaa kirppis bisnestä... - Avautumisen paikka
Minun mielestäni myös asiakaskunnalla, tavaroiden myyjillä sekä tavaroita ostavilla asiakkailla, on vielä opittavaa.
Niin kuin monissa muissakin paikoissa, sotkuisuuteen ovat syynä asiakkaat, jotka eivät vaan välitä. Ei se ole Mammuttorin vika, jos asiakaskunta koostuu välinpitämättömistä (mm. lapset sotkee TOSI paljon ja vanhemmat eivät sitten jaksa kiikutella tavaroita takaisin paikoilleen) ja laiskoistakin ihmisistä. Kun ei ole oma tavara niin ihan sama mitä sille käy- periaatteella ollaan liikkeellä. Valitettavasti.
Miten joku voi väittää, että Mammuttitorilla olisi _ahtaat välit_? Siellä hyllyjen välissä mahtuu kulkemaan kaksi (2) isoa ostoskärryä vierekkäin. Tilaa olisi vaikka norsulle. Monellekin norsulle. Ja en ymmärrä sitäkään, miksi pitää valittaa hälyttimien hinnoista (haloo, ei muutama kymmensenttinen teidän elämää kaada) ja ehkäpä tavaroiden myyjilläkin olisi jotain opittavaa myyntiin laitettavien tavaroiden suhteen. Ei niitä merkki toppahaalareita yms. omasta mielestä arvotavaraa ole pakko tuoda kirpparille myyntiin, voi kokeilla myös vaikka nettikirppiksiä/huutokauppoja/muita myyntimahdollisuuksia, jos pelkää tavaran häviävän tai hälyttimen hinta on ylitsepääsemätön asia. Ja monet tavaranmyyjät laittavat hintalappuset TODELLA huonosti kiinni, ne tarttuu sormiin kun erehtyy vaatteeseen koskemaan! Olen onnellinen, kun löydän paikan, jossa hintalaput ovat hyvin kiinnitettyinä ja näkyvällä paikalla vaatteessa tai tavarassa :)
Tavaran myyjä voi itse vaikuttaa aika paljon tavaran kohtaloon esim. juuri tuolla hintalappujen oikein kiinnityksellä (tavara löytää paikkansa ja se on ostokelpoinen vaikka olisikin väärällä paikalla). Tarrahälyjä voi laittaa hintalapun alle piiloon ja muutenkin hälyjen laittaminen järkeviin paikkoihin olisi suotavaa. Paikat voi käydä järjestelmällisesti läpi hävinnyttä/hävinneitä tavaroita etsiessä. Eksyneiden tavaroiden pisteen läpikäyminen (asiakkaat valitettavasti sotkevat tämänkin, vaikka tavarat ja vaatteet ovat henkilökunnan johdosta lajiteltu helposti löydettäviksi). Myytävien tavaroiden järkevä pakkaus esinekohtaisesti (esim.teippiä/muuta varkailta suojaavaa pakkausmateriaalia reilustikkin tilanteen vaatiessa) on aikalailla välttämätön. Kuinka moni on tehnyt nämä kaikki? Aivan, ei kovinkaan moni. Sitten mennään valittamaan henkilökunnalle kun juuri se raidallinen 80€ arvoinen mikälieonkaan on hävinnyt. Ja syyt pyöräytetään henkilökunnan niskaan. Ja mitä tulee arvotavaran myyntiin: Mammuttitorilla on niitä varten LASIVITRIINIT, käyttäkää niitä ja älkää jättäkö herranjumala niitä satojen eurojen arvoisia tavaroita tavalliselle paikalle!
Katsokaa seuraavalla kirppiskierroksella miten huonosti ihmiset kohtelevat toisen omaisuutta. Onko kyseinen käytös Mammuttitorin vika? Ei ole. Ja aina jaksetaan valittaa kaikesta: "Tää kirppis on liian pieni" tai vastakohtaisesti "Tää kirppis on liian iso". Mikään ei ole ikinä hyvä.- Kirpunpurema
Hyvä ja asiallinen vastine kirpparikäyttäytymisestä. Haiskahtaa tosin Mammuttitorin omistajan mamman kirjoittamalta. Olen muuten sitä mieltä, että Karthago olisi tuhottava.
- kartanokirppis
Pihakirppis kotikartanolla!
Tule myymään tarpeettomat tavarasi ja tekemään löytöjä Kotikartanon pihakirppikselle La 31.8.2013. Huom säävaraus.
http://www.kotikartanoyhdistys.fi/- ei koskaan enää..
Jokos olette saaneet tilitykset maanatailta??
- WittumaisetAsiakkaat
Mammuttitorin Facebook- sivuilta lainattua:
"Hyvä asiakkaamme! Järjestelmäongelmien vuoksi maanantain 2.9. myynnit eivät ole päivittyneet järjestelmään.Vikaa korjataan parhaillaan. Informoimme, kun ongelmat on saatu korjattua. Pahoittelemme!"
Naurattaa ne reppanat, jotka syyttävät Mammuttitoria tietokonejärjestelmien pettämisestä :D haha ei ees sen vertaa oo kärsivällisyyttä...... - asiakasvaan
Toki maksavana asiakkaana nuo erilaiset järjestelmäongelmat vähän suututtavat, mutta ymmärrystä kyllä löytyy. Hyvää palvelua olen kyseiseltä kirpputorilta saanut ja tulen olemaan asiakkaana tulevaisuudessakin! :)
- cece1
JA jos avaaja tilaa tuotteensa suoraan Kiinasta, saat samat tavarat uutena ja vieläkin halvemmalla..
- tyytyväinen
Terve kaikki kirppariystävät! Mitä mieltä olette nykyisestä Mammuttitorista? Itse kävin siellä muutama päivä sitten ja olin positiivisesti yllättynyt. Ihmiset eivät enää pääse luikkimaan turvakaiteiden alta miten tahtovat ja paikka oli melko täynnä tavaraa & asiakkaita :)
- b.u.m.
Hei Kyösti!
- Sain pahan mielen
Järkyttävää toimintaa henkilökunnan osalta!
Olen ollut aktiivinen ja siististi käyttäytyvä ostosten tekijä Mammuttitorilla (olen jopa nostellut muiden tiputtamia vaatteita ja huomatessani vienyt vääriin paikkoihin jätettyjä tuotteita omille paikoilleen), mutta henkilökunnan törkeä käytös saa minut vastedes kiertämään koko paikan kaukaa!
Hei sinä Mammuttitorin työntekijäpoika! Joko saan vastauksen siihen, miksi tänään halusit päälläni olleen, omistamani takin haltuusi, kaivelit sen taskuja ja veit hälytinporttien väliin? Kun kysyin, että mikä on homman nimi, ei vastaukseksi riitä sanomasi: "Eeei mikkään".
Tilanteessa kannoin kadessäni hupparia, jonka ystäväni oli minulle hetkeä aikaisemmin löytänyt joltain kojulta. Työntekijä kysyi: "Onko tuo huppari täältä?" Vastasin myöntävästi ja aikovani ostaa sen. Hän tarkisti paidasta hintalapun, jonka jälkeen suuremman huomion sai OMA ulkoilutakkini.
Itsehän minä annoin takkini sinulle, kun kysyit: "Saako nähä tota takkia?", mutten siltikään olettanut, että alat sen taskuja tonkimaan (joissa on henkilökohtaista omaisuuttani). Olin vain niin hämmentynyt, etten tilanteessa ymmärtänyt kyseenalaistaa työntekijän valtuuksia. Selvennettäköön, ettei kenelläkään (paitsi poliisilla ja koulutuksen saaneella vartijalla turvallisuustarkastuksen yhteydessä) ole oikeutta kajota luvatta toisten yksityisiin tiloihin (taskut).
Kun neljännen kerran kysyin, että mitä tässä oikein tapahtuu, sanoit: "Yks asiakas vaan sano, että joku tuli tuossa hupparissa tänne sisälle". Miten tämä asia liittyy takkiini ja sen penkomiseen?! Jopa valvontakamerat on asennettu sen takia, ettei ihmisten päällä olevista vaatteista tarvitse etsiä hintalappuja tai hälyttimiä.
Sanoit oudosti hymyillen: "Mä muistan et sä oot käyny täällä ennenkin", jätit takkini ja hupparin minulle ja lähdit pois. Mitä ikinä tuolla tarkoititkin, minäkin tulen muistamaan sinut.
Ja sinäkin, joka teet tällaisia perättömiä ilmiantoja, aiheutat kunnianloukkausta ja täten toimit rikollisesti.- Jarmo V.
Tuollanen 'epämääräisyys' (laittomuuskin) henkilökunnalta on kyllä törkeää ja sietämättömältä kuulostavaa.
Yleisesti ottaen yhteiskunnassa asiakkaan tai muutenkin henkilöiden välinen kontakti tulisi olla selkeää, siis etenkin tuntemattoman kanssa käytävät kohtaamiset. Eikä pieni kohteliaisuuskaan ole pahasta ja ihan puoluekannastakin riippumatta!
Vaatteet ovat erityisen 'näkyvä osa' kirppiksillä olevasta tarjonnasta, mutta kyllä todella 'laidasta laitaan' tavaraa kirppiksiltä olen minä ainakin löytänyt. Erityisesti on kiinnostanut antiikki ja vintage tuotteet ja sellaiset talonpoikaistuotteet tai miten asiaa kuvaisi. Kirppis on kirppis ja hyväksyttäköön tavara sellaisenaan, näin asiat tulisi olla, onhan hintatasokin yleensä aika halpaa?? - Jarmo V.
Jarmo V. kirjoitti:
Tuollanen 'epämääräisyys' (laittomuuskin) henkilökunnalta on kyllä törkeää ja sietämättömältä kuulostavaa.
Yleisesti ottaen yhteiskunnassa asiakkaan tai muutenkin henkilöiden välinen kontakti tulisi olla selkeää, siis etenkin tuntemattoman kanssa käytävät kohtaamiset. Eikä pieni kohteliaisuuskaan ole pahasta ja ihan puoluekannastakin riippumatta!
Vaatteet ovat erityisen 'näkyvä osa' kirppiksillä olevasta tarjonnasta, mutta kyllä todella 'laidasta laitaan' tavaraa kirppiksiltä olen minä ainakin löytänyt. Erityisesti on kiinnostanut antiikki ja vintage tuotteet ja sellaiset talonpoikaistuotteet tai miten asiaa kuvaisi. Kirppis on kirppis ja hyväksyttäköön tavara sellaisenaan, näin asiat tulisi olla, onhan hintatasokin yleensä aika halpaa??Ongelmaa n nyttemmin kyllä "MAMMUTEILLA" (tällä Kyösti Kakkosen kirppiksellä siis) riitellyt!! Erityisesti myyjien 'paikkasutkimiset' (ehkä ja ilmeisesti myös sisäiset ongelmat henkilökunnan kesken?) näyttää kyllä vievän firman imagoa alaspäin melko rajusti, sekasotkuakin ja kekeneräistä työtä (hyllyjen purkua/kokoamista jne) on perä- ja keskiosassa myymälää ja työtä ei kuitenkaan tee näiden keskeneräisyyksien eteen kukaan, asioita ollaan seurattu useita päiviä jo.
Omissa myyntipaikoissani kävi vielä niin, että joku 'tonttujen tonttu' piti miinuskirjaa siitä, että hoidin paikkojen vuokria puhelimessa henkilökunnalle annettuin valtuutuksin, jotka henkilökunta kyllä hyväksyi??! MIINUKSET TULI TÄYTEEN JA "TONTTUJEN TONTTU" SANOI SOPIMUKSENI IRTI KOKONAISUUDESSAAN! (rahaa ei ainakaan siis tarvita tuossa Kakkosen konsernissa eli mikä lie Tonttujen tontun intressi?)
Katselin tammikuun varattuja paikkoja ja tyhjyyden ammotusta oli paljolti, mutta ehkä motiivit ovat siis jotkut muut kuin kirppiksen tuotto? (koko myymälärypäs Tokmanneineen on jonkun tietäjän mukaan myynnissä ja toimintaa pitää siis järjestää tiloihin??? .. jaa-a?!)
Mielenkiintoista kuitenkin, käykää ihmeessä toteamassa. - Ei tolkuntolkkua
Jarmo V. kirjoitti:
Ongelmaa n nyttemmin kyllä "MAMMUTEILLA" (tällä Kyösti Kakkosen kirppiksellä siis) riitellyt!! Erityisesti myyjien 'paikkasutkimiset' (ehkä ja ilmeisesti myös sisäiset ongelmat henkilökunnan kesken?) näyttää kyllä vievän firman imagoa alaspäin melko rajusti, sekasotkuakin ja kekeneräistä työtä (hyllyjen purkua/kokoamista jne) on perä- ja keskiosassa myymälää ja työtä ei kuitenkaan tee näiden keskeneräisyyksien eteen kukaan, asioita ollaan seurattu useita päiviä jo.
Omissa myyntipaikoissani kävi vielä niin, että joku 'tonttujen tonttu' piti miinuskirjaa siitä, että hoidin paikkojen vuokria puhelimessa henkilökunnalle annettuin valtuutuksin, jotka henkilökunta kyllä hyväksyi??! MIINUKSET TULI TÄYTEEN JA "TONTTUJEN TONTTU" SANOI SOPIMUKSENI IRTI KOKONAISUUDESSAAN! (rahaa ei ainakaan siis tarvita tuossa Kakkosen konsernissa eli mikä lie Tonttujen tontun intressi?)
Katselin tammikuun varattuja paikkoja ja tyhjyyden ammotusta oli paljolti, mutta ehkä motiivit ovat siis jotkut muut kuin kirppiksen tuotto? (koko myymälärypäs Tokmanneineen on jonkun tietäjän mukaan myynnissä ja toimintaa pitää siis järjestää tiloihin??? .. jaa-a?!)
Mielenkiintoista kuitenkin, käykää ihmeessä toteamassa.Täh? Tästä ylläolevasta tarinasta, ei saa kyllä sitten mitään selkoa. Aivan käsittämättömän sekavasti kirjoitettu. Siis mitä tässä on yritetty kertoa? En ymmärrä. Onkohan kirjoitettu humalassa?
- loo1
Ei tolkuntolkkua kirjoitti:
Täh? Tästä ylläolevasta tarinasta, ei saa kyllä sitten mitään selkoa. Aivan käsittämättömän sekavasti kirjoitettu. Siis mitä tässä on yritetty kertoa? En ymmärrä. Onkohan kirjoitettu humalassa?
Kilpailija tietysti.
- Anonyymi
Jarmo V. kirjoitti:
Tuollanen 'epämääräisyys' (laittomuuskin) henkilökunnalta on kyllä törkeää ja sietämättömältä kuulostavaa.
Yleisesti ottaen yhteiskunnassa asiakkaan tai muutenkin henkilöiden välinen kontakti tulisi olla selkeää, siis etenkin tuntemattoman kanssa käytävät kohtaamiset. Eikä pieni kohteliaisuuskaan ole pahasta ja ihan puoluekannastakin riippumatta!
Vaatteet ovat erityisen 'näkyvä osa' kirppiksillä olevasta tarjonnasta, mutta kyllä todella 'laidasta laitaan' tavaraa kirppiksiltä olen minä ainakin löytänyt. Erityisesti on kiinnostanut antiikki ja vintage tuotteet ja sellaiset talonpoikaistuotteet tai miten asiaa kuvaisi. Kirppis on kirppis ja hyväksyttäköön tavara sellaisenaan, näin asiat tulisi olla, onhan hintatasokin yleensä aika halpaa??Kyllä tämä Jarmo V tais jottain tietää taustavaikuttajasta. Konsernihan myytiin ja nimenomaan tointaa piti olla tiloissa, on eri asia myydä tyhjiä vuokratiloja, kuin vuokralaisia täynnä olevaa yritysrypädtä ja kirpputori on yksi isossa tilassa ja keskellä toimiva firma. Siinä kuin muutkin firmat se maksaa vuokransa ja kartuttaa konsernin pääomaa.
Mikä se lukutaidon on vienyt, kyllä Jarmon kirjoituksista saa hyvin selvää ja hän osaa paljon kertoa rivien välistä asiaa. Tietenkin älykkyysosamäärät vaihtelevat ja tuppukyläläinen saattaa vaatia vaikka kirjakieltä, mutta kaikki kertovat asiansa omin merkein , joka on rikkaus erilaisena tyylinä joukossamme.
No Kyösti sammutti omalta osaltaan valot ja samalla taisi lähteä saippuakauppiaskin näistä kirppustiloista.
- "Tarmokas" Jarmo
No tämähän Jarmo V (jos sama henkilö) kirjoitteli ainakin aikanaan pitkiä litanioita Iltalehden keskustelupalstalle "aina sorrettu" itsessään ei milloinkaan vikaa ole.
- "Tarmokas" Jarmo
Taitaa vielä omistaa juttunsa perusteella ihmepuhelimen kun näkee joka päivä mitä kirppiksellä tehdään ;)
- pienen puolella
Tukekaa pienyrittäjiä jotka elävät tällä kirpputoritoiminnalla. Miljonäärit voivat rahastaa muilla keinoin. Näin myös pienemmät yrittäjäperheet pärjäävät
- kipparilla päivittäi
sen verran olen kuullut,että kun kakkonen möi liiketilat joissa mm.mammuttitori,joen jättikirppis,ikh ym sijaitsevat,oli yhtenä myynnin ehtona se,että kaikkien tilojen olisi oltava täynnä vuoteen 2013 mennessä,tai muuten kyösti joutuisi maksamaan sakot ostajalle.
mammuttitorin tila ammotti tyhjyyttään vuoteen 2013 saakka,jolloin kakkosen oli ilmeisesti pakko vuokrata se itse välttyäkseen sakoilta...ilmeisesti ei muuta keksinyt vaan katsoi naapurin ikkunaan ja tuumasi:"hmm...kirpputori" :)
valitettavasti näyttää siltä että joen jättikirppiksen ja valintakirppiksen lähtölaskenta on alkanut...mikä on todella surullista,sillä ainakin joen jättikirppis tuo leivän monen lapsiperheen suuhun...
tuetaan pienyrittäjiä! - kipparilla päivittäi
sen verran olen kuullut,että kun kakkonen möi liiketilat joissa mm.mammuttitori,joen jättikirppis,ikh ym sijaitsevat,oli yhtenä myynnin ehtona se,että kaikkien tilojen olisi oltava täynnä vuoteen 2013 mennessä,tai muuten kyösti joutuisi maksamaan sakot ostajalle.
mammuttitorin tila ammotti tyhjyyttään vuoteen 2013 saakka,jolloin kakkosen oli ilmeisesti pakko vuokrata se itse välttyäkseen sakoilta...ilmeisesti ei muuta keksinyt vaan katsoi naapurin ikkunaan ja tuumasi:"hmm...kirpputori" :)
valitettavasti näyttää siltä että joen jättikirppiksen ja valintakirppiksen lähtölaskenta on alkanut...mikä on todella surullista,sillä ainakin joen jättikirppis tuo leivän monen lapsiperheen suuhun...
tuetaan pienyrittäjiä! - vai yrittäjiä?
kipparilla päivittäi kirjoitti:
sen verran olen kuullut,että kun kakkonen möi liiketilat joissa mm.mammuttitori,joen jättikirppis,ikh ym sijaitsevat,oli yhtenä myynnin ehtona se,että kaikkien tilojen olisi oltava täynnä vuoteen 2013 mennessä,tai muuten kyösti joutuisi maksamaan sakot ostajalle.
mammuttitorin tila ammotti tyhjyyttään vuoteen 2013 saakka,jolloin kakkosen oli ilmeisesti pakko vuokrata se itse välttyäkseen sakoilta...ilmeisesti ei muuta keksinyt vaan katsoi naapurin ikkunaan ja tuumasi:"hmm...kirpputori" :)
valitettavasti näyttää siltä että joen jättikirppiksen ja valintakirppiksen lähtölaskenta on alkanut...mikä on todella surullista,sillä ainakin joen jättikirppis tuo leivän monen lapsiperheen suuhun...
tuetaan pienyrittäjiä!Eli kirjanpito kunnossa ja maksavat verot ym. maksut?
- laatu ja hinta ratka
kipparilla päivittäi kirjoitti:
sen verran olen kuullut,että kun kakkonen möi liiketilat joissa mm.mammuttitori,joen jättikirppis,ikh ym sijaitsevat,oli yhtenä myynnin ehtona se,että kaikkien tilojen olisi oltava täynnä vuoteen 2013 mennessä,tai muuten kyösti joutuisi maksamaan sakot ostajalle.
mammuttitorin tila ammotti tyhjyyttään vuoteen 2013 saakka,jolloin kakkosen oli ilmeisesti pakko vuokrata se itse välttyäkseen sakoilta...ilmeisesti ei muuta keksinyt vaan katsoi naapurin ikkunaan ja tuumasi:"hmm...kirpputori" :)
valitettavasti näyttää siltä että joen jättikirppiksen ja valintakirppiksen lähtölaskenta on alkanut...mikä on todella surullista,sillä ainakin joen jättikirppis tuo leivän monen lapsiperheen suuhun...
tuetaan pienyrittäjiä!täähän rupeaa jo kuulostamaan kommarimeinigiltä, että kirpputoria ei saa perustaa jos niitä jo on paikkakunnalla.pitäisikö meidän asiakkaiden tyytyä jätin ja valintakirppiksen ylihinnoiteltuihin,likaisiin,pieniin myyntipaikkoihin??kilpailu on meidän asiakkaiden etu ,pysyy myyntipaikan hinnat kohtuullisina.mammutilla todella ystävällinen ja ammattitaitoinen henkilökunta,samaa en pysty jättikirppiksen ulkomaalaisesta miesmyyjästä sanomaan..useasti todella töykeä ja ei sovellu asiakaspalveluun mielestäni.samaa linjaa jättikirppis pitää mediassa kakkosen kirppiksestä,mielestäni ala arvoista toimintaa "PIENYRITTÄJÄLTÄ"jolla on muunmuassa espanjassa leipomo,karjalan auttavat kädet ja onkohan vielä muutakin.toivon kirppiksille riittävän asiakkaita ja kilpailun jatkuvan,pysyy hinnat mammuttipieninä
- norsujen vihaaja
laatu ja hinta ratka kirjoitti:
täähän rupeaa jo kuulostamaan kommarimeinigiltä, että kirpputoria ei saa perustaa jos niitä jo on paikkakunnalla.pitäisikö meidän asiakkaiden tyytyä jätin ja valintakirppiksen ylihinnoiteltuihin,likaisiin,pieniin myyntipaikkoihin??kilpailu on meidän asiakkaiden etu ,pysyy myyntipaikan hinnat kohtuullisina.mammutilla todella ystävällinen ja ammattitaitoinen henkilökunta,samaa en pysty jättikirppiksen ulkomaalaisesta miesmyyjästä sanomaan..useasti todella töykeä ja ei sovellu asiakaspalveluun mielestäni.samaa linjaa jättikirppis pitää mediassa kakkosen kirppiksestä,mielestäni ala arvoista toimintaa "PIENYRITTÄJÄLTÄ"jolla on muunmuassa espanjassa leipomo,karjalan auttavat kädet ja onkohan vielä muutakin.toivon kirppiksille riittävän asiakkaita ja kilpailun jatkuvan,pysyy hinnat mammuttipieninä
On se aivan kusipäistä miljonäärin perustaa seinän taa kirppari kun toiset yrittää leipäänsä tienata. Ois voinu seurauksia miettiä. Meni monelta perheeltä leipä.
- espanjan miljonääri
norsujen vihaaja kirjoitti:
On se aivan kusipäistä miljonäärin perustaa seinän taa kirppari kun toiset yrittää leipäänsä tienata. Ois voinu seurauksia miettiä. Meni monelta perheeltä leipä.
ei niiltä leipä lopu,niille tulee leipä espanjasta asti,omasta leipomosta!!
- hook
Miten ihmiset kehtaakin valittaa tuollaisten kuten kirpputorien toiminnasta!
Jos ei miellytä niin perustakaa toki itse oma kirpputori! Mutta luulen kyllä ettei sekään suju niinkuin pitäisi.
Taitaa olla aika surkeaa porukkaa nämä kirpputoreilla asioivat, niin myyjät kuin ostajat?- Vaikeampi homma!
"Jos ei miellytä niin perustakaa toki itse oma kirpputori".
Jos esimerkiksi kaikki 37 tähän mennessä tähän viestiketjuun vastanneet perustaisivat oman kirpputorin Joensuuhun, niin minun mielestäni niitä alkaisi olla jo vähän liian paljon yhteen keskikokoiseen suomalaiseen kaupunkiin.
- joopajoopajoo
...no joillekkin kirpputori on elämäntapa,paikka josta saadaan myynnillä leipää pöytään,paikka jossa shoppaillaan ja paikka jossa tavataan tuttuja ja vaihdetaan kuulumisia.
- minsku3
Mulla käyny kaksi kertaa samalla tavoin että...olin hakemassa myynnissä olleita jämiä pois myyntipaikaltani.paikkahan pitää olla tyhjä klo 18, ja paikkani on ollut tyhjä silloin. Viimeksi olin jonottamassa infossa hulppean isoa myyntisummaa niin jo puhelinsoi ja viestiä pukkasi että veloitetaan 10 euroa paikalta koska sitä ei oltu tyhjennetty vaikka olin tyhjentänyt paikan ihan tyhjäksi jo varttia aikaisemmin....siellä töissä yks sama ällö tyyppi nainen vai oisko tyttö mikä lie...se sama soittelee ilman aihetta ja sykyilee ja hoppuaa....ihme tyyppi kun ei tarkista onko paikka edes jo tyhjennetty vaan alkaa joutessaan jo soitella ja viestittää...kaks kertaa mulla käyny samallatavoin...ja molemilla kerroilla sama syky soittaa turhaan....
- Lyylin monet löydöt!
Melko uutena Joensuun asukkaana oli todella ilahduttavaa huomata kirpputorikierrosta tehdessäni, että samoissa tiloissa kirpparin kanssa toimii myös yrittäjä! Eihän se mikään uusi idea sinänsä ole, mutta myytävät tavarat olivat todella hyvin & siististi esillä :) Olisi pitänyt ottaa mukaan sellainen iso kärry (kori kävi jo liian ahtaaksi monien löytöjen johdosta), koska löysin paljon kaikkea kivaa tavaraa sisustustarvikkeista siivousvälineisiin :) Kiitos Lyylin Löytönurkka!
- mamma mutikainen
Hei
vinkkaapa meille muillekin Lyylin Löytönurkan osoite :)
Joensuuhun kyllä kaivattaisiin edullinen kirppari, nykyisissä kun hinnat ovat pilvissä mutta tuotteiden laatu on mitä on. - Hah!
Ihan ite Lyyli se siinä nurkassa nyt ihteesä mainostaa kun hyvin vaikeeta on uskoo kenenkää muun tuollasta tekstii lähettelevä.
No, siinäpähä sitte, eli hyvä kun ilimotit nii tiijämpähä kiertää kaukaa. - virsun nottu
No huh huh ! Kakkosen bisnes on lyylin löytönurkkaki.
Herätkää ihmiset !
- mie vaan
Mitä ihmettä? Olen kyllä ihan eri henkilö kuin yrityksen pitäjä. Onhan se "hienoa" mollata toista netissä nimettömänä nimimerkin takaa ;)
T: Löytöjen Löytäjä Lyylin Löytönurkasta
PS: Lyylin Löytönurkka toimii samassa liiketilassa kuin Mammuttitori. Osoite Raatekankaantie 4, 80100 Joensuu. Lyylin tuotteita löytyy siitä kassojen läheisyydestä ja sitten myös myymälän takaosasta :)- Varmaan olet niin.
Tuon uskoo ihan varmasti jokainen vähänkään fiksu lukija..
- .....
Enköhän mie ite tiiä paremmin ku sie kuka mie oon :) Eikä miun tarvii kyl siulle mitään todistellakaan. On vaan tosi harmi, että oot tommosella asenteella liikenteessä. Eikö nykysin muita saa kehua ilman, että heti leimataan kehujen kohteena olevaksi? Siun mielestä näköjään ei saa.
- Tuupovaran yössä
Ottakaa tuo oman puljun mainostajan jutut pois, yäk en tykkee itsekehuista lyylin löytö....... Voi ei nyt se tulee......yrjö meinaan , hyi yök paha olo, liekö krapula vai onkohan mulla päissä vikkoo kun tänne skrivvoon juttua, nyt hän mie hokasin et mie oon älykäs ihminen, kun moi tänne skrivvoon. Heissuli vei vaan suomi voiton vei, ja mie vaan täällä skrivvoon juttuja. Tehdäänkö rehvit jonnehhii, vaikka närreikköön. Huh hah hei ja rommia pullo, kohta tulloo suusta yrjö.....mie se vaan oon niin hyvä ukko. Höh mitähän asioo miula oikein oli tähän juttuun ku rupesin skriivoomaan tänne juttuja. Hyvvee yötä kaikille.
- ?????
Wtf?
- Mitäkö?
Ei sen kummempaa kuin avohoitopotilaan jakohihna on niin ihanasti rempallaan, ja teksti on sitten sen mukaista. Hullu mikä hullu.
- stockmann
kirparilla käyminen on vapaa ehtoista.ei kannata mennä jos tulee mielenterveys ongelmia.
- ,,,,,,,,,
..............
- ,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,
- Pettynyt_asiakas
Huono paikka. Meiltäkin vietiin 72 euron edestä tavaraa ja tulot oli juuri sen verran että sai maksettua kulut. Olen surannut siellä käydessä että henkilökunta ei tarkasta ihmisten kärrejä ja myssäköitä kun hakevat pois tavaroitaan, pinta puolisesti vain selaavat kärryt. Ja hälyttimistäkään ei hyötyä kun rosvot osaa poistaa ne. En suosittele, käytän tästä lähtien Tori.fi palvelua mielummin.
- alsgkoksg
Varastaako Mammuttitorin henkilökunta? Eli minulla myynnissä siellä tavaraa, kävin infopisteellä tulostuttamassa lisää hintalappuja ja samalla näin siellä kopissa pöydällä muutaman MINUN tuotteen joissa oli ihan hintalaputkin päällä. Tuotteet ei ole palautunut minun paikalleni eikä niitä ole myyty seurannan mukaan... aika epäilyttävää etten sanoisi. Ensi kerralla menen kyselemään perään, nyt en sanonut mitään kun mielenkiinnosta seurasin mitä tavaroille tapahtuu....
- jättikirppis
No eipä ole sen kummempi paikka tuo jättikirppiskään. Joka kerta kun myyntipaikka ollut siellä talvitakit olleet kovasti rosvojen mieleen, vaikka hinnatkin ollut todella alhaiset. Tällä kertaa laitoin hälyttimet takkeihin mutta varastetaanhan nuo silti, eihän kukaan siellä valvo kuka hälyttimiä käy pois ottamassa ja kenen tavarasta. Toivottavasti varastetut takit pitävät rosvot lämpimänä!!
- LuotanTäysin
itellä kyllä kaikki meni kassan kautta. jotkut asiakkaat kiertää kaupassa montakin tuntia, joten ihan nopeasti kassa ei kilahda vaikka hyllystä olisi tavara hävinnyt. Ihan hyvin toimii varkaudenesto mammuttitorilla. heti henkilökunta kävi katsomassa mitä puuhaan, kun kaverin paikkaa järjestelin ja lappuja vaihdoin.(ihan rehellisesti). aion myös tulevaisuudessa luottaa Mammuttikirpputorin turvallisuuteen.
Ps. kannattaa kiertää koko kirpputori jos sattuisi hävinnyt tavara olemaan siirtynyt vain paikoiltaan.- jättikirppis
niinpä niin, hintalappu oli revitty hälyttimen alta ja viskattu myyntipaikalle, koko kirppis kierretty, mutta tavarat kadonneet. No tarpeeseen kai ne on varastettu.
- f_ckingjoensuu
Elikkäs joku moraaliton per$ereikä oli vaihtanut tuotteissani myyntilappuset jotta saisi kalliimman tuotteen halvemman hinnalla. Oliko se kymppi niin paljon aivan uudesta käyttämättömästä talvipuvusta, joka kaupassa maksaisi 50-60e, että piti puolella hinnalla sen saada? Ja sit lapussa selvästi luki pukujen värit, toinen tumma ja toinen valkoinen, eikä kassalla tätä sitten huomattu. Eivät siis tarkista mitä lapuissa lukee. Ollaan rutiköyhä lapsiperhe ja kirpparituotoilla yritämme vaatettaa lapsia, ja nekin vaatteet kirpparilta tulevat. Ikinä en ole toisilta mitään vienyt, vaikka köyhä olenkin. (ja mieluummin köyhä kuin varas) Kyllä ihmetyttää että pitää tuolla tavalla toimia.
Miten kauan pitää odottaa muuten että rahat siirtyvät tilille? Aiemmin otin käteisenä tuotot, mut nyt päätin kokeilla tilille-vaihtoehtoa, eikä vieläkään näy. Jos olisin tiennyt että näin kauan menee maksussa, niin olisin taas käteisenä ottanut. - paskakeskus
Kierrätyskeskus on ihan paska.
- thieves_everywhere
Pistin pari juttua torin "hyväntekeväisyys" - koriin, niin eiköhän viikon päästä ollut jo joku sieltä ne poiminut ja pistänyt myyntiin. En tiennytkään että kori oli jälleenmyyntiä varten. En laita toista kertaa.
- näin_se_menee
Hyväntekeväisyys-kori tarkoittaa sitä, että tuote lahjoitetaan hyväntekeväisyyskohteen myytäväksi. Eli Mammuttitorilla on takana oikealla iso tila, missä myydään noita lahjoitettuja tuotteita urheiluseuran tmv hyväntekejäisyyskohteen hyväksi.
- thieves_everywhere
näin_se_menee kirjoitti:
Hyväntekeväisyys-kori tarkoittaa sitä, että tuote lahjoitetaan hyväntekeväisyyskohteen myytäväksi. Eli Mammuttitorilla on takana oikealla iso tila, missä myydään noita lahjoitettuja tuotteita urheiluseuran tmv hyväntekejäisyyskohteen hyväksi.
Vaan eipähän ollut missään takana tämä tila, vaan jonkun henkilön oma paikka ja ihan edessä vasemmalla, pöydät heti portin jälkeen. Että näin se menee myös.
- krsii
Muuten hyvä paikka mutta noille lastenvaunu/ostoskärry-eukoille pitäisi järjestää ensin kärrikurssi ennenkuin ne päästetään rattaineen kirpparin kapeille käytäville. Yksikään kärrieukko ei älyä että siellä liikkuu muitakin eikä sitä kärriä silloin voi pitää keskellä käytävää tai poikittain käytävällä. Mutta kun on lusikalla annettu...
- kana.on.kana
Ei mitään muuta negatiivista sanottavaa joensuun kirppareista, kun vaan nuo prkleen akat älyäisivät olla ottamatta sitä ostoskärryä, tai olla tuomatta lastenrattaitaan kirppareille jos eivät osaa olla pitämättä niitä keskellä käytävää tai poikittain käytävällä! Joskus tekisi mieli potkia tie auki...
- käytäOmiaAivoja
Just nuo ämmät tukkii ne käytävät niillä helevetin isoilla kärryillä. Kärryt jätetään ihmisten eteen ahtailla käytävillä. Monesti kärryissä ei ole mitään, mutta pakkohan sitä on raahata mukana, jos sattus löytymään vaikka kasa halpaa tavaraa.
- Anonyymi
VALINTAKIRPPIKSELLÄ EI HENKILÖKUNTAA TARPEEKSI EIKÄ MITÄÄN VALVONTAA ERÄSKIN VAKITUINEN KIRPPARINPITÄJÄ KULETTAA MUIDEN PAIKOILLE TAVARANSA RIPATTIA EI NÄY KUKA VALVOO TOIMINTAA NÄISSÄ PAIKOISSA ?
- Anonyymi
Ämmille pakolliseksi kärriajokortin suorittaminen ennenkuin ne päästetään kirppareille.
Kyllä muita ohjeita annetaan kirppariyrittäjien toimesta mutta ei sitä että pitäisi ottaa myös muut asiakkaat huomioon.- Anonyymi
Aina tukkivat kärryineen kirppisten käytävät.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1086927- 954441
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista483846Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 513518
- 1893465
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242969- 672674
- 472507
- 131904