Kondomin käytön jälkeen silmiä kirvelee, ja kirvely jatkuu päivän. Ilmeisesti on kyse allergiasta.
Kyse ei kuitenkaan ole kumiallergiasta, sillä polyuretaanikondomeilla kirvelyreaktio oli vielä pahempi.
Ilmeisesti kyse on siitä, että olen allerginen kondomiessa käytetylle liukasteelle.
Onko olemassa kondomimerkkejä, joissa olisi likuasteena käytetty jotain vähä-allergeenista ainetta.
Olen kokeillut eri kondomimerkkejä, Sultan, Durx, Magic, ja Lidlin kondomeilla, ja kaikkilla näyttää sama reaktio tulevan.
Kondomiallergia, mutta ei kumiallergia
3
145
Vastaukset
- Mulla kans
Tuleeko silmiä tai silmäkulmia pyyhkäistyä huomaamatta tms?
Itsellä ainakin liukkarit aiheuttaa saman päivän pari jos erehtyy hieraisemaan silmiänsä, vaikka kädet olisi pesty jo useaan kertaan. Tosin kirvely ja silmien vuotaminen ei kestä kuin hetken aikaa.
Pelkkä kortsun käyttö ei aiheuta mitään.- Ikävä onglma
Olen miettinyt tuota silmien pyyhkäisyä itsekin. Aina huomaamatta sitä kuitekin koskettelee kasvojaan, ja korjaa silmälasien asentoa. Tavallinen liukkari ei kuitenkaan aiheuta samaa reaktiosta. Ainoataan kondomin käyttö.
- kaalimato.com
Hei,
Voi olla, että olet tosiaan allerginen kondomeissa käytettävälle liukasteelle (yleensä silikonipohjaista liukastetta). Meillä ei valitettavasti ole myynnissä liukastamattomia kuivakondomeja, mutta sellaisia on kyllä markkinoilla. Kannattaa kiinnittää myös huomiota siihen, ettei koske silmiin käsillä jotka ovat myös koskeneet kondomia.
Terveisin
Kaalimato.com
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852137- 431710
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!671461- 741228
- 771161
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261144- 481133
- 591051
- 37923
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai37902