http://aijaa.com/L7aXuN Eli tuommoiseen tehtävään pitäisi laskea kondensaattorille sellainen koko, että kytkennän liitäntäjohdoissa kulkisi vain 2,8A virta. Eli siis kuvassa kokonaisvirta I olisi vain 2,8A. Osaisko joku neuvoa laskukaavan?
Kondensaattorin mitoitus
13
6083
Vastaukset
- käämi
Laske kelan reaktanssi (Ohmia) jolla tuo virta 1,8A toteutuu. Reaktanssista lasket konkalle kapasitanssin tuolla 50 Hz:llä. Kela ja konkka on tällöin rinnakkaisresonassissa, jonka impedassi on ääretön ja näin vain vastuksen kautta kulkeva virta 2,8A jää vaikuttamaan.
- 10+10
Eikö sen voi laskea suoraan siten, että konkan virta 50Hz:llä on tuo 1.8A?
- käämi
Resonassissa molempien reaktanssi on sama, kelan ja konkan.
Reaktanssista voi laskea induktanssin tai kapasitanssin kun taajuus tunnetaan. Noin helposti järkeillen.
- dsfghgkhl
Kertoisko joku vielä sen kaavan, millä sen kapasitanssin voi laskea?
- Siinä se
Jos mn/c > wc = tehtävä mahdoton.
- 887676
Siinä se kirjoitti:
Jos mn/c > wc = tehtävä mahdoton.
Itse lasken seuraavalla kaavalla
2R*Πk/CC
- yli 30v elektr.yritt
On se kiva kun saa koulutehtäviin suoraan vastaukset täältä eikä tarvitse miettiä itse yhtään...
Etpä sitten oikeasti käytännössä tarvittaessa osaakaan joten en ainakaan minä palkkaisi tuollaista.- Kysy ja neuvo
Hehheh, sinun kaltaiset pilaavat kommenteillaan palstan ajatuksen. Sitä vartenhan tämä palsta on, että kysytään neuvoa tarvittaessa ja muut sitten neuvovat.
- R. E. Sonanssi
Ensin lasket ohmin lailla, millä kapasitanssin reaktanssilla virta olisi tuo 2,8A. Senjälkeen kondensaattorin koko. Sitten, jos tunnet reaktanssin, niin kapasitanssin saat kaavaa
http://upload.wikimedia.org/math/2/3/3/233b5b482534cd40fbabcfad0a489483.png muokkaamalla.
Voi sen lakea suoraan resonanssikaavastakin kaavaa muokkaamalla:
http://upload.wikimedia.org/math/5/8/c/58ca600750b22f097f352816b2688aba.png - 10+10
Eikun 1.8A.
- 10+10
Osaatko laskea/yhdistää kahdesta kaavasta?
http://koti.mbnet.fi/~huhtama/ele/index.php?si=ml17.sis
Kohta: "Kondensaattorin kapasitiivinen reaktanssi" - t: aloittaja
Joo, kiitos vaan vastanneille. Kyllä tuo tuli tajuttua, kun selvensitte vähän tarkemmin. Laskukaavat olisin näköjään jo osannut valmiiksi, mutta tuo tehtävän ratkaisumenetelmä ei vaan äkkiseltään selvinnyt. Samankaltaisia tehtäviä olen paljon laskenut, joten vähän outoa etten heti tuota tehtävää tajunnut.
- 10+10
Osaatko ratkaista tämän: Mitoita konkka että virta on 3.0A. (Se pienempi konkka- vaihtoehto). Jos virtavaatimus olisi 3.32866A on ratkaisu helppo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901945
- 1131053
- 104991
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20747- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42598Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä29590Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481