Mulla on noin. 5kk sekarotuine uroskoira, joka ei suostu tekemään tarpeitaan ulos. Kaikkea on kokeiltu. Jatkuvaa ravausta ulkona, paperit otettu pois, pesty etikalla lattiat ja aina kun tekee sisälle heti siivotaan ja pestään etikalla ja kloriitilla. Pari kertaa tehnyt ulos ja heti kehuttu kauheasti ja annettu herkkuja.
Missä vika, mikä auttaa???
Apua! Koira ei tee tarpeita ulos!
8
269
Vastaukset 8
- perussiivooja
Viikonloppuna kun on hyvät ilmat, menkääpä sinne ulos koko päiväksi. Eväät vaan matkaan. Eikä siitä tarpeidenteosta pidetä meteliä, se asettuu uomiinsa ajan kanssa, ilman vouhotusta. En suosi palkitsemista tuollaisessa asiassa, turhaa touhua.
Meillä otettiin paperit pois vasta 7 kk. Pentu kyllä halusi tehdä ulos, mutta työpäivän aika oli sille liian pitkä odottaa. - vaipatko
Jos pentu on joutunut olemaan ekat viikkonsa/kuukautensa pienessä sotkuisessa tilassa tyyppiä kuljetushäkki, se on "oppinut" tekemään sisälle ja mihin sattuu. Eli tietty herkkyyskausi jolloin emä ja ihmiset opettavat mihin tarpeet tehdään, on mennyt ohi väärissä merkeissä. Koira kuten kissakin myös luontaisesti osaa pitää makuutilansa, "pesänsä" puhtaana, jos siihen on mahdollisuus pienestä pitäen. Pentutehtaissa/huonoissa oloissa kyky sisäsiisteyteen "sammutetaan" ja nämä pennut oppivat hyvin hitaasti jos koskaan sisäsiisteiksi.
Kyllä tuon ikäiseltä urokselta normaalisti voisi odottaa lähes täydellistä sisäsiisteyttä, tietysti riippuen koiraan käytetystä ajasta ja taidosta.
Narttupennun ilopissailu esim. kotiin tultaessa on pidempiaikainen ilmiö. - HAISTVIT
Koira narun jatkoks niin pitkäksi aikaa että on kussut ja paskonut pihalle. Toistoja toistoja.. LIHASMUISTIIN ASTI
- xcfddsfssdfdsfdsffds
oot sen elikon kanssa niin pitkään ulkona että se tekee tarpeensa sinne.
Eikä pissaan missää nimessä kloriittia!
Eläinkaupoista saa hyviä aineita joilla saa pissakohdat pestyä hajuttomiksi, jopa kissankuset! - kokeileppas
Ota maata ulkoa paperille, oppii minkälaiselle alustalle voi tehdä, jos muistatte kehua, eli tietää sitten että esim. mullalle, heinälle jne. voi tehdä.
- c.f
Tonnikalaa öljyssä ja päälle ulkoilu.
- juihiunnfguijnbwg
Minulla sekarotuinen seropi narttu. mäkin olin menettää hermot kun koira ei meinannut oppia sisäsiistiksi millään. Kun tyttö täytti 7kk niin yhtäkkiä se hiffas mikä on homman nimi ja alko tekemään ulos.
- dhflguiredhg
Minulla myös ollut sama ongelma. Meidän seropi narttu ei millään meinannut tehdä tarpeitaan pihalle. Joskus oltiin pihalla 3h. Ja meillä kyllä pahin ongelma oli se, että saattoi pissata sohvalle tai sängylle. Juu, että voit olla iloinen ettei tee sohvalle tai sänkyyn. Oli tosi kiva lakanoiden vaihtamisen jälkeen huomata kiva pissiläikkä keskellä sänkyä..
Aina kun teki pihalle annoimme hirveästi kehuja ja herkkupalan. Vähitellen tyttö oppi sisäsiistiksi 7-8kk:n ikäisenä. Ja nykyään tyttö on 3v ja hyvin on sisäsiisti. Pidätyskykykin on tosi hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135855En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43619Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21568Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110533Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 36522
- 46471
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119442Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22407