Hevosenlanta lannoitteena

Aloitteleva tarhuri

Heipsan,

olen ekaa kertaa pystyttämässä omaa kasvimaata viljelypalstalle. Palstani sijaitsee hyvin savisella maalla ja olen ymmärtänyt, että siihen olisi hyvä sekoittaa hevosenlantaa ravinteita antamaan. Läheiseltä hevostallilta saa kuulemma kyädä hakemassa lantaa niin paljon kuin jaksaa kantaa. Ratsutallin mukaan parhaiten lannoitteeksi sopii puhdas hevosenlanta, mutta joillain puutarhasivustoilla kuitenkin sanotaan tämän polttavan kasvien juuret. Voiko tuollaista maneesin laidalta noudettua tuoretta lantaa siis käyttää hyötykasvien viljelyyn vai pitäisikö sille tehdä ensin jotain?

1

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Minä olen hakenut kanalasta suoraan vaan. Sitä kanantuotetta olen käyttänyt omanapuiden ja pensaiden lannoitukseen keväisin. Ajattelen, että paras käyttää hevonkakkaa säästeliäästi viljelypalstalla. Lisäksi sopiva lainnoituksen määrä riippuu siitä, mitä kasvia viljellään. Heppojen kuivikkeena käytetään tavallisesti raakaa turvetta, että happamuus mietityttää. Viime talvena oli tosin pulaa kuiviketurpeesta. Ehkä siellä maneesin laidalla on pelkkää heponkakkaa, ilman turvetta.
      Sitä savista viljelypalstaa voi parantaa hiekalla ja puutarhaturpeella. Se hepotuote pitää ainakin hyvin sekoittaa kasvualustaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1206
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1179
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1040
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      707
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      603
    Aihe