lykkäystä?

K-P

Olin kutsunnoissa syksyllä 2003, enkä silloin hakenut lykkäystä kun en tietänyt vielä mihin menen / pääsenkö opiskelemaan. Noh, nyt sitä ollaan sitten insinööriksi opiskelemassa. Palvelukseen astumis aika oli määrätty tammikuulle 2005. Kuitenkin opettajien ja muidenkin suositus on ettei lähde opintoja katkomaan, ainakaan kesken vuotta. Mutta niin on tämän hetkisen suunnitelman mukaan tarkoitus tehdä. Tuli sitten mieleen, että eikö tuota armeijaa voi vieläkin lykätä eteenpäin pätevän syyn perusteella, vaikka kutsunnat on jo kaukana takana? Lomakkeet siihen löysin mil.fi:stä mutta en pvm:ää mihin mennessä ne on toimitettava ym. tietoa asiasta. Jos jollain on kokemusta / tietoa asiasta niin olisin kiitollinen jos kertoisitte...

4

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaan

      on puhelin ja niillä sivuilla uskoisin olevan numero johon soittaa tai soitto pääesikuntaan auttaa varmaan enemmän kuin täältä saamasi apu.

      Järjen käyttö on sallittua vaikka eu:ssa ollaan.

    • Minä

      oman sotilasläänisi esikuntaan. Voit luultavasti vaihtaa saapumiseräsi, mutta älä ihmeessä lykkää sitä liian pitkälle. Työlistyminen on helpompaa opiskelujen jälkeen, jos olet jo armeijan käynyt.

      • Armeijan käymätön

        Armeijan käymiselläni ei ole ollut mitään merkitystä ainakaan minun työllistymiseni kannalta. Töitä kyllä riittää nyt ja jatkossa eikä kukaan ole koskaan kysynyt minulta mitään armeijasta. Poliisin tai vartijan ammattia varten armeija täytyy olla käytynä, mutta harva semmosta työtä kuitenkan tekee.


    • jepulis

      Totta kai lykkäyksen hakeminen onnistuu, mutta muista että se todellakin on vain lykkäystä. Muista myös, että hyvää hetkeä mennä armeijaan ei yleensä olekaan. Nyt saattaa tuntua siltä, ettei kannata katkaista opiskelua. Entäpä jos pääset kiinni hyvään työpaikkaan opiskelun loppusuoralla? Onko silloin parempi aika mennä armeijaan? Lisäksi voit olla varma, että on mukavampaa käydä armeija samanikäisenä ja samassa elämäntilanteessa kuin suurin osa muista varusmiehistä ja kavereista. Eri asia on, jos koulutus tuo jotain erityismahdollisuuksia armeijan suorittamiseen (esim. lääkäri).

      Siinä mielessä opettajasi ovat oikeassa, että armeija-aika yleensä rikkoo opiskelurutiinin, mutta se on vain väliaikaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3662
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3219
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2855
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      82
      2677
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1680
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1485
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1468
    Aihe