JOKAMIEHEN OIKEUDET

ystävällisesti ei

Rautiainen-niminen idealisti haluaisi Suomen jokamiehenoikeudet Unescon aineettoman kulttuuriperinnön listalle. Hän ei ole joko tai ainakaan ottanut huomioon,, että jokamiehen oikeus on vanha jäänne suomalais-saamelaisesta yhteiskunnasta ja yhteisomistuksesta, jossa kapitalismia ei tunnettu. Amerikan intiaanitkaan eivät ymmärtäneet sitä, kun mukamas luovuttivat oikeudet masahan valkonaamaisille rosvoille.

Epilen vahvasti, että tässäkin ilmestyy joku tuotteistamaan ideaa, perustamaan jokamiehenoikeus-ankkalinnoja ja joku sdaksalainen, englantilainen tai amerikkalainen matkatoimisto rakentaa suomalaismetsiin jokamies-lentokentän ja järville vesiskooteriasemia. Idealle suosiollisia tankerovaara-hallituksia meiltä löytyy, kunnes ne kaadetaan hv.

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittaja3

      Joku Rautiainen- niminen sielu haluaa Suomen jokamiehenoikeudetUnescon aineettoman kulttuuriperinnön listalle. Hän ei ole joko tiennyt tai ainakaan ottanut huomioon, että jokamiehen oikeus on jäänne suomalais-saamelaisesta yhteiskunnasta ja yhteisomistuksesta, jossa kapitalismia ei tunnettu.

      Amerikan intiaanitkaan eivät ymmärtäneet sitä, kun mukamas luovuttivat oikeudet maahan valkonaamaisille rosvoille. Kehnosti siinä kävi!

      Epäilen vahvasti, että tässäkin ilmestyy kapitalisti tuotteistamaan ideaa, perustamaan jokamiehenoikeus-ankkalinnoja ja englantilainen saksalainen tai amerikkalainen matkatoimisto rakentaa suomalaisiin metsiin jokamies-lentokenttiä ja järville vesiskooteriasemia. Näille Ideoille suosiollisia tankerovaara-hallituksiahan meiltä löytyy, kunnes kaadetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      73
      2627
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      52
      2078
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2017
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      56
      1753
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      152
      1568
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1256
    7. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      66
      944
    8. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      935
    9. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      68
      923
    10. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      918
    Aihe