tomaatin taimet vai tomaattiamppeli?

aaaaaaffffffff

Kävin bauhausissa tänään ja olen aikeissa ostaa joko tomaatin taimia (maksoi 2e/kpl) tai sitten tomaattiamppelin (13e). Kumpikohan olisi järkevämpi sijoitus - kummasta tulisi enemmän satoa, jos ostaa joko tomaattiamppelin tai n. 5kpl tomaatin taimia? :)
Tomaattiamppelissa oli kukkia paljon, taimissa ei.

Parvekkeelle laitan.

1

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pioni

      Taloudellisuutta on vaikea vertailla - amppeli on helppo valmiina istutuksena ja jos se on kirsikkatomsku, siitä saa napsia syötävää nopsaan ja lisää tulee pitkin kesää.
      Runkotomaatti vaatii mullat ämpärit tai istutussäkin, vettä ja huoltamista, mutta tuottaa hyvin hoidettuna. Viidellä kappaleella ( yksi per ämpäri ) täytät n. kahden metrin tilan, ovat myös näkösuojana jos laitat parvekkeelle. Lämpimässä, hyvä lannoitus, alkavat pian kukkia. Ne vaativat jokapäiväisen kastelun ja varkaiden poiston, amppeli on siis simppelimpi ratkaisu, mutta et hae helppoa vaan tuottoisinta. Kokeile molempia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      89
      3288
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3047
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2530
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2323
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2313
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2056
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      36
      1923
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1656
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1653
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1499
    Aihe