Arabisivistys oli satoja vuosia länsimaiden edellä: http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/arabisivistys_oli_satoja_vuosia_lansimaiden_edella_10298.html#media=10307
Islamilais-arabialaisessa kulttuuripiirissä toimi yliopistoja satoja vuosia ennen kuin niitä alettiin perustaa Länsi-Eurooppaan. Jorma Kallenautio ja professori Heikki Palva keskustelevat mm. islamilaisesta historiatieteestä, lääketieteestä ja filosofiasta.
Arabialais-islamilainen tiede
10
155
Vastaukset
- fruktis.
Se sivistys perustui pitkälti muilta sivilisaatiolita omaksuttuun tietämykseen. Lisäksi sitä tukivat erityisesti juutalaiset ja kristityt oppineet, jotka palvelivat islamilaisessa maailmassa. Ajan myötä islamilainen maailma vajosi taantumukseen, johon islamin opit väistämättä johtavat. Ei ole sattumaa, että taantumisen yhteydessä kristittyjen ja juutalaisten oppineiden määrät pienenivät.
Islamilla itsellään ei ole paljonkaan tekemistä sivistyksen ja kehityksen kanssa. Islam ei aiheuta sivistystä ja kehitystä. On luonnollista, että etenkin islamin alkuvuosisatoinia sivistystä ja kehitystä oli islamin opeista huolimatta. Islam itsessään on parasiitti aivan niin kuin mongolivaltakunta mutta päinvastaisella tavalla.
En todella ymmärrä, mikä hirveä tarve ihmisillä on väkipakolla keksiä jotain positiivista islamilaisesta historiasta. Mikään kuvitelma ja historian kaunistelu ei muuta islamin todellisuutta. Islam ei tue sivistystä, vapautta, ihmisoikeuksia, tiedettä, kulttuurin monimuotoisuutta eikä rauhaa, piste.- fruktis.
On muuten myös tärkeä huomata, että islamin leviäminen nykyään perustuu lähes täysin länsimaisen sivilisaation kehittämään teknologiaan. Ilman sitä islamilaiset maat eivät olisi koskaan onnistuneet hyödyntämään edes öljyvarojaan.
Islamilla ei ole mitään myönteistä annettavaa ihmiskunnalle. Kaiken hyvän vastapainoksi on enemmän pahaa. Valitettavasti elämme aikaa, jolloin pahuutta ei saa enää osoittaa. Islam on nykymaailman pahin parasiitti, koska se leviää aggressiivisesti esimerkiksi internetin välityksellä ja hyväuskoisten moraalirelativistien avustuksella. - eiuskoa
"En todella ymmärrä, mikä hirveä tarve ihmisillä on väkipakolla keksiä jotain positiivista islamilaisesta historiasta"
Joillakin on hirveä tarve nähdä siinä vain pahaa. Jopa siinä määrin että luulevat uskonnon ja tieteen olevan sama asia! Samalla ohitetaan tieteen surkea tilanne Euroopassa ja koetetaan selittää arabimaiden tieteen kukoistus samaan aikaan täysin lamassa olevalla kristittyjen maiden tieteellä ("Lisäksi sitä tukivat erityisesti juutalaiset ja kristityt oppineet").
Islamilaisten maiden tiede ei niiden kukoistuksen aikana tietenkään johtunut uskonnosta, eikä niiden tieteiden taantuminen sekään tietenkään johdu uskonnosta. - tiirismaa
fruktis. kirjoitti:
On muuten myös tärkeä huomata, että islamin leviäminen nykyään perustuu lähes täysin länsimaisen sivilisaation kehittämään teknologiaan. Ilman sitä islamilaiset maat eivät olisi koskaan onnistuneet hyödyntämään edes öljyvarojaan.
Islamilla ei ole mitään myönteistä annettavaa ihmiskunnalle. Kaiken hyvän vastapainoksi on enemmän pahaa. Valitettavasti elämme aikaa, jolloin pahuutta ei saa enää osoittaa. Islam on nykymaailman pahin parasiitti, koska se leviää aggressiivisesti esimerkiksi internetin välityksellä ja hyväuskoisten moraalirelativistien avustuksella.Ei tarvitse mennä kauas menneisyyteen. Riittää, kun lukee nimimerkki mhmd:n tiedettä sivuavia kirjoituksia tällä sivustolla. Niistä näkee hänen syvän halveksuntansa tieteellistä ajattelua kohtaan. Häntä ihailevista kirjoituksista päätellen hän ei ole yksin Suomen muslimiyhteisössä tiedettä halveksivassa ajattelussaan.
- totuus islamista
Tiede muslimimaissa perustui muiden kansojen ja uskontojen edustajien aikaansaannoksiin: kreikkalaiset, persialaiset, roomalaiset, hindut, kristityt ja juutalaiset. Alkuperäinen aito islam (ortodoksisuus, fundamentalismi) pitää vapaata älyllistä tutkistelua vaarallisena uskolle. Islam hankaloittaa ja jopa estää tieteellisen sekä teknologisen kehityksen edistymistä uskonoppineiden kontrollin vuoksi. Koraani pitää itsessään sisällään epätieteellisiä väittämiä maailman rakenteesta ja ihmisen luomisesta/ ihmisalkion synnystä ja kehityksestä.
- Tapani P
Minuakin ihmetyttää, miksi Suomessa ja muuallakin lännessä tehdään niin suuri numero tästä väitetystä "arabialais-islamilaisen"- tieteen kulta-ajasta, koska muslimit itse eivät sitä juuri mainosta. Päinvastoin.
Asia on niin, että koulutusta ja tieteitä ei arvosteta tänä päivänä muslimimaailmassa. Ei vanhaa eikä uutta. Nigerialaisen islamistijärjestön "Boko Haramin" nimi tarkoittaa "koulutus on kielletty". Talibanit murhaavat teinityttöjä jotka haluavat käydä koulua jne.
Eikä tällainen ajattelutapa rajoitu vain äärijärjestöihin. Öljymiljardeilla rakennetaan ja tuetaan koraanikouluja ympäri maailmaa avokätisesti. Muihin opinahjoihin ei juuri panosteta.
Joten islamin on täytynyt muuttua tosi radikaalilla tavalla, jos se on joskus ollut tieteitä edistävää.- ei uskoa
Eikun jatkuu....
Islamilla ja tieteellä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa, aivan kuten kristinuskolla ja tieteellä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
Arabialaiselle kulttuurille kävi samalla tavalla kuin Kreikan ja Rooman kulttuureille ja syytkin ovat samat. ei uskoa kirjoitti:
Eikun jatkuu....
Islamilla ja tieteellä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa, aivan kuten kristinuskolla ja tieteellä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
Arabialaiselle kulttuurille kävi samalla tavalla kuin Kreikan ja Rooman kulttuureille ja syytkin ovat samat."Islamilla ja tieteellä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa, aivan kuten kristinuskolla ja tieteellä ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa."
Ongelma ei lähtökohtaisesti ole uskonnoissa itsessään, vaan niiden suhteessa tieteisiin. Jos ne riistävät tieteellisen vapauden, ne hidastavat ja pahimmassa tapauksessa estävät tieteellisen kehityksen kokonaan. Samaahan tapahtui Neuvostoliitossa, jossa lysenkolaisuus sai valtion määräyksestä keskeisen osan perinnöllisyystieteissä. Se pysäytti tuon alan kehityksen NL:ssa vuosikymmeniksi.
Jos uskonto (tai mikä tahansa muu tieteen ulkopuolinen auktoriteetti) määrittelee jonkun tieteenalan sallitut rajat (harvoja poikkeuksia, mm. ihmisten jalostaminen ja eräät elinkokeet on tietysti), seurauksena on tavallisesti tuon tieteenalan taantuminen. Sehän nähtiin jo keskiajalla mm. tähtitieteessä.
- asddfghj
"Koraani pitää itsessään sisällään epätieteellisiä väittämiä maailman rakenteesta ja ihmisen luomisesta/ ihmisalkion synnystä ja kehityksestä. "
- Ai, näytäs mitä koraanissa kerrotaan ja missä virhe?- lisää
Minä voin taas jälleen listata sinullekin virheitä mitä olen jo tuonut aikaisemmissa ketjuissa esiin.Toki voisit kaivaa niitä ketjuja esiin, mhmd nimimerkin ketjuista löytyy...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1022262
- 1291428
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231420Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291348- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371068- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82796