Miten knoppixilla nollattiin kovalevy? Tarkoitus olisi saada FAT32 formaatissa oleva levy täysin tyhjäksi.
levyn nnollaus knoppixilla
jason-blue
5310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaipa normaali tiedostojärjestelmän tekeminen riittää osion tyhjentämiseen. Jos ei, niin toki osionti ja uuden tiedostojärjestelmän tekeminen (fdisk/mkfs).
Jos ei vielä sekään tunnu riittävän, kannattaa tutustua ohjelmaan dd.
siis levyn nollaushan on sitä kun levyn kaikki bitit kirjoitetaan nolliksi.
esim. CD:n täydellinen tyhjennys on levyn kaikkien bittien kirjoittaminen nollaksi. Sama voidaan tehdä kovalevyille, Mäceissä tämä oli jo vanhojen scsi levyjen kanssa mahdollista, valitsi vain formatoinnissa "zero all data"
Mounttaa ko vfat levy linux:in mukaan tee linux:lla isokokoinen tiedosto joka vaikkapa nollia täynnä. Mene roottina vfat-levylle poista kaikki rm:llä, sitten kirjoitat tekemäsi nollatiedosto niin monta kertaa että levy
on täynnä. Sitten taas tyhjäät sen rm:llä, umounttaa levy ja lopuksi linux:n fdiskillä voit muuttaa systeemin vaikkapa linux-osioksi.
Helpompi tapa lienee hankkia macci tai heittää vanha asema uuniin ja hankkia uusi. -Ellei sitten jostain löydy linux ohjelmaa ko. tarpeeseen.
"Ellei sitten jostain löydy linux ohjelmaa ko. tarpeeseen."
Kyllä tiedostojärjestelmän tekeminen tyhjentää levyn normaalitarpeisiin. Ja vaikka lisävipunen -c.
Tuo jepjep:in esittämä metodi kirjoittaa levy täyteen roskaa, ettei sieltä enää olisi luettavissa mitään järkevää, on aiheellista vain IBAS:ia, FBI:ta tai SuPo:a varten.