Teimme viime kesänä piharemontin täällä pk-seudulla. Tänään huomasin, että pihalla kukoistaa "korvasienifarmi". Keräsin äsken pieneltä alalta 1,5 ämpäriä korvasieniä vaikka tällaista ongelmaa ei ole koskaan aiemmin meillä ollut. Toisen unelma voi olla toisen helvetti. Meillä on pieniä lapsia ja nyt olisi hakusessa jokin keino, millä nuo korvasienet voisi saada pihalta kadotettua (-> siis joku muu keino kuin yksi kerrallaan ylös kaivaminen). Onko kellään ideoita? Jos muu ei auta pihaen on pakko tehdä kivetys...mielummin tietty se kuin menehtynyt lapsi.
Miten eroon korvasienistä?
4
158
Vastaukset
- en öyS
Syö ne.
- poltinkarva
Myy korvasienet ja myös maa-aines missä sen sienen rihmasto kasvaa.
- On se vaikeeta
Ja lapsia ei sitte voi kieltää syömästä niitä sieniä? Tosissasko meinaat sienien takia laittaa kivetyksen? Korvasieniä tulee keväisin, ei ne iankaiken siellä vitsauksena kasva. Ja jos sulla noin paljon on korvasieniä, kysy jostain ravintolasta ostaako ne. Uskoisin että ilomielin.
- O-mukulakiurunkannus
No varmaan ostavat - ja vielä hyvällä hinnalla. Jos et itse halua poimia, vihjaa jollekulle, että saa hakea, kun vaan viitsii. Älä suotta sure korvasienien määrää. Muutamassa vuodessa paraskin korvasienipaikka taantuu. Minun päiväunieni kohde on sinun pihallasi! Ajattelepa sitä! ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3998566Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1712897- 131252
- 761008
- 64938
- 25916
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61913- 55903
- 64852
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72832