Fedora 18 on paskin Fedora

Jarpattio

Kaikki on perseellään tässä versiossa

8

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fedora on paras

      Mielipiteesi on kirjattu. Minulla Fedora 18 toimii ihan hienosti useissa konehuoneissa.Mielipiteitä meillä kullakin on omansa.
      Fedora 18 on täysin toimiva jakelu kuten kaikki muutkin Linux-jakelut.

      • Windows on paras!

        Vaan eipä ole Windowsin voittanutta!


      • 19+16
        Windows on paras! kirjoitti:

        Vaan eipä ole Windowsin voittanutta!

        ;) Lado taaloja tiskiin, ja hanki käyttöjärjestelmä juuri Sinua varten.
        Linux-jakelut ovat _avoimia_ ja ilmaisia vaihtoehtoja. Valinta on sinun.


    • DelWin

      Jarpatto saisi perustella puheitaan - jos osaa. Taitaa vain olla alateinin höpinöitä tilanteessa, jossa taidot eikä kyky riitä.

      Tyypillistä noille windows alokkaille.

    • Aloittaja_Oikeassa!

      Jarpatto on ihan oikeassa.

      Tosin, se, mikä Fedora 18:ssa mättää, mättää todennäköisesti kaikissa linuxeissa.

      Kyse on yksinkertaisesti siitä, että siinä, missä Microsoft testaa ja tarvittaessa korjaa oman tuotteensa bugit, linuxissa on tapana, että bugit päästetään sellaisenaan häiritsemään käyttökokemusta, ja kaikki on virallisesti käyttäjän omaa syytä, kun asiat toimivat väärin.

      Mikä Fedora 18:ssa sitten mättää?

      TÄMÄ:

      Lähtötilanne: kone on raskaan kuorman alla, joten CPU -kuorma on (lähes) jatkuvasti 100%.

      Nyt käyttäjä yrittää siirtää hiirellä ikkunaa (xwindow -käyttöliittymä).

      1. Hiirikohdistin siirrettävän ikkunan otsikkopalkkiin (Caption)

      2. hiiren vasen nappi alas (tässä vaiheessa windowsissa keskeytysaliohjelma tallentaa hiirikohdistimen x,y -koordinaatit, olipa CPU miten kiireinen tahansa)

      3. liikutetaan hiirikohdistin paikkaan, johon ikkuna halutaan siirtää

      4. hiiren nappi ylös.

      Mutta linuxkoodaajathan EIVÄT osaa/halua/viitsi hoitaa hommaansa oikein.

      Eli tässä käy näin:

      Joko linux ei edes tallenna keskeytysaliohjelman avulla hiiren koordinaatteja napin alaspainohetkellä, tai jos tallentaa, tietoa ei hyödynnetä !

      Eli linux jättää huomiotta sen tosiasian, että napin alaspainohetkellä kohdistin todella osoitti ikkunan palkkiin !

      Sen sijaan linux jättää ikkunan siirtämättä, ja tulkitsee napin painohetken koordinaateiksi sen koorninaatin, mihin käyttäjä on ehtinyt siirtää hiiren sillä aikaa kun CPU on koko ajan 100% kiireinen tekemään jotakin muuta !

      Näin ikkuna jää siirtämättä, ja sen sijasta seuraa vahinkoklikkaus, joka tekee jotsakin ei-haluttua, riippuen siitä, missä hiirikohdistin on sillä hetkellä kun CPU -aikaa riittää huomaamaan, että käyttäjä painoi hiiren nappia !

      Tällainen alkeellinen virhe on linuxin koodauksessa. Windowsissa ei ole vastaavaa virhettä, vaan siellä keskeytysaliohjelman tallentamaa hiirikoordinaattia myös käytetään, vaikka hiiren napin alaspainamisen ja klikkauksen käsittelyn välillä ehtisi kulua kuinka paljon aikaa tahansa. Näin CPU-kuorman oleminen pitkäänkin täydet 100% ei windowsissa johda vahinkoklikkauksiin kuten se Fedora 18:ssa (ja todennäköisesti muissakin linuxeissa) tekee.

      Mutta linuxfanaatikot eivät tietenkään myönnä, että heidän suosikkikäyttöjärjestelmässään olisi mitään vikaa.

      Siispä, varmasti tähänkin joku linuxfanaatikko selittelee, kuinka vahinkoklikkaukset muka ovat käyttäjän oma syy.

      Selittämättä tosin jää tämä: Olen käyttänyt Microsoft Windows -käyttöjärjestelmän eri versioita yli 20 vuotta, eikä yhtään tämäntapaista vahinkoklikkausta.

      Linuxissa näitä vahinkoklikkauksia tapahtuu runsaasti.

      Jos kyseessä olisi käyttäjän oma syy, pitäisi olla looginen selitys sille, miksi linuxia käyttäessä tapahtuu vahinkoklikkauksia, mutta windowsia käytettäessä niitä ei tapahdu.

      Ainoa todellinen selitys on tämä: Microsoftin koodaajat tekevät huolellisempaa työtä kuin linuxin koodaajat.

      Mutta, ehkä tämä on luonnollista: Microsoft maksaa palkkaa koodaajilleen, linuxia koodataan vapaaehtoistyönä ilman palkkaa. Ehkäpä palkka on se tekijä, joka motivoi kirjoittamaan laadukkaampaa koodia.

      • 6+4

        Fedora 18 on jo jäänyt ilman tukea, ja keskustelu siitä on aivan turhaa.
        Nyt käytössä on Fedora 20, ja kesällä julkaistaneen Fedora 21.
        Kaikki 20 Fedora-versiota ovat toimineet koneissani erinomaisesti.


      • löpinää, ei kaikissa

        OpenSUSE ei ainakaan kämmää kuvailemallasi tavalla, piti oikein kokeilla. Kuormituksessa Ikkuna siirtyi hetken kuluttua siihen missä nappi nostettiin ylös, vaikka siirto olisi ollut miten hätäinen huiskaus.


    • kakskytkolme

      Haloo.-...... fedora 18 on jo vanha...miksi siitä mitään täällä jauhetaan? Unohtakaa ja katsokaa eteenpäin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      72
      7467
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      84
      5684
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      39
      3816
    4. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      16
      3120
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2945
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      96
      2785
    7. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      42
      2760
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      2111
    9. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1836
    10. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      243
      1713
    Aihe