Eläinsuojelurikokset eivät lopu ikinä, jos telijät päästetään pelkälä edonalaisella. Nykyään saa jatkuvasti lukea tuotantoeläinten huonosta kohtelusta. Se on väärin, koska maataloudesta on jokainen ihminen riippuvainen. Miksi pitäisi siis suojella niitä, jotka ottavat eläimiä, mutta eivät niistä huolehdi.
Eläin on sidottuna, ja ei pääse mihinkään. ON täysin EDESVASTUUTONTA, jos ihminen ei ruoki eläintä. Perusteeton puolustus, jos ihminen on uupunut. Puhe ja toimintakykyä on talella, lisäksi ihmisen apuna on teknologia, ei eläimellä ole mitään, JOHON TURVAUTUA.
Ihminen on valmis ottamaan KAIKKI IRTI ELÄIMESTÄ, mutta ei saa RANGAISTUSTA kuoleman tuottamuksesta, vaikka se on IHMISEN ELINKEINO.
Eläin on sidottuna, ja ei pääse mihinkään. ON täysin EDESVASTUUTONTA, jos ihminen ei ruoki eläintä. Perusteeton puolustus, jos ihminen on uupunut. Puhe ja toimintakykyä on talella, lisäksi ihmisen apuna on teknologia, ei eläimellä ole mitään, JOHON TURVAUTUA.
Ihminen on valmis ottamaan KAIKKI IRTI ELÄIMESTÄ, mutta ei saa RANGAISTUSTA kuoleman tuottamuksesta, vaikka se on IHMISEN ELINKEINO.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hitler ja natsit ajoivat eläinten oikeuksia jo 30-luvulla.
Hitlerin kansallissosialistinen Saksa oli eläinsuojelun edelläkävijä, ja natsien eläinsuojelun keskeiset ajatukset on nykyisin yleisesti hyväksytty ja sisällytetty länsimaiseen lainsäädäntöön!
28. päivä elokuuta 1933 miljoonat saksalaiset olivat kokoontuneet radion ääreen. Kolmannen valtakunnan Preussin asiain ministeri Hermann Göring puhui vain yhdestä asiasta: kahta viikkoa aikaisemmin julistamastaan vivisektion kiellosta.
Vivisektiolla tarkoitettiin eläinkokeita, nimenomaan tuskallisia ilman nukutusta ja kivunlievitystä tehtäviä leikkauksia, elävältä leikkaamisia.
Useat eläimet ja ihmiset ovat jo tuhansien vuosien ajan jakaneet kodit, pellot ja taistelut yhteistyössä ja aseveljinä, siksi heitä (siis eläimiä) tuli myös kunnioittaa.
Natsit säätivätkin nopeasti valtaansa tulon jälkeen historian tiukimmat eläinsuojelulait. Luonnonsuojelualueita uhanalaisten eläinten turvaksi perustettiin eri puolille valtakuntaa.
Kolmas valtakunta rauhoitti ensimmäisenä maailmassa suden, mikä oli omana aikanaan täysin uskomaton teko. Jopa kalojen ja hummereiden kohtelusta laadittiin pikkutarkat määräykset. Niitä myös valvottiin; kaikista Saksan ammattikunnista eläinlääkäreistä suurin prosentti kuului kansallissosialistiseen puolueeseen.
Vuoden 1933 lopulla voimaan tullut Saksan eläinsuojelulaki (Tierschutzgesetz) oli maailman ensimmäinen, joka määritteli eläimille oikeudet sellaisenaan (um ihrer sebst wille) ihmisen tarpeista ja tunteista riippumatta. Laki oli myös ensimmäinen, joka poisti erottelun koti- ja villieläinten välillä. Se määritteli lain kohteiksi "kaikki elävät olennot, jotka luetaan eläimiksi yleisessä kielenkäytössä ja luonnontieteellisesti. Rikosoikeudellisessa mielessä ei ole mitään eroa kotieläinten ja muiden, korkeampiarvoisten ja alempiarvoisten tai ihmisille hyödyllisten ja haitallisten eläinten välillä". Ilmaisut ovat nykyisin hieman erilaisia, mutta kaikkien länsimaiden eläintensuojelulait pohjautuvat nykyisin näihin periaatteisiin.
Useat johtavat natsit, mm Hitler ja Himmler, olivat kasvissyöjiä ja luonnonsuojelijoita vakaumuksellisista syistä.
Himmler ihmetteli suomalais-virolaiselle lääkärilleen Felix Kerstenille "Kuinka voitte saada nautintoa, Herr Kersten, ampumalla suojasta avuttomia luontokappaleita, jotka samoilevat metsän siimeksessä viattomina, puolustuskyvyttöminä ja mitään aavistamatta? Se on todellista murhaamista. Luonto on suunnattoman kaunis ja jokaisella eläimellä on oikeus elää."
Hän myös käytti käsitettä "eläinoikeudet" ensimmäisen kerran nykyaikaisessa mielessä artikkelinsa otsikkona vuonna 1934 SS:n perhejulkaisussa.
Kolmannen valtakunnan romahtamisen jälkeen suurin osa natsien eläinsuojelulainsäädännöstä purettiin. Susi metsästettiin sukupuuttoon ja luonnonsuojelualueita ohjattiin maanviljelyskäyttöön. Siis kun SOSIALISTIT tulivat valtaan.
Kummat niitä pahoja siis olivatkaan?
http://www.youtube.com/watch?v=W5_sHxIgGwc
Ehdonalaista vankeutta ei ole olemassakaan. Kun vanki on istunut tuomiostaan puolet, niin hän pääsee ehdonalaiseen vapauteen, ellei ole ns. rikoksen uusija, jolloin tuomiosta on istuttava 2/3.
Ehdollinen vankeus ja ehdonalainen vapaus ovat kaksi eri asiaa.
Kaikille eläinsuojelurikokseen syyllistyneille pitää vaan yksinkertaisesti antaa ikuinen eläintenpitokielto, ja sillä selvä.
Päiväsakot ja edonalaiset eivät vaan toimi. Eläinrääkkääjät syyllistyvät aina uusiin rikoksiin ja ottavat lisää eläimiä kärsimään.