Olin juuri pari tuntia sitten lenkillä koiran kanssa ja näin aivan ihmeellisen linnun, se oli haukka tai kotka varma en ole mutta se oli valtava. Asun maaseudulla ja täällä paljon peltoja ympärillä. Olin juuri kulkemassa peltotietä pitkin kun näin linnun se oli niin iso että aluksi kaukaa luulin sitä harmaahaikaraksi kun niitä täällä joen vierellä asustelee. Kun se lensi lähemmäksi se kumminkin paljastui haukaksi ,sillä kaarteli peltojen yllä.
Tiedän minkä näköinen on hiirihaukka ja kanahaukka sillä niitä lentelee täällä yhtenään ja pihassakin käy etenkin varpushaukkoja. Eniten kiinnitin huomiota sen kokoon se oli paljon kanahaukkaa isompi ja eri värinenkin. Selkäpuolelta se näytti tummanruskealta. Siipien alapuolelta erottui selkeästi tummat laikut siipien kärjissä, siiven ala osan olivat vaaleat.
Nuo siipien alapuolien kärjet näyttivät mustalta. En tosin nähnyt lintua aivan läheltä noin 50 metrin päästä.Mikä haukka se on? vai onko kotka? Lintukirjasta yritin katsoa mutta en löytänyt sopivaa, mikä vastaisi sitä. Eniten se muistuttaa ruskosuohaukkaa, mutta eikö ne elä pohjoisemmassa?. Nimittäin asun ihan etelässä porvoon seudulla.
Mikä haukka? vai onko kotka?
3
789
Vastaukset
- alexi
Arvelen kyseisen linnun olevan koiras ruskosuohaukan.
Se pesii suht´yleisenä Etelä-Suomessa ja sen esiintyminen painottuu eteläiseen suomeen, kun taas sinisuohakka on selvästi pohjoisempi laji.- oiva
se näyttää kaarrellessaan ehkä isommalta kuin onkaan. ja mahdollinen hämärä havaintoaikana korostaa kokoa entisestään.kuvaamasi tuntomerkit sopivat.
oliko vettä lähellä? - lenkkeilijä
oiva kirjoitti:
se näyttää kaarrellessaan ehkä isommalta kuin onkaan. ja mahdollinen hämärä havaintoaikana korostaa kokoa entisestään.kuvaamasi tuntomerkit sopivat.
oliko vettä lähellä?Oli vettä lähellä,sillä tuossa aivan peltojen vieressä virtaa porvoon joki. Ei ollut silloin hämärä, aurinko paistoi ,välillä meni taas pilveen. Kaipa se sitten oli ruskosuohaukka. Kun tarkoitin tuo kotka juttua, ajattelin jos se olisi ollut poikanen, tuskin täysikasvuinen sillä ne isoja..
kiitos vastanneille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232738- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
- 821199