Heipsan,
olen ekaa kertaa pystyttämässä omaa kasvimaata viljelypalstalle. Palstani sijaitsee hyvin savisella maalla ja olen ymmärtänyt, että siihen olisi hyvä sekoittaa hevosenlantaa ravinteita antamaan. Läheiseltä hevostallilta saa kuulemma kyädä hakemassa lantaa niin paljon kuin jaksaa kantaa. Ratsutallin mukaan parhaiten lannoitteeksi sopii puhdas hevosenlanta, mutta joillain puutarhasivustoilla kuitenkin sanotaan tämän polttavan kasvien juuret. Voiko tuollaista maneesin laidalta noudettua tuoretta lantaa siis käyttää hyötykasvien viljelyyn vai pitäisikö sille tehdä ensin jotain?
Hevosenlanta lannoitteena
1
226
Vastaukset
- poltinkarva
Minä olen hakenut kanalasta suoraan vaan. Sitä kanantuotetta olen käyttänyt omanapuiden ja pensaiden lannoitukseen keväisin. Ajattelen, että paras käyttää hevonkakkaa säästeliäästi viljelypalstalla. Lisäksi sopiva lainnoituksen määrä riippuu siitä, mitä kasvia viljellään. Heppojen kuivikkeena käytetään tavallisesti raakaa turvetta, että happamuus mietityttää. Viime talvena oli tosin pulaa kuiviketurpeesta. Ehkä siellä maneesin laidalla on pelkkää heponkakkaa, ilman turvetta.
Sitä savista viljelypalstaa voi parantaa hiekalla ja puutarhaturpeella. Se hepotuote pitää ainakin hyvin sekoittaa kasvualustaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15210997
- 525250
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311270Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902