http://mobiili.fi/2013/05/20/tassa-on-jollan-puhelin-vaihdettava-puolisko-45-tuuman-naytto-8-megapikselin-kamera/
"Puhelin tarjoaa Sailfish-käyttöjärjestelmän Android-sovellustuella, 4,5 tuuman Estrade-kosketusnäytön, kahdeksan megapikselin automaattitarkenteisen kameran, vaihdettavissa olevan akun, tuplaytimisen suorittimen, 4G-tuen, 16 gigatavua sisäistä tallennustilaa ja microSD-muistikorttipaikan."
Eli ei mikään huono.
Jollan puhelin julki
21
198
Vastaukset
- mieluimmin kuinlumia
Ihan hyvä 400€ hintaluokkaan
- mieluimmin kuinlumia
"Jolla-puhelin yhdistää sosiaalisen median ja maailman tehokkaimman älypuhelimen moniajon"
http://www.3t.fi/artikkeli/uutiset/teknologia/jolla_julkisti_ensimmaisen_puhelimensa - mieluimmin kuinlumia
mieluimmin kuinlumia kirjoitti:
"Jolla-puhelin yhdistää sosiaalisen median ja maailman tehokkaimman älypuhelimen moniajon"
http://www.3t.fi/artikkeli/uutiset/teknologia/jolla_julkisti_ensimmaisen_puhelimensahttp://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/tallainen on jollapuhelin faktat ja kuvat/a902706
- mieluimmin kuinlumia
mieluimmin kuinlumia kirjoitti:
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/tallainen on jollapuhelin faktat ja kuvat/a902706
"uudenlainen käyttökokemus ja Sailfish perustuu käden liikkeeseen. Se on painikkeeton ja erilainen kuin muut käyttöjärjestelmät"
http://www.mtv3.fi/uutiset/it.shtml/2013/05/1758251/tassa-on-jollan-odotettu-kannykka---katso-ominaisuudet - mieluimmin kuinlumia
mieluimmin kuinlumia kirjoitti:
"uudenlainen käyttökokemus ja Sailfish perustuu käden liikkeeseen. Se on painikkeeton ja erilainen kuin muut käyttöjärjestelmät"
http://www.mtv3.fi/uutiset/it.shtml/2013/05/1758251/tassa-on-jollan-odotettu-kannykka---katso-ominaisuudet
- mollaavat
"juttu on laitteen modulaarinen rakenne. Siihen on kytkettävissä ”other half”- eli Toinen puolikas -niminen irrotettava elementti, jonka on määrä vaikuttaa puhelimen toiminnallisuuteen. Se muuttaa muun muassa laitteen värit, kirjasintyypit, äänet, profiilit ja sovellukset. "
http://www.digitoday.fi/mobiili/2013/05/20/jolla-paljasti-salaisuutensa--keskinkertaiset-ominaisuudet-ja-upouusi-idea/20137118/66 - Jolla Wind
Aivan ensirekatio. Visuaalisesti puhelin vaikuttaa aivan tyylikkäältä ja edustavalta.
Kysymyksiä herää kaksoiskuoren rakenteesta ja siitä miten kuorien sauma alkaa ajan kanssa kerätä likaa väliinsä tai tunkeutuko taskussa jokin pieni esine kuorien väliin. Ehkä ongelmaa ei ole ja se on otettu huomioon.
Miinuksena navigonnin puute (ehkä sellainen on tulevaisuuden malleissa suunnitteilla ). Jollan pitäisi laittaa laitteisiinsa laadukas GPS-moduli ja Here & Here saataville. Millä kustannuksilla, on avoin kysymys.
Jatkossa myös muutama tupla-sim malli saattaisi olla kiinnostava, sillä osa haluaa selkeästi eritella työ- ja siviilasiat toisistaan.
En ole suuri Android-sovellusten kannattaja tietoturvan vuoksi, mutta niille yhteensopivuus on laskelmoitua ja madaltanee Androidenja käyttäneiden kynnystä hankkia Jolla.
Itse käyttöjärjestelmästä vaikea kommentoida, mutta olettaisi sen olevan N9 "jälkeläisenä" aivan ok.
Mutta summa-summarum. Toivon Jollaan saavan tuulta purjeisiinsa ja ottavan oman pakkansa markkinoilla.- hfshg
Eikö siinä ole gpsiä?
Navisovelluksia on maailma täysi, mutta gps olisi aika oleellinen. Tai no, toimiihan se navi jotenkuten kännykkätolppien perusteellakin.
- fefwfwefw
- mieluimmin kuinlumia
"Päällimmäisessä on kosketusnäyttö ja puhelimen koneisto. Toisella puoliskolla yhtiön kumppani voi lisätä puhelimeen haluamiaan toimintoja ja palveluja, joilla sitä voi räätälöidä"
http://www.hs.fi/talous/Jolla on ainakin erilainen/a1369014334091 - mieluimmin kuinlumia
”Se on aivan uusi laitekonsepti. Käyttäjä voi esimerkiksi muuttaa laitteen käyttöliittymää mielialansa mukaan, vaikkapa illalla ulos lähtiessä voi muuttaa puhelimensa bilehenkiseksi tai päivällä bisnestyyliseksi. Kun käyttäjä napauttaa toisen puolikkaan, hän voi lisätä uusia toiminnallisuuksia tai sisältöä laitteeseen", Marc Dillon kuvaili. Siinä voi hänen mukaansa olla myös uusi kameran tehokas salama tai iso kameranappi tai lisäakku, joka ei juuri lisää laitteen kokoa. Softapuolella puolikkaan vaihdolla vaihtuvat laitteen värimaailmat, äänet, profiilit ja toiminnallisuudet automaattisesti."
"Laitteessa ei ole mitään fyysisiä toimintonappeja. Käyttöliittymää hallitaan muutamalla eleellä, jotka Jollan mukaan ovat intuitiivisia ja oppii nopeasti. Jollan mukaan käyttö voi sujua jopa laitetta katsomatta."
http://www.tietokone.fi/uutiset/jollan_jippo_vaihdettava_puolikas - innokas1
Ilmoittauduin jonoon!
- Pyyhis
Hieno idea, kun ottaa huomioon kuinka vaikeaa kännykkään on nykyään keksiä uusia ominaisuuksia. GPS siru olisi ollut hyödyllinen laittaa rautaan valmiiksi ja tuki jollekin maksulliselle navigaatiosoftalle. Androidille niitä on, ja Jollassa kuitenkin on Android sovellustuki. Laitepuoli on melko tavanomainen.
- jepu jee jolla
"Se muuttaa muun muassa laitteen värit, kirjasintyypit, äänet, profiilit ja sovellukset. "
Joo, että mitähän sitten maksavat ne mystiset vaihdettavat takapuolikkaat.
Vai onko siinä koko Jollan juju.
Luuri halvalla peruspuolikkaalla ja siihen sitten rahalla tarpeen
mukaan lisää mystisiä takapuolikkaita uusine toimintoineen
Semmosessa voi olla järkeäkin kun nykyisin älypuhelin on ostettava
just semmoisilla varusteilla kuin valmistaja on sen ajatellut.- Niin ,
takapuolen vaihto edessä, kun lähtee töistä kotia
- mtv3.fi:ltä
"Yhtiö uskoo nopeasti muuttuviin matkapuhelinalan muoti-ilmiöihin.
– Mobiilimarkkinoiden syklit käyvät koko ajan nopeammiksi. Uskomme jo siksi että kuluttaja haluaa kokeilla uusia asioita. Markkinoille ei ole kuitenkaan tullut viime vuosina juurikaan uusia asioita – ja Sailfish on nyt aidosti uusi."
- orava joutilaana
vapunen 20.5.2013 21:47
"Toivottavasti siinä olisi sisäinen gps valmiina. Jos ei ole niin huono juttu."
Sinä oo jo ihan hiljaa mokoma laiskiainen.
Koko päivän taa oot ollu ihan joutilaana ja kytänny nettiä. - Johanna.
"”Se on aivan uusi laitekonsepti. Käyttäjä voi esimerkiksi muuttaa laitteen käyttöliittymää mielialansa mukaan, vaikkapa illalla ulos lähtiessä voi muuttaa puhelimensa bilehenkiseksi tai päivällä bisnestyyliseksi. Kun käyttäjä napauttaa toisen puolikkaan, hän voi lisätä uusia toiminnallisuuksia tai sisältöä laitteeseen", Marc Dillon kuvaili. Siinä voi hänen mukaansa olla myös uusi kameran tehokas salama tai iso kameranappi tai lisäakku, joka ei juuri lisää laitteen kokoa. Softapuolella puolikkaan vaihdolla vaihtuvat laitteen värimaailmat, äänet, profiilit ja toiminnallisuudet automaattisesti." "
En oikeasti ymmärrä, miksi takakuorta vaihtamalla "saa" vaihdettua myös ääniä, fontteja ja värejä? Miksi näin pitäisi tapahtua? Mikä idea?
Oikeasti olisi hyvä, että "Toisia puoliskoja" olisi valittavina käyttäjän intressien mukaan, esimerkiksi
Other Half 1
- gps, suunnistus, paikallistamistoiminto yms. sellaiselle, joka liikkuu luonnossa / kulkee paljon eri kaupungeissa ja tarvitsee navigointi-kartta-tms. toimintoja
Other Half 2
- innokkaalle "kuvaan elämääni joka päivä ja lataan sen instagramiin"
No, enpä nyt sitten muuta keksikään. Kolmas olisi ehkä musiikin suurkuluttajalle.
Olen tainnut käsittää nuo "Other Half"it väärin?
Tekisi kyllä mieli tilata. 400 euroa ei vie minua perikatoon. - Aksaboy
Miksi puhelin julkistetaan näin keskeneräisenä? Kuluttajille jätetään aivan liikaa kysymyksiä. Videoita katseltua tulin tulokseen, että tekijät eivät taida itsekään tietää mitä lopulta kauppaavat. Rauta on varmasti riittävää, mutta kuinka miellyttävää ja sujuvaa puhelimen käyttäminen lopulta on? Kuinka buginen käyttis on? Mielestäni puhelin on ylihinnoiteltu melko reilusti. Voisin harkita tilausta kannatuksen vuoksi nyt, jos speksit olisivat tiedossa. Ainesta menestykseen on varmasti, mutta ikävä kyllä taitaa kaatua resursseihin. Toivon jollalle menestystä :-)
- Rutinat pois
Tilattu ja 100€ maksettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381329
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39926Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad36671- 14600
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26588- 25565
Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17553Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17533