Kahdeksassa vuodessa hinnat ovat nousseet 0% !!
Repikää siitä ikuisen nousun pas.kanhajuiset ennustajat !!
Repikää siitä ikuisen nousun pas.kanhajuiset ennustajat !!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvä, Oulussa hinnat ovat siis 8 vuoden takaisella tasolla.
Jos siis olet tuhnutellut tuon 8 vuotta, olet menettänyt ainoastaan rahat jotka menivät vuokriin. Esim. 700 m2 normikämpän vuokranmaksu on tullut kustantamaan sinulle 67200 eur, josta vastikkeet 140 m2/kk vähennettynä saadaan menetetyksi summaksi 53760 euroa.
Sillä lailla, onneksi olkoon! Jatka tuhnuttelua vain, mutta laske ensin paljonko pitää romahtaa ennen kuin pääset edes omillesi.
Nyt on siis hyvä aika ostaa sillä reaalisesti hinnat on tippuneet.
Enpä usko väitettä, koska ostin itse Oulusta 2005 ja myin maaliskuussa 40 tuhatta voittoa ja kyse uudehkosta saunallisesta kolmiosta, uuden ostin Oulun toppilansaaresta ja hintaa lisää, suurin osa oli jo varattu.
Jos aletaan odottaa sitä että hinnat laskevat niin se kyllä pysäyttää kaupanteon kaikkien niiden tavaroiden osalta joita ei ole ihan välttämätöntä heti hankkia. Se on selvä että silloin ei mitään isompia lainoja uskalla ottaa, ei varsinkaan jos ei voi olettaa tulojensakaan kasvavan.
Juuri siksikin että talous ei ajautuisi tällaiseen deflaatiokierteeseen rahan arvon kehitys pyritään pitämään vähän inflaation puolella. Inflaatio on aivan välttämätöntä myös siksi jotta budjettialijäämät pysyisivät edes jossain tolkussaan. Se politikkojen ja asianomaisten virkamiesten pajatuskin menee aina niin, että me tarvitsemme välttämättä taloudellista kasvua. Tietysti tämä kasvu voi olla ainakin osin myös realikasvua ja sellaista sen lähinnä annetaan ymmärtää olevankin. Todellisuudessa tämä kasvu on usein paljolti vaan pelkkääkin numeropöhöä(ainakin realikasvu laahaa enemmän tai vähemmän tämän numeropöhön perässä), mutta kyllä se sellaisenakin kasvattaa verotuloja suhteessa menoihin.
Mitä tulee siihen josko jollain alueella voi asuntojen numeraaliset hinnat pysä samana pidemmänkin aikaa, niin se johtuu paikallisesta kysynnän hiipumisesta. Voihan jossain taantuvilla takamailla asuntojen kysyntä loppua vaikka kokonaankin, jos sieltä ihmiset vaan muuttavat pois eikä kukaan muuta tilalle eikä asunnoille löydy mitään uuttakaan käyttöä(esim.vapaa-ajan asuntoina).
Oulusta ostin sijoitusasunnon keskustasta 2007 ja myin se pois tänä vuonna, kauppasumma oli 25% korkeampi, kuin se mitä itse maksoin.
Hyvä kauppa mielestäni ja vuokratulo olo koko ajan, infaaltiota en ole laskenut.