Tuollainen teksti on tuossa palstan yläreunassa. Minun tämä taas pitää aloittaa kun muut ei rupea alkamaan.
Menenpä tuohon Jyrki Kataiseen, joka sai huomiota entiseltä puheenjohtajalta, ilkka Suomiselta. Suomista kyllä huolettaa ainoastaan kokoomuksen kannatuksen väheneminen ja Jyrki Katainenhan on Oy Suomen toimitusjohtaja, eli syypää kaikkeen.
Tulevaisuuden näkymät ovat : kepu ja persukset menestyvät ja kokoomus yrittää sinniä mukana. Demareilta on jo toivokin mennyt ja vasureilla ei sitä ole ollutkaan.
Syntyy siis keskustan ja perussuomalaisten hallitus, jossa kokoomuskin voi olla mukana jos suostuu.
Tuollainen olisi tosi vahva hallitus asioita hoitamaan, sen voisi kaataa kuin hallitus itse.
Huom! minulla ei ole mitään suosikkiyhdistelmää, kunhan vähän kirjoitan.
Menenpä tuohon Jyrki Kataiseen, joka sai huomiota entiseltä puheenjohtajalta, ilkka Suomiselta. Suomista kyllä huolettaa ainoastaan kokoomuksen kannatuksen väheneminen ja Jyrki Katainenhan on Oy Suomen toimitusjohtaja, eli syypää kaikkeen.
Tulevaisuuden näkymät ovat : kepu ja persukset menestyvät ja kokoomus yrittää sinniä mukana. Demareilta on jo toivokin mennyt ja vasureilla ei sitä ole ollutkaan.
Syntyy siis keskustan ja perussuomalaisten hallitus, jossa kokoomuskin voi olla mukana jos suostuu.
Tuollainen olisi tosi vahva hallitus asioita hoitamaan, sen voisi kaataa kuin hallitus itse.
Huom! minulla ei ole mitään suosikkiyhdistelmää, kunhan vähän kirjoitan.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Minulla ei ole politiikasta kuin mutu-tuntumaa. Periaatteita on, osin kai perittyjä, muttei mitään puolueuskollisuutta. Kun äänestän, äänestän yleensä ihmistä, en puoluetta.
Emme elä diktatuurissa, onneksi. Siksi minusta on turha tehdä kenestäkään yksittäisestä poliitikosta syntipukkia, yhteisesti meillä päätökset tehdään. Pääministeri on velvollinen edustamaan hallitusta, lukemaan ääneen sen päätökset.
Mutu-tuntumalla Juha Sipilä vaikuttaa miellyttävältä, osoittanut kykynsä monilla teknisillä ja teollisuusaloilla, niin suunnitteluinsinöörinä, kuin johtotehtävissäkin.
Mielestäni moraalinen selkäranka on hyväksi poliitikollekin.
Keskustan suosion kasvu on pitkälti hänen persoonansa aikaansaamaa.
Jo olisi perussuomalaisten aika uskaltautua hallitusvastuuseen.
Tuleva näyttää näkijöille, mitä tuleman pitää. Suomi ei ole mikään maailmasta erillään oleva onnela, vaan täällä olemme samassa aallokossa, kuin muukin maailma.
Vielä onneksemme useimmilla on hyvin. Juuri kuulin, kuinka erään maamme suurimman kaupungin alueella kesti ambulanssin paikalletulo yli 1,5 tuntia.
Lapin kairojen aikoja ei uskalla ajatellakaan.
Politiikkaan sekin asia kuuluu, mihin edustajamme rahamme sijoittavat.
Mitä seurannee Sote-uudistuksesta ruohonjuuritasolla, ei pönäköissä juhlapuheissa, jotka luvaavat 9 hyvää ja 10 kaunista.
Silloin kun Perussuomalaiset olivat vielä nimeltään Pientalonpojat, niin keskusta ja Vennamon porukat eivät sopineet samaan kahvipöytäänkään.
Jos nuo kaksi puoluetta yhdistäisivät voimansa, taitonsa ja kokemuksensa, niin kuntauudistuskin saattaisi onnistua. Kokoomus ja sosiaalidemokraatit eivät siihen pysty.
Mitä tulee ysityiseen ministeriin,tai kansanedustajaan, niin kukaan ei ole yksin vastuussa. Valiokuntatyöskentelyn tuloksena päätökset tehdään.
Kekkosen aikana oli toisin, presidentti päätti itse ja yksin asioista, saattoi korkeintaan kysyä neuvoa viisaalta Sylvi vaimoltaan.
Oli Kekkonen vaan sellainen cönsiglieri, ettei ollut mitään rajaa.
Siinäpä se eräänlainen hulluus on meidänkin maamme poliittisissa oloissa, kun uutta puoluetta pukkaa kuin sieniä sateella. Sitä enemmän eripuraa, ja vähemman valtaa yhdellä puolueella, mitä enemmän niitä luodaan.
Sitä sekavampi on puoluemaailma. Sitten vielä joku uskoo yhden puolueen, jopa yhden ihmisen ihmeitätekevään voimaan.
"Hajoita ja hallitse".
Kekkonen oli aikansa paras presidentti, sille ajalle tarpeen. Ei häntä uutta ole mahdollisuutta tullakaan, nykypresidentin valtaoikeuksilla, ennemminkin niiden puutteella.
Ai, siis pitää heti uusi keskustelu aloittaa, kun tänne tulee? En kyllä oo silleen käsittänyt, voi minnuu pöljää.
Vaan eihän lie pakko aloittaa uutta keskustelua, jos ei millään viitsisi, eihän? Ja kun oon pöljäkin, niin paras olla alottamatta. Tulisi pian aivan pöljä aloitus, ja sehän ois ihan pöljää.
Oikein hyvä, että viisaammat tekee aloituksia. Niistä me pöljät voimme jotain ehkä oppiakin, ihan vain jotain ja vähäisen, ei pöljän päähän oppi meinaa upota. Pöljyys kun lujassa ihmislapsessa asuu. Hyvä jos tämmöinen pöljä uskaltaa edes jotain kirjoittaa. Mitään mielipidettä ei kyllä arvaa mennä lausahtamaan, pöljää sitä vaan sanoisi. Vaikeneminen on pöljän kultaa ja hullukin viisaasta käy, niinhän Sanassa sanotaan tai jossain, missä lie, eihän pöljä voi ola varma mistään, pöljä kun on. Syntymäpöljä.
Mutta pöljällä on pöljän huvit, vai oliko ne huvit hullulla, en tiedä, koska pöljä oon. Eihän siis ole pakko aloituksia tahdä, eihän ainakaan pöljän oo pakko?
Pöljälle lohdutukseksi:Ei aloitusta ole pakko tehdä, mutta sinulla olisi hyvä aihe. Kertoisit minkälaista on olla pöljä. Seikkaperäisesti selostaisit mistä tuon nimen olet saanut, vai onko se kenties sukunimesi, siis suvussa kulkeva.
@Pöljä mikä pöljä
Minäkin pölijä tunnustaudun pölijäksi, sehän on ihan rauhoittava asia. Ei tarvitse teeskennellä viisasta.
Minusta on mukava, että palstalle tulee uusia aloituksia, vaikka edes harvakseltaan.
Niin pölijä olen, että vielä innostun, vaikka vanaha ja pölijä olenkin.
Palsta näivettyisi ilman uusia aloituksia, toivottavasti niitä tulee.
Itse en vielä edes haaveilisi niiden teosta.
En kadehti uusien aloituksien tekijöitä, vaan kiitän, kumarran ja niiaan!
Mistähän sitä keskusteltaisiin, jos avauksia ei olisi lainkaa?
Parasta olisi jos kirjoittavat olisivat tietäviä ja osaavia. Syntyisi tekstiä, jota palstalaiset mielellään lukisiva ja jopa innostuisivat vastaamaan.
Pöljyydestä kirjoittanut olisi voinut perustella tilannettaan. Lukijalle jää epäselväksi, onko pöljä kakkien mielestä pöljä, vaiko vain omasta mielestään.
Sisällöstä tuo viesti kertoi (minun mielestäni), kyvystä kirjoittaa, mutta aihevanta on hiukan poikkeava. Omakehu haisee, mitä tuo viestisi teki?
Kerännytään keskustelemaan toistekin ja vieläkin enemmän!
Juu, Pöljäkin voisi kertoa pöljyydestä, niin että tietäisimme mitä laatua tuollainen pöljyys on, periytyvää, vai jonkun trauman aiheuttama. Sairaudesta ei tietenkään saa tehdä pilaa, mutta kun pöljämme ei vaikuta mitenkään normaakipöljää kummemmalta, paitsi, että toistaa itseään, käyttäen mielestäni liikaa tuota sanaa"pöljä".
Eikö Oulussa sanota :"Ookkonä pöljä, pelkääkkönä polliisia!"
Viimeksi siellä käydessäni sanottiin:
"Ookko nää pölijä, pelekkääkkö nää polliisia."
"Juokko nää piimää. Tulukaa pölijät pois sieltä tolopasta."
Minusta on mukava tietää olevansa sisäispöljä, voihan täällä ulkoavaruudessa leikkiä kukin kuinkakin viisasta.
Sisäinen nöyryys tietää, ettei meistä moni ole toistaan kummempi.
Olkaamme siis ystäviä, vaikka vain näin kirjaimilla.
Jos en väärin muista, niin sellainen junanseisake on Savossa, kuin Pöljä ja niin ollen olettaisin, että tämä pöljien pöljä on varmaan sieltä kotoisin. Siis tuo Pöljä mikä Pöljä.
Anteeksi nyt kuitenkin Te kunnon pöljäläiset, eihän kaikkien sieltä kotoisin olevien tarvitse olla kuten tuo n.s. PmP.
Siellä se jossain 5-tien varrella ja Viitostupa on ihan mukava kaffestuga, järven rannalla siellä jos haluaa voi kalastaa ja vaikka yöpyä.
Savon sydämmessä löytyy kauniita paikkoja, kun vanhemieni ja veljeni haudat ovat siitä vielä ylempänä, on varauduttava savonsanakirjan kanssa matkalle, vaikka kyllä se kuitenkin on kuulijan vastuulla mitä puhutusta kielestä ottaa ja ymmärtää.
On se nii täätisen*) mahotonta murretta.
*)tarkoituksia lie monia joten ymmärtäminen on kuulijan vastuulla.
Tärkee asiahan tää Pöljä selvittää, usein mainittu. Siellä Kuopiosta Vaasaan päin ajettassa on tienviitta muistaakseni oikealle, takasipäin tietysti vasemmalle. Taitaa olla tätä Sinistä Tietä, joka lännestä itään kulkee. Vaikka enpä tiiä, jos moottoritien varjoon lie sekkii jääny, aikaa nääs siitä parikymmentä vuotta, kun viimeks ite ajoin.
Juu...kyllä sellainen seisake kuin Pöljä on olemassa, joten voi olla sieltä kotoisin tai Pöljänperältä.
"Kieliympäristössäni" pöljä on aivan tuttu sana. Kirjoitettuna se tuntuu turhan kovalta. Käytännössä puhekielessä tuttujen kesken se voi olla hyväntahtoinen moite. "Etkö sinä pöljä ymmärrä!", olen käyttänyt sitä sanaa ja myös minulle se on sanottu. Jos joku työhomma on meneillään ja sitä on yritetty selittää, mutta joku hutkii sen silti väärin. saattaa siinä lisäopetuksessa tulla "pöljäkin" esille. Eikä siitä nyt ole vara hernettä nenuun ottaa.
Koska meitä on moneksi, en nimittäisi "pöljäksi" sellaista, joka vakavalla mielellä parastaan yrittää kerta toisensa jälkeen ja silti jatkosta ei tolkkua tule. Parasta on vain hyväksyä opettelu hitaammalla aikataululla tai siirtyä sopivimpiin hommiin.
Pöljää on kyllä mielestäni se, että ihan järkeviltä tuntuvat ihmiset alkavat vouhottaa jonkun aloitteesta asialta tuntuvan kiihkoilun perässä, jossa ei ole mitään järkevää jutun juurta. Huumorilla tietysti voi revitellä väljemmin, mutta jos kirjoituksistakin näkee, että ne mahtipontiset lausahdukset tehdään naama punottaen, voisin sitä nimittää pöljien joukkosielujen väkinäiseksi esiin marssiksi.
Mitä aloituksiin tulee, enpä ota sitä velvollisuudekseni. Jälkijunassa passailen sen vähän, jos milloin sopivalta tuntuu. Luulenpa, että se on hyvä ratkaisuni.
"Ookko nä pöliä". kotipuolen Ihimiset monetki käyttää sellaista sanontaa reippaasti ja usein jos ovat erikieltä jostakin eikä tietääkseni kukaan ole loukkaantunt siitä sanomisesta.
Ettäkö aloituksia.
Mikään aihe ei ole puhkipuhuttu, eikä yksikään viestiketju täynnä. Kaikkien perään ja väleihin mahtuu vastauksia, jos vain haluaa ja osaa vierittää tekstiä ylös.
Joissakin ketjuissa vierittääminen on vastenmielistä jo sadan viestin jälkeen, Eivätkö osaa nopeaa vieritystä?
Taitavat vain kirjoittaa romaanin mittaisia viestejä ja palsta...................vain jatkuu, viestien lukumäärä ei silti ole mahdoton vieritettäväksi, eihän?
Tämäkin aloitus voi poikia vaikka satoja vastauksia, aihettahan ei ole avaus rajannut ja nyt jo puhutaan Pöljästä.
Niin, mikä se aihe olikaan?
Aihe oli se, että jonkun on aina tehtävä aloite, muuten keskustelu tyrehtyy. Ruuneperi totesi aivan oikein, että yläreunassa kehoitetaan aloitamaan uusi keskustelu.
Vielä sanasta "pöljä". Meidän lähitienoolla on kylä nimeltä Hölmö.
Ei kuitenkaan sanota, että Hölmössä asuvat ovat hölmöläisiä, vaan että se, ja se asuu Hölmössä.
Minusta taas ketjujen venyttäminen on kuin hukkaan heitettyä silloin kun käsitellään aiheita, joista jo voisi tehdä UUDEN TUOREEN aloituksen!
Mitä ihmeen rohkeuden puutetta se on?
Ketju jatkuu niin pitkään kuin lukijoita ja kirjoittajia riittää.
Sinä kun olet, muista poiketen, rohkea, voit toimia juuri niin kuin halua
Minä se vaan täällä palstalla ihmettelen vähiä aikaansaannoksiani. Encourage me!
Thank you for existing!