Moi. :) Eli tässä muutama kysymys gerbiileistä, kun olen luultavasti niitä saamassa. Kaiken muun tiedon olen jo etsinyt ja tiedän gerbiileistä paljon, mutta näistä kysymyksistä en ole varma. Toivon että vastaat kysymyksiin, jos osaat. :)
1. Saako gerbiileille antaa pakastemarjoja/pakastevihanneksia?
2. Minkä kokoinen terraario on SOPIVA, EI MINIMI kahdelle gerbiilille?
3. Saako Faunattaresta hyviä ja terveitä gerbiilejä?
4. Olen kuullut jostain, että Gerbil nature ei ole hyvää ruokaa gerbiileille, sillä siinä on jotain lisäaineita. Onko totta?
5. Voiko koira stressaantua gerbiileistä?
Ja yksi extra:
Kerro oma tarinasi, miten sait omat gerbiilisi. Tarina voi olla aika pitkä, ja olisi kiva että olisikin. ;)
Olisi tosi kiva jos vastaatte! :) ( Aika nopeasti. Heheh.. :D )
Kysymyksiä gerbiileistä! :)
4
139
Vastaukset
- hyppymyyrä
1. En osaa sanoa mutta jäisiä ei saa antaa.
2. En muista mittoja.
3. Riippuu liikkeen hoidoista. Ota Anelinkasvattajalta.
4. Hyvää ruokaa se on.
5. Ei kai. Gerbiilit ehkä koirasta jos se kuolaa vieressä kokoajan.
Xtra - Kirjoittelen myöhemmin! :) - R0d3ntz
1. En suosittele.
2. Minimimitat kahdelle gerbiilille ovat n. 40x40x30 (PituusxSyvyysxKorkeus), mutta mitä isompi terraario, sen parempi. :)
3. En ole varma. Suosittelen hankkimaan hyvältä kasvattajalta.
4. Siinä on tietääkseni lisä ja väriaineita, eikä se varmaankaan ole kovin hyvälaatuista. Parasta ruokaa gerbiileille on Rapunzel Gerbiilimix.
5. Tuskin... - Gerbu123
Kiitos paljon vastauksista ja lisää vaan! ;)
- Sedä
1. Saako gerbiileille antaa pakastemarjoja/pakastevihanneksia?
-Saa, mutta tuoreissa on vitamiinit paremmin tallessa. Talvella kun tuoreita marjoja on vaikea saada, pakastetutkin on hyvää vaihtelua.
3. Saako Faunattaresta hyviä ja terveitä gerbiilejä?
-Ehkä, mutta on myöss täysin mahdollista saada jotain ihan muuta. Osa eläimistä tulee tukusta jossa vanhemmat ovat vain poikaskoneita, mutta eläinkauppa tuskin pystyy tarkistamaan oloja kotimaisillakaan kasvattajajilla joilta eläimet tulevat. Ne voivat olla esim. sisarusten poikasia, vanhemmat ihan liian pienissä tiloissa, syödä väärää ruokaa jne.. Luultavasti vanhemmat eivät ainakaan ole tunnetuista suvuista, jotka ovat terveitä ja kesyjä, eli sellaisia joilla oikeasti pitäisi kasvattaa.
Paljon varmempi on etsiä kasvattaja, jolle pääsee itse katsomaan että eläinten olot on kunnossa, ja joka tuntee poikastensa suvut ja terveyden useiden sukupolvien taakse.
5. Voiko koira stressaantua gerbiileistä?
-Tuskinpa pahemmin, eiköhän se niihin totu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3512123IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk501683Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541343Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.881221- 1431188
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021161Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851092Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten91048Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48982