Toimitusjohtaja vihaa autoharrastajia ja mobillisteja ammattinsa puolesta rahankiilto silmissä.
Hesarin artikkelissa hän ehdottaa että harrasteautoikää lähestyvät ajoneuvot tulee panna verolle.
Kun rekisteristä poistaminen vaatii romutus todistuksen jätin minäkin muutaman perheen perintöauton odottamaan museoikää.
Autoilla tosin ajetaan sen verran että ne katsastetaan ja kesäajoilla kunto säilyy.
Ihmeellinen oli ajatus että myydään jobbarille parempaan hintaan. Kun tiedetään että rekisterimerkintää ei senjälkeen saa millään pois se seuraa hautaan ei sellaista kukaan todellisuudessa harrasta.
Harrasteautojen ja koko harrastuksen tulevaisuudesta on syytä olla muidenkin huolissaan kuin Arto Silvennoisen.
Autokierrätys Oy
4
311
Vastaukset
- totuus_komissio
Autokierrätys RY:n tarkoituksena on poistaa mahdollisimman paljon halpoja autoja liikenteestä. Tämän jälkeen autokierrätys RY:n omistajat (autoliikkeet kappas vaan) voivat myydä ylihintaisia autoja ihmisille. Varaosien saatavuuskin on heikkoa, koska autokierrätys ry:tä ei kiinnosta varaosakauppa muuten kuin siten että autokierrätys RY:n omistajat voivat myydä ylihintaisia uusia varaosia kuluttajille.
- auto_rahaxi
Autokierrätys RY:llä näyttää olevan tapana lähettää tiedotteita julkisuuteen, joita media kritiikittä julkaisee. Suomessa on paljon romukultaa, noudamme kullan ilmaiseksi kotoasia ja annamme siitä arvottoman kuitin todisteeksi.
- ..ttu että ..tuttaa
Älä nyt unohda, että ovat Autokierrätyksessä kovin huolissaan siitä kuinka paljon saasteita jotuu maahan romuautoista! Tämä muistetaan mainita jokaisessa jutussa, joita media julkaisee muutaman kerran vuodessa.
Mutta hyvin ovat pelinsä pelanneet: ollaan aika lähellä tilannetta, jossa yksityinen henkilö ei saa hallita omaa omaisuuttaan, vaan se tulee lain mukaan ilmaiseksi luovuttaa yksityiselle, voittoa tekevälle yritykselle. Autot nyt, mitä seuraavaksi? - tana...kele....
..ttu että ..tuttaa kirjoitti:
Älä nyt unohda, että ovat Autokierrätyksessä kovin huolissaan siitä kuinka paljon saasteita jotuu maahan romuautoista! Tämä muistetaan mainita jokaisessa jutussa, joita media julkaisee muutaman kerran vuodessa.
Mutta hyvin ovat pelinsä pelanneet: ollaan aika lähellä tilannetta, jossa yksityinen henkilö ei saa hallita omaa omaisuuttaan, vaan se tulee lain mukaan ilmaiseksi luovuttaa yksityiselle, voittoa tekevälle yritykselle. Autot nyt, mitä seuraavaksi?" Autot nyt, mitä seuraavaksi? "
Rahat ja henki...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739