Itään vai länteen?

kalakalle2

Olen laajentamassa purjehdusreviiriäni järveltä merelle ja paikka olisi hommattu Helsingistä. Kertokaas hyviä satamia lähisaaristosta! Luonnonsatamat kiinnostavat, kuten myös vapaasti käytettävät yhdistysten ym. paikat. Pursiseuraan kuulun kyllä, mutta oman seuran paikkoja ei mereltä löydy.

5

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • purjpussi...

      Saaristomerelle te pääkaupunkiseudulla venettä pitävät kuitenkin suuntaatte... Menkää itään, siellä aivan loistavia satamia. ja halvempia.

    • 7+4

      Uudenmaan virkistysalueyhdistys, he pyörittävät melkain kaikkia ei-kaupallisia kaikille avoimia satamia. Luonnonsatamatyyppisiä. Stadi omistaa Sipoon Kaunissaaren, samoin Lähteelän ja Stora Brändön (vai oliko se Svartö?) Porkkalan lähellä.

      • Stadin friidu

        Stora Svartö


    • sipoostaitään

      kokemuksesta voin sanoa että helsingin itäpuolella tilaa on enemmän, ihmiset ystävällisempiä ja muutenkin positiivisempi meininki.
      itsekin "muualta" tulleena aikoinaan kokeilin fiiliksiä eri suunnilla ja nyt voin sanoa, että maisemista huolimatta helsinki-hanko väli on kuumimman sesongin aikaana sisäväylällä purjehtijalle aika ikävä kokemus. helsingissä sinällään on hienoja ja poikkeamisen arvoisia kohteita jos kaipaa muutakin kuin luonnonrauhaa.

    • 16+11

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1625
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1041
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      962
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      689
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe