Toimitusjohtaja vihaa autoharrastajia ja mobillisteja ammattinsa puolesta rahankiilto silmissä.
Hesarin artikkelissa hän ehdottaa että harrasteautoikää lähestyvät ajoneuvot tulee panna verolle.
Kun rekisteristä poistaminen vaatii romutus todistuksen jätin minäkin muutaman perheen perintöauton odottamaan museoikää.
Autoilla tosin ajetaan sen verran että ne katsastetaan ja kesäajoilla kunto säilyy.
Ihmeellinen oli ajatus että myydään jobbarille parempaan hintaan. Kun tiedetään että rekisterimerkintää ei senjälkeen saa millään pois se seuraa hautaan ei sellaista kukaan todellisuudessa harrasta.
Harrasteautojen ja koko harrastuksen tulevaisuudesta on syytä olla muidenkin huolissaan kuin Arto Silvennoisen.
Autokierrätys Oy
4
325
Vastaukset
- totuus_komissio
Autokierrätys RY:n tarkoituksena on poistaa mahdollisimman paljon halpoja autoja liikenteestä. Tämän jälkeen autokierrätys RY:n omistajat (autoliikkeet kappas vaan) voivat myydä ylihintaisia autoja ihmisille. Varaosien saatavuuskin on heikkoa, koska autokierrätys ry:tä ei kiinnosta varaosakauppa muuten kuin siten että autokierrätys RY:n omistajat voivat myydä ylihintaisia uusia varaosia kuluttajille.
- auto_rahaxi
Autokierrätys RY:llä näyttää olevan tapana lähettää tiedotteita julkisuuteen, joita media kritiikittä julkaisee. Suomessa on paljon romukultaa, noudamme kullan ilmaiseksi kotoasia ja annamme siitä arvottoman kuitin todisteeksi.
- ..ttu että ..tuttaa
Älä nyt unohda, että ovat Autokierrätyksessä kovin huolissaan siitä kuinka paljon saasteita jotuu maahan romuautoista! Tämä muistetaan mainita jokaisessa jutussa, joita media julkaisee muutaman kerran vuodessa.
Mutta hyvin ovat pelinsä pelanneet: ollaan aika lähellä tilannetta, jossa yksityinen henkilö ei saa hallita omaa omaisuuttaan, vaan se tulee lain mukaan ilmaiseksi luovuttaa yksityiselle, voittoa tekevälle yritykselle. Autot nyt, mitä seuraavaksi? - tana...kele....
..ttu että ..tuttaa kirjoitti:
Älä nyt unohda, että ovat Autokierrätyksessä kovin huolissaan siitä kuinka paljon saasteita jotuu maahan romuautoista! Tämä muistetaan mainita jokaisessa jutussa, joita media julkaisee muutaman kerran vuodessa.
Mutta hyvin ovat pelinsä pelanneet: ollaan aika lähellä tilannetta, jossa yksityinen henkilö ei saa hallita omaa omaisuuttaan, vaan se tulee lain mukaan ilmaiseksi luovuttaa yksityiselle, voittoa tekevälle yritykselle. Autot nyt, mitä seuraavaksi?" Autot nyt, mitä seuraavaksi? "
Rahat ja henki...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa108867"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276667- 71617
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73593Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33493- 72483