Pappi toivoo kirkon rahojen loppuvan

tuomasmessussa

Hyvinkääläinen pappi Marko Huhtala on Hengen uudistus kirkossamme yhdistyksen varapuheenjohtaja. Häntä haasteteltiin joku aika sitten myös MOT:n kohua herättäneessä Riivaajat kirkossa ohjelmassa.

http://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/02/22/riivaajat-kirkossa-kasikirjoitus

Eilen helluntaina Huhtala saarnasi Tuomasmessussa.

http://www.tuomasmessu.fi/tuomasmessut/messu-agricola-tv-ssa/

Kohdassa alkaen noin 1:20 hän sanoo:

"Joudumme lukemaan siitä, että kirkolla menee huonosti. Siitä, että rahat loppuvat ja joudutaan miettimään erilaisia ratkaisuja. Tiedättekö mitä, minä salaa sydämessäni toivon, että ne rahat loppuisivat. Ehkä se on enää ainut keino, jolla helluntain Henki pääsee todella esille. Jolloin Pyhä Henki pääsee tässä kirkossa tekemään jotain, mitä se on aina halunnut tehdä."

Hieman aiemmin hän sanoo: Pyhä Henki ei pääse esille, koska kirkko on pappien kirkko. Kirkko on rajoitettu kirkko. Armolahjojen käyttö kielletään, kirkko on täynnä hallitusmiehiä ja fariseuksia. Helluntain Henki ei pääse esiin.

Mitä mieltä palstan papit ovat asiasta?

Itse kannatan kirkon uudistumista.

13

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :-(

      Eikö tämä aihe kiinnosta?

    • tyhjää löpinää taas

      Pyhä Henki ei pääse toimimaan, koska kirkko on pappien kirkko - sanoo pappi. Kannattaisiko siis luopua pappeudestaan eikä olla pappina Pyhän Hengen työn esteenä.

      Omaan nilkkaansa osui.

    • Hei nimimerkki tuomasmessussa,

      tunnistan Huhtalan ajatuksen. Olen itsekin ajatellut, ettei nykyinen suuntaus ole välttämättä pitkässä juoksussa lainkaan huono. Vaikeuksissa usko punnitaan ja tiukoissa paikoissa me uskovat usein turvaamme Jumalaan.

      Parhaimmillaan rajavarojen kiristyminen voisi johtaa meidät kirkkoon, joka todella on osallisuuden yhteisö. Seurakuntaan, jossa jokaisella on tehtävänsä ja paikkansa. "maallikon" ja "työntekijän" välinen ero ei olisi enää niin suuri, kun kaikkien panosta todella tarvittaisiin.

      Minulla onkin erittäin yhteisön näköinen käsitys kirkosta. Minusta "pyhien yhteys" ja "kristuksen ruumis" tarkoittavat jotakin elävää ja dynaamista. Ajatukseni on aika kaukana nykyisestä byrokraattisesta seurakuntarakenteesta. Että kyllä, tunnistan sen mitä pappi tuomasmessussa sanoi.

      Sinikka-pappi

      • raha ei ole tärkein

        Raamatun mukaan rahanhimo on kaiken pahan alku


    • ei paha ei

      Minäkin oikeastan toivon samaa.
      Kirkko ei tee parannusta, ellei sillä ala mennä todella honosti.
      Todellinen rahapula voisi olla hyvä tapa nöyristää papisto ja pistää ne polvilleen.

    • Uskonnon harjoittamiselta loppuu rahat. Hienoa!!

      "Itse kannatan kirkon uudistumista. "

      Mä kannatan kirkon irrottautumista valtiosta.

      Kirkon ei tule "uudistua". Ne ovat rakennuksina osa Suomen historiaa, joten niistä saadaan hyviä museoita tuleville sukupolvillemme, jotka varmaankin ajattelevat käydessään koulussa kirkossa "museoretkellä" että täällä ne isoisoisät istuivat aina sunnuntai aamuisin kirkon penkeillä ja palvoivat jotakin joutavaa Jumalaa (vain yhtä niistä tuhansista Jumalista). Pois se ainakin minusta, joka ei astu kirkkoon jalallaankaan koskaan varsinkaan Jumalanpalveluksen aikana!!!

    • 254

      Minusta pappi puhuu asiaa. Tätä olen itsekkin toivonut, että kirkko paneutuisi enemmän perustehtäväänsä, ja lopettaisi maailman syleilemisen.
      Ehkäpä kansa jaloillaan viestittää kirkolle sen, että heidän sanomansa ei ole oikea. Kirkossa tulisi enemmän näkyä Helluntain henki, eikä "ihmisviisaus".

    • Asiaa se puhhuu.
      Raha pilaa ihmisten henkisyyttä ja saa valehtelemaan ja käyttämään ihmisiä hyväkseen jotta saa lisää rahaa !
      Liika raha orjuuttaa omistajaansa ja uhrejaan.

    • kirkko ja raha

      Nuo papit, joilla on takanaan joku yhdistys, ja jossa he toimivat keskeisinä henkilöinä, eivät tule kirkon köyhtymisestä kärsimään. Heidän taloutensa ei huoju, vaikka kirkko kaatuisi kokonaan, sillä heillä on kyllä omat uskovat kannattajaryhmänsä.

      Jos kirkko köyhtyisi, niin siitä kärsisivät etenkin nuoret, jotka ovat lähteneet opiskelemaan jotakin kirkollista alaa.

      Sinänsä jännä juttu sekin, että eläkkeisiin uppoaa koko ajan enemmän ja enemmän rahaa. Käytännössä tämä tarkoittaa pitkälti sitä, että liberaalit nuoret makselevat vanhojen konservatiiviukkojen elämisen.

    • ensi sunnuntaina
    • tyhjätasku huono kr.

      Kyllä ne minunkin puolestani saavat loppua. Erosin jopa kirkosta jouduttaakseni asiaa. En silti mennyt minnekään muuallekaan. Sitä paitsi olen kovin köyhä, joten tuskinpa asia minun kauttani edistyy - siis rahojen loppuminen. Uskon kyllä suurin piirtein kuten kristinuskossa opetetaan, mutta byrokratia on todella kasvanut suureksi ja voi olla että ilman rahaa keskitytään oleelliseen.

    • kirkko muuttuu?

      Pastori Sadinmaa tahtoo vallankumouksen ja papit valtaistuimelta

      "He puolustavat Mammonaa ja sitä palvovaa eliittiä tilanteessa joka päinvastoin vaatii vallitsevan epäoikeudenmukaisen ja tuhoavan politiikan kirkasta ja vastaansanomatonta tuomiota ja selkeää asettumista ihmisen puolelle. Kumartamalla saalistajia, kirkko legitimoi ja siunaa vallitsevan tuhoon johtavan taloushegemonian."

      "Ikävä kyllä, tässä ei ole mitään uutta. Näin kirkko on toiminut kautta aikojen. Kirkko on lähtökohtaisesti vahvojen ja voittajien kirkko. Apostolisen suksession ja piispojen kätten päälle panemisen kautta papit ovat nielleet jo satoja vuosia kirkollisen itsesensuurin."

      http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/11513-pastori-sadinmaa-tahtoo-vallankumouksen-ja-papit-valtaistuimelta

      http://kirkonkellari.fi/?p=2430

    • evlu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      112
      4488
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3707
    3. 202
      3001
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      75
      2867
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2747
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      84
      1411
    7. 60
      1256
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1082
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1006
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      1003
    Aihe