Magneetissa näkyi osittainen jännerepeämä suoran reisilihaksen yläpäässä. Oireilee ikävästi nivusen alueella vihloen. Ortopedin mukaan ei lähdetä leikkaamaan vaan odotetaan ainakin syksyyn ja fysioterapiaa määräsi. Ensimmäinen fysioterapiakin on vasta kuukauden päästä.. Mitenköhän kauan paranemisessa menee ja voiko revennyt (osittain siis) jänne tulla kuntoon ilman leikkausta?
Jännerepeämä
Jännevaivainen
3598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eihän akillesjännettäkään aina lähdetä leikkaamaan, vaan hoidetaan ns. konservatiivisesti. Tilalle kasvaa uutta, ilmeisesti arpeutunutta ja paksumpaa kudosta. Entisenlaista ei siitä varmaan tule, mutta tulisiko leikkauksellakaan? Eli jotain arpimuodostelmaa tulee aina muodostumaan.
Toivottavasti tosiaan paranee ilman leikkausta. Vihlonta vaan ei ota loppuakseen, vaikka aikaa on kulunut yli 4kk. No, fysioterapeutti varmaan antaa hyvät venyttelyohjeet ja miten liikkua. eipä auta kun ottaa rauhallisesti vaan..
Osittaisia repeämiä ei leikata sillä silloin jänteen päillä on hyvä kontakti toisiinsa ja ne paranevat pikku hiljaa itsekseen.