Moi! Olen 24-vuotias. Opiskelen tällä hetkellä ammattitutkintoa joka kestäisi kaksi vuotta ja josta on nyt ensimmäinen lusittu. Sen jälkeen pääsisin työelämään ihan hyvässä 25-vuoden iässä. Eli aika nuorena.
Olen kuitenkin miettinyt yliopisto-opintoja ja laittanut hakupaperitkin jo menemään ja kohta olisi pääsykokeet. Jos pääsisin yliopistoon ja suorittaisin ensin tämän nykyisen tutkinnon loppuun niin olisin ehkä vasta noin 30-vuotias kun valmistuisin filosofian maisteriksi. Ongelmani on siis se että minun pitäisi päättää mitä haluan ja suoraan sanottuna en tiedä. Lukion jälkeen tavoiteenani oli aina yliopisto, mutta sitten sairastuinkin vaikeasti ja meni useita vuosia ilman mitään työtä tai opiskelua koska sairauden takia en pystynyt mihinkään. Sitten menin amikseen koska tilanteeni edellytti helpompia opintoja ja ratkaisu on kai ollut toimiva. Ala ei kuitenkaan ole se mitä todella haluan.
Pitäisikö vaan mennä töihin ja unohtaa yliopisto vai lykätä töihinmenoa ja tehdä jotain mitä ei todellisuudessa halua tehdä?
Kahden vaiheilla
Juntiksivaiherraksi
1
79
Vastaukset
- hyvät neuvot
Nyt pitäisi päättää, että haluaa tehdä sitä, mitä osaa. Jos sinulla on vuoden kuluttua ammattilaisen paperit johonkin hommiin, tee sitä.
Älä haikaile sellaisen perään, mitä ei ole. Viiden vuoden päästä nimittäin haluaisit taas jotain muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462