Kertokaa rakkaat immeiset miten saa rusopajuangervon kokonaan pois! Ollaan yritetty leikata, siirtää juurineen ja sumuttaa Roundupilla, silti se kasvaa takaisin... On tällä hetkellä vallannut n. 10x10 m alan, johon yritämme tehdä kasvimaata, ja heti kun saa tämän pois, se on pian taas lisääntynyt koko alalle.
Auttaisiko, jos pistäisi pari lankunpätkää maan alle poikittain "aidaksi"? Estäisikö se juurien leviämisen?
Rusopajuangervo
7
8228
Vastaukset 7
- arrakki
Taitaa olla paras kaivaa ylös konevoimin? ja kun saat maan puhtaaksi juurista, niin laita pohjalle juuriestematto ennen uutta multaa.
- kysyjä
Riittääkö maisemointikangas estämään juurien tunkeutumisen?
- Anonyymi
Koska kasvi on erittäin aggressiivinen leviämään niin joutuu melkein konevoimin sen poistamaan koska maajuuri leviää kauas. Itse olen tehnyt niin mutta silti aina jostain tulee uutta kasvua maajuuresta. En suosittele tätä kasvia kellekkään!
- Anonyymi
Niittäminen on helppoa ja yksinkertainen tapa hävittää liikaa leviävät pensaat. Kolme kertaa kesässä riittää, mutta vuosia voi kulua muutama.
- Anonyymi
Pajuangervon hävittäminen on mahdoton tehtävä oman kokemukseni mukaan- Minä onneton erehdyin istuttamaan pajuangervoaidan ja olen ollut sen kanssa lirissä nyt yli kymmenen vuotta. Olen luopunut sen hävittämisestä ja tyytynyt vain muutaman vuoden välein leikkaamaan alas ja ruohonleikkurilla sivut alhaalla.
Yksi hyvä havainto on nyt kun se kukkii niin pörriäisille on ravintoa kun muut kukkivat alkavat kasvit alkavat olla helteessä nääntyneitä. - Anonyymi
Samanlaisia leviäjiä ovat punapajuangervo ja pihlajaangervo, ite hävitin nuo kiskomalla käsin kaikki juuret maasta, eikä niitä juuria nyt ihan miljoonaa ole.
Angervoista kelpuutan enää norjanangervon. - Anonyymi00007
Otti vanhassa aloituksessa silmään yritys sumuttaa roundupilla??
Tommonen 10 x 10m ei hoidella enää pumppupullolla vaan vaatii reppuruiskun.
Glyfosaatti minkä hommaaminen voi olla jonkunmoinen ongelma, ruiskutetaan 5% seoksella sateettomaan aikaan mahdollisimman vihreään lehdistöön.
Tästä 4 viikkoa niin huomaa ettei mennyt työ eikä aineet hukkaan.
Leviävä angervokasvusto häviää täysin eikä elävää juuristoakaan jää senttiäkään jäljelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421660- 1541134
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70980Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi345977- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56743- 69701
- 38654
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7621Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33591